"Укрзалізниця" планує підвищити вантажні тарифи на 42% і додатково просить 16 мільярдів з бюджету, – Лещенко

Державна "Укрзалізниця" пропонує підвищити вантажні тарифи наступного року на 41,5% в два етапи, але також проситиме і про додаткове фінансування з держбюджету.
Про це заступник голови наглядової ради "Укрзалізниці" Сергій Лещенко заявив у парламенті, передає Інтерфакс-Україна.
Він пояснив, що за роки повномасштабної війни "Укрзалізниця" втратила половину вантажопотоку і ситуація у цьому сегменті навряд чи покращиться.
"Чистий збиток за 9 місяців – 7,195 млрд грн, збитки "пасажирки" в минулому році – 18 млрд грн. Так чи інакше не уникнути індексації вантажних тарифів, але треба це робити поступово, для того, щоб не було шоків в промисловості, в два етапи", – сказав Лещенко.
"Нам треба хоча б індексувати до темпу росту (цін, – ред.) виробників. Це може дати 22,5 млрд грн, якщо ми зробимо це наступного року з 1 січня та 1 липня – на 27,5% та 11%", – додав член наглядової ради "Укрзалізниці".
Лещенко зауважив, що цього року втрачена практична всю вугільна галузь Донеччини.
"Гірничо-збагачувальні комбінати зупиняються через війну… Також в цьому році було 800 атак на інфраструктуру залізниці із пошкодженням 3 тис. об’єктів… Щоб компенсувати збитки потрібна допомога платників податків України", – наголосив Лещенко.
За його словами, обговорюється 16 млрд грн бюджетної допомоги 2026 року, щоб компенсувати збитки пасажирського напрямку. Лещенко нагадав, що цього року "Укрзалізниця" вже отримала 13 млрд грн дотацій з держбюджету.
Він додав, що зі свого боку компанія за рахунок продажу брухту може отримати також додатково до 10 млрд грн.
Як повідомлялося, напередодні прем’єр-міністерка Юлія Свириденко підтвердила, що уряд планує виділити "Укрзалізниці" 16 мільярдів гривень дотацій з держбюджету у 2026 році.
Що відомо про показники роботи "Укрзалізниці"
У проєкті держбюджету на 2026 рік на розвиток міського пасажирського транспорту у містах України заплановано 4,2 млрд грн, на модернізацію залізниці – 1,2 млрд грн. Крім того, для реалізації спільного з французьким урядом проєкту постачання рейок "Укрзалізниці" передбачено фінансування у 1,8 млрд грн.
Обсяг експортних перевезень "Укрзалізниці" у першому півріччі 2025 року зменшився на 13,5% – до 38,7 млн тонн, внутрішні перевезення – на 11,7%, до 35,5 млн тонн, тоді як обсяг імпортних перевезень зріс на 5,4% – до 5,3 млн тонн. Пасажиропотік у першому півріччі 2025 року збільшився на 1,2% – до 13,52 млн.
Згідно з очікуваннями "Укрзалізниці", збитки від пасажирських перевезень у 2025 році становитимуть 20,8 млрд грн, у 2026 році – 22,3 млрд грн, у 2027 році – 24,7 млрд грн, а у 2028 році – 29,4 млрд грн.
Водночас компанія прогнозує різке зниження прибутку від вантажних перевезень у 2025 році до 0,9 млрд грн, помірне зростання у 2026 році до 9 млрд грн, у 2027 році до 12,6 млрд грн та у 2028 році до 19,3 млрд грн.
За результатами діяльності компанії у 2024 році збиток за сегментами пасажирських перевезень збільшився на 2,4 млрд грн, або 15,4% – до 18,1 млрд грн, джерелом його покриття був прибуток від сегменту вантажних перевезень, який становив 20,4 млрд грн.
Загалом у 2024 році "Укрзалізниця" отримала чистий збиток у розмірі 2,71 млрд грн після чистого прибутку на 5,04 млрд грн у 2023 році.