Підстав для повернення графіків відключень електроенергії зараз немає, – експерти

Підстав для повернення загальнонаціональних графіків стабілізаційних відключень електроенергії зараз немає.
Про це розповіли опитані БізнесЦензором експерти галузі, йдеться в статті "Дефіцит 6 ГВт: Чи чекати Україні блекаутів у спеку".
Сценарії на літо
Хоча системного дефіциту фахівці не очікують, локальні перебої – реальність. Їхнє джерело – точкові удари й негода, а не брак генерації.
Енергетичний експерт Геннадій Рябцев описує це як базовий сценарій сезону.
"Реалістичний сценарій – це можливі перерви в енергопостачанні в окремих регіонах безпосередньо після російських атак або внаслідок негоди. Після негоди минулого місяця в окремі дні знеструмлювалося близько 300 населених пунктів, кілька десятків перебували без електрики понад добу", – розповів Рябцев.
Аналітик із питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп допускає короткі вечірні відключення після 17:30-18:00, коли сонячна генерація падає, але споживання тримається.
"Навіть за дуже сильної спеки я не бачу вечірніх відключень більше трьох-чотирьох годин", – сказав Прокіп.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко назвав головною проблемою літа стан розподільчих мереж.
Атаки по мережах тривають постійно – і поблизу фронту, і на Київщині та Чернігівщині.
"Трансформатори та інше обладнання в дуже складному стані через постійні атаки. Чи витримають вони навантаження в таких великих містах, як Київ, Дніпро, Кривий Ріг, зі збільшенням споживання на компенсацію спеки – це питання", – каже Харченко.
Найбільший ризик
Утім, найбільший ризик для системи, враховуючи досвід минулого року, фахівці відносять не на липень, а на жовтень, коли Росія може відновити масовані обстріли об'єктів енергетики.
"Усе літо 2025 ми активно відновлювалися – і до 1 жовтня вийшли на такий обсяг потужності, що мали б профіцит на експорт. А з 1 жовтня росіяни почали масово виносити і винесли все, що ми відремонтували", – нагадав Прокіп.
Підтримка енергетики
Нагадаємо, за тиждень 15-21 червня Україна збільшила експорт електроенергії в 2,5 раза – до 43,9 тис. МВт-год, що є максимальним тижневим показником з жовтня 2025 року.
Цьому сприяли сонячна погода та комфортні температури, а також вихід з ремонту одного з атомних енергоблоків.
Водночас Україна залишається нетто-імпортером – імпорт перевищував експорт у 1,8 раза.
До того повідомлялося, в Україну з початку року надійшло 4007 одиниць енергетичного обладнання, зокрема, це генератори, трансформатори, блочно-модульні котельні (БМК), когенераційні установки (КГУ), котли та інше.
Раніше перший заступник міністра енергетики Артем Некрасов заявив, що Україна збирається до початку опалювального сезону 2026-2027 років відновити 6,2 ГВт пошкодженої Росією генерації, 4 ГВт – вже знаходиться в ремонтах.
У травні Кабінет Міністрів України ухвалив порядок формування та використання національного резерву автономної генерації на випадок блекаутів та нових атак на енергетику.
Також повідомлялося, що уряд ухвалив зміни до умов проведення другого етапу конкурсу на будівництво нової генерації в Україні. Зокрема, загальну потужність, яка виставляється на конкурс, збільшено з 1322 МВт до 1505 МВт.