Приватні фірми наживаються на праці засуджених: Аудитори виявили у Кримінально-виконавчої служби порушень на 2,8 мільярда

Державна аудиторська служба за результатами перевірок на об’єктах Державної кримінально-виконавчої служби України (ДКВСУ) виявила фінансових порушень на загальну суму майже 2,8 млрд грн.
Зокрема, аудитори провели перевірки на 65 об’єктах: в слідчих ізоляторах, виправних колоніях, установах виконання покарань та 19 держпідприємствах, повідомляє Держаудитслужба.
"Під час ревізій аудитори виявили низку чинників, які негативно вплинули на діяльність ДП і виправних колоній щодо дотримання бюджетного законодавства, що призвели до втрат їхніх доходів. Зокрема, було викрито схеми збагачення приватних компаній від виготовлення продукції на підприємствах ДКВСУ із залученням праці засуджених", – йдеться у повідомленні.
Як відомо, засуджені до обмеження волі можуть залучатися до суспільно корисної оплачуваної праці за договорами цивільно-правового характеру. Зазвичай вони працюють на виробництвах виправних центрів та державних підприємств.
"Отримання вигоди комерційними фірмами (що у свою чергу призводило до втрат доходів ДП і колоніями) досягалося через не включення до собівартості виготовленої засудженими продукції усіх складових (ЄСВ, загальновиробничих, адміністративних витрат), через заниження часу виготовлення товару, списання продукції та низку інших причин. Таким чином приватні компанії мали можливість отримувати продукцію за заниженими цінами, яку потім реалізовували за ринковими", – пояснили схему заробітку на праці засуджених у Держаудитслужбі.
Наприклад:
- Держпідриємство ДКВСУ у Черкаській області займалося реалізацією виробів із гранітної сировини, яку добували засуджені. Перевірка встановила, що кілька приватних компаній купували гранітні блоки за ціною, нижчою від собівартості. А саме держпідприємство реалізовувало гранітну крихту, ціна на яку є набагато нижчою за вартість блоків. Внаслідок чого ДП недоотримало доходів на загальну суму 1,3 млн грн.
- Держпідприємство ДКВСУ в Чернівецькій області реалізовувало приватним покупцям камінь, вапнякове борошно, крейду без врахування всіх матеріальних витрат на видобування та переробку. Внаслідок чого втрачено можливість отримати дохід на суму понад 3 млн грн.
- Підприємство ДКВСУ в Полтавській області, яке спеціалізується на виготовлені готових швейних виробів (курток, напівкомбінезонів, спальних мішків, робочих жилетів тощо) також реалізовувало свою продукцію приватним фірмам за нижчими цінами, що призвело до втрат доходів на суму понад 1 млн грн.
- Держпідприємтсво ДКВСУ у Київській області, що спеціалізується на вирощенні зернових культур, працю засуджених поєднало із залученням до роботи 11 приватних компаній, яким було сплачено 257 млн грн. Наскільки справедливими були розрахунки за роботу, яку виконували засуджені, можна оцінити за таким прикладом: одне з ТОВ надало послуг на суму 34,5 млн грн, проте на 2,75 млн грн роботи не були підтверджені, що і призвело до збитків на цю суму.
"Водночас під час ревізій виявлені непоодинокі випадки несвоєчасного або не в повному обсязі розрахунку від компаній, які залучали до роботи засуджених, заборгованості по заробітній платі особам, які відбувають покарання", – додали у Держаудитслужбі.
Крім того, встановлено факти порушень, пов’язаних із закупівлею продуктів харчування для засуджених і затриманих осіб у посередників (ФОП, ТОВ), а не у виробників, що призводило до суттєвого подорожчання товарів.
Зокрема, Генеральна дирекція ДКВСУ придбала продукти та речове майно у семи суб’єктів господарювання, які попередньо купили цей товар дешевше на майже 35 млн грн, виявили аудитори.
А столичне КП "Володимирський ринок" постачало Київському слідчому ізолятору продукти харчування, що взагалі купувалися у субпідрядників. Через що СІЗО переплатило 104 тис. грн.
Як повідомлялося, раніше Бюро економічної безпеки (БЕБ) виявило, що через посередників продається близько 60% бар’єрних рубежів типу "єгоза", які виготовляють в установах виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби.
За підрахунками аналітиків БЕБ, лише внаслідок схеми з перепродажем колючого дроту для фортифікацій через посередників державний бюджет втратив близько 300 мільйонів.
(і при цьому не поділитись!)