Російський експорт палива різко підскочив до максимуму майже за рік напередодні нових санкцій США, – Bloomberg

Російський експорт нафтопродуктів досяг 11-місячного максимуму перед тим, як минулого тижня США наклали нові санкції на енергетичний сектор РФ.
Про це пише Bloomberg.
Як повідомляється, згідно з даними, зібраними Bloomberg від аналітичної компанії Vortexa Ltd., морські поставки нафтопродуктів становили 2,5 млн барелів на день у перші 10 днів січня, що на 12% більше від середньодобового показника за грудень і є найвищим показником з лютого 2023 року.
США 10 січня оголосили про найагресивніші санкції щодо російської нафтової промисловості, але поки вони не вплинули на поставки нафтопродуктів. Лише близько 4% нафтопродуктів, експортованих протягом періоду 1-10 січня, перебувають на танкерах, які перебувають під санкціями, і не було жодних відхилень у рейсах цих суден.
Останні обмеження щодо близько 160 танкерів, залучених до російської торгівлі, більше зосереджені на поставках сирої нафти. Згідно з даними Vortexa, лише 6% основного російського експорту нафтопродуктів минулого року було перевезено на суднах, які потрапилм під санкції. Близько 16 суден із чорного списку перевозили російські чисті нафтопродукти в минулому році, а ще 35 суден займалися торгівлею "брудним" паливом.
Зокрема, за 1-10 січня експорт дизельного палива та газойлю, на які припадає приблизно 40% паливних потоків, зріс на 17% з рівня грудня до 1,08 млн барелів на день, що є найвищим показником з лютого 2023 року. Відвантаження з балтійських портів зросли понад 50%.
Експорт нафти зріс на 9%, до приблизно 489 тис. барелів на день, що є найвищим показником з березня 2023 року.
Потоки мазуту підскочили на 19%, до 792 тис. барелів на день, що є найвищим показником з липня 2023 року, причому обсяги в Африку різко зросли. Поставки нафтопереробної сировини, яка включає вакуумний газойль, скоротилися майже на третину, до 70 тис. барелів на день.
Поставки бензину та компонентів змішування зросли приблизно на 15%, до 38 тис. барелів на день, а поставки авіаційного палива впали майже на 40%, до 34 тис. барелів на день.
Нові санкції США
Як повідомлялося, 10 січня США оголосили про масштабний пакет санкцій проти експорту російської нафти в обхід запроваджених країнами "Великої сімки" обмежень.
Зокрема, до санкційного списку (SDN List) потрапили 183 танкери, причетні до транспортування російської нафти, а також потрапили великі російські страхові компанії – "Інгосстрах" та "Альфа-Страхування", які займаються страхуванням морського експорту нафти з Росії.
Крім того, до санкційних списків внесли велику російську нафтову компанію "Сургутнєфтєгаз", а також пов'язаний з нею "Сургутнєфтєгазбанк" та інші підприємства. Також санкції запровадили проти цілої низки дочірніх компанії великої нафтової компанії "Газпром Нєфть".
Під санкції потрапили десятки нафтотрейдерів, постачальників нафтопромислових послуг, страхових компаній та чиновників зі сфери російської енергетики.
В індійських нафтопереробних компаніях повдомили, що "очікують серйозних перебоїв із постачанням російської нафти" після запровадження цих санкцій. Окрім санкцій щодо танкерів, складнощі виникнуть зі страхуванням вантажів. Адже "Інгосстрах" є одним з основних страхувальників для танкерів, які перевозять російську нафту в обхід встановлених країнами "Великої сімки" обмежень.
Високопосадовець Адміністрації президента США Джо Байдена заявив, що санкції коштуватимуть Росії мільярди доларів на місяць.
До того стало відомо, що в Китаї заборонили "тіньовому" флоту Росії заходити в найбільші нафтові порти.
Згодом стало відомо, що Індія збирається заборонити розвантаження нафти з танкерів, які було внесено до санкційного списку США через їхню участь у транспортуванні вантажів для Росії.