"Енергоатом" та чеська Škoda домовилися про модернізацію українських АЕС

Акціонерне товариство НАЕК "Енергоатом" та чеська компанія Škoda JS підписали меморандум про співробітництво у сфері атомної енергетики.
Про це повідомив "Енергоатом" у своєму Telegram.
Сторони домовилися про розширення стратегічного партнерства щодо спорудження, експлуатації та технічного обслуговування енергоблоків українських АЕС.
Документ підписали керівники підприємств – виконувач обов'язків голови правління "Енергоатома" Павло Ковтонюк та голова правління Škoda JS Карел Беднарж – під час Конференції з відновлення України (URC 2026) у польському Гданську.
Також меморандум передбачає:
- підвищення безпеки й реконструкцію – реалізацію спільних проєктів із модернізації діючих атомних станцій;
- екологічні технології – поглиблення співпраці у сфері поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами.
- науково-технічну взаємодію – обмін досвідом та розширення партнерства у сфері мирного використання атомної енергії.
У компанії зазначили, що залучення європейських технологій від Škoda JS стане черговим кроком до інтеграції української атомної енергетики в єдиний європейський енергетичний простір.
Малі модульні реактори в Україні
Як повідомлялося, в жовтні минулого року у Верховній Раді України презентували законопроєкт, що відкриє приватним компаніям можливість будувати малі модульні реактори, що у майбутньому дозволить залучити приватні інвестиції в будівництво нових енергетичних потужностей в Україні.
На початку 2023 року колишній міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що Україна в межах "зеленого переходу" розглядає можливість спорудження до 20 малих модульних реакторів (ММР) замість зруйнованих унаслідок війни енергоблоків теплової генерації.
20 березня 2023 року НАЕК "Енергоатом" та британська компанія Rolls-Royce SMR підписали Меморандум про взаєморозуміння.
У листопаді 2024 року Україна та США оголосили про запуск трьох нових проєктів у сфері малих модульних реакторів. Партнерство реалізовуватиметься в рамках програми FIRST (Foundational Infrastructure for the Responsible Use of Small Modular Reactor Technology – Базова інфраструктура для відповідального використання технології малих модульних реакторів).
У квітні того року стало відомо, що в Україні розгорнуть виробництво компонентів малих модульних реакторів. Відповідну угоду підписали НАЕК "Енергоатом" та Holtec International.