Переведення з частини в частину для військовослужбовців – одна з ключових проблем армії
Почув типову історію. Сержант-контрактник, кваліфікований артилерист, з військової родини, кілька років служби, з початку великого вторгнення воював бездоганно, був правою рукою комбата та старшого офіцера батареї, жодних зальотів. А потім комбата замінили. І новий командир, м’яко кажучи, не відповідав своїй посаді.
Звітність та доповіді – в першу чергу, а як батарея стріляє, хіба когось це турбує? Сержант приніс відношення на переведення в іншу частину, де його дуже хотіли забрати на аналогічну посаду. Комбат відношення порвав, потім порвав друге, потім – третє. А коли сержант приніс рапорт на відпустку, то йому замість законної відпустки комбат передав наказ на переведення звичайним стрільцем у нову піхотну бригаду.
Сержант самовільно залишив частину та службу взагалі.
У нас великі втрати від СЗЧ. Військове командування нічого не робить, щоб розв'язувати цю проблему.
Переведення солдата чи сержанта треба тривалий час узгоджувати на рівні самого Головнокомандувача ЗСУ! Це не перебільшення і не жарт. При Залужному це було дуже хаотично та проблемно, але все ж таки не рідко вирішувалось за наявності зв'язків. При Сирському стало в цьому плані гірше – переведення стали взагалі рідкістю, і жодних варіантів у переважної більшості людей нема.
Тепер, якщо вмотивований воїн не хоче служити з некомпетентними командирами, хоче бути в іншій команді, де він може реалізуватись, йому треба йти у СЗЧ, треба списуватись за сімейними обставинами, через медичні показники, витрачати на процедури багато місяців та нерідко навіть платити хабарі! А в багатьох людей це викликає відчай і злість – і вони на тривалий час взагалі залишають армію.
І цей феодалізм військове командування заохочує. Людям показують, що керівники розпоряджаються підлеглими як власним ресурсом.
Нормальна організаційна робота з комплектування, коли людей переміщують для досягнення певних цілей, для посилення боєздатності, в нашій армії перетворилась на якесь абсурдне кріпацтво, коли все залежить від настрою та стосунків різних начальників, яких результат, знищення ворога та долі своїх бійців взагалі не цікавлять, а цікавлять тільки свої дрібні амбіції.
На жаль, у нас відсутня Ставка Верховного Головнокомандувача, відсутній міністр оборони, відсутній парламентський комітет з оборони як органи, які можуть реагувати на проблеми, впливати на порядок управління та організації та ефективно контролювати військове керівництво. Ми втрачаємо час, ми втрачаємо людей, і навіть поразки на фронті не примушують поки що визнати та виправити очевидні управлінські та організаційні помилки.
Моє бачення проблеми переведення після спілкування з військовими таке:
Чому самій армії потрібно негайно впорядкувати переведення?
Війна – це колективна боєздатність, це адаптація до процесів та змін, і все це залежить виключно від людей. Втрата взаємодії та довіри у колективі завжди призводить до втрати боєздатності, це призводить до втрати мотивації конкретних людей у цьому колективі. Людей треба зберігати, щоб посилювати боєздатність в інших колективах.
Хто видає наказ?
1. Переведення за згодою командирів частин – має відбуватись у будь-який час, термін на переведення до 1 місяця. Керівництво ставлять до відома.
2. Наказ командувача ОТУ – в рамках підпорядкованих ОТУ військ, який може видаватись під час виконання бойових завдань у смузі ОТУ. Термін на переведення до 2 тижнів.
3. Наказ командувача ОК, ТРК – в рамках підпорядкованих ОК військ, який може видаватись під час відведення даних частин у зону відповідальності ОК. ТРК, термін на переведення до 2 тижнів.
4. Наказ Головнокомандувача ЗСУ, НГУ на переведення – до 2 тижнів.
Принципово важливо, що має бути визначений порядок переведення за ініціативою самого військовослужбовця за таких умов:
1. Відношення з бойової частини, яка виконує завдання у визначеній БР смузі відповідальності на аналогічну або на вищу посаду.
2. Термін служби у діючій військовій частині не менше 6 місяців.
3. Повторні переведення дозволені не частіше 1 разу на 6 місяців.
Як зробити так, щоб більшість особового складу не втекла з певних бригад, і тоді десь людей буде багато, а десь – замало?
1. Призначати на посади справжніх бойових лідерів, а не чиїхось кумів, друзів, просто знайомих дурнів, як це робиться у половині кадрових призначень. Стрижнем колективу є його лідери, а не зарплата та зв'язки.
2. Тим бойовим лідерам, які виконують завдання та до яких намагаються перевестись люди, треба давати більше повноважень – кращих комбатів робити комбригами, кращих комбригів – командирами дивізій з 4-5 бригад, і тоді приплив людей буде розподілятись на всіх, не буде просадки окремих частин за кількістю.
Юрій Бутусов, Цензор. НЕТ
Це питання потрібно системно багаторівнево вирішувати.
Бо дурість деяких так званих ''командирів'' дуже негативно впливає на моральний дух військових і призводить до непоправних втрат наших воїнів, втрачених територій і програних битв.
Кадри вирішують майже все.
От звідси і треба "поподробнєє". Далі вже наслідки - нічого дивного.
А от хто замінив комбата, навіщо замінив, хто цей новий комбат, що не відповідає посаді - оце цікаво. Боротися треба з причинами, а не з наслідками.
А в останньому абзаці про "відсутніх" чомусь немає головного "відсутнього" - Верховного Головнокомандувача Зеленського (тьфу). Якщо на чолі усієї оборони країни стоіть отаке недолугий прокацапський самодур і нікчема - ну що можна чекати?