Як Рада змінила правила для "зеленої" генерації під олігархів
Рада знизила "зелені" тарифи і змінила правила на ринку виробництва електроенергії з альтернативних джерел. Прийняття закону стало можливим завдяки домовленості олігархів Ахметова та Пінчука.

На позачерговому засіданні Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії".
Він передбачає зниження "зеленого" тарифу, який отримують виробники електроенергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), компенсацію не менше 20% виплат по ньому з державного бюджету та вводить відповідальність за небаланси.
Закон у Верховній раді підтримали 288 народних депутатів, що свідчить про певний консенсус між різними таборами фінансово-промислових груп.
БізнесЦензор розбирався в основних змінах правил гри на ринку "зеленої" генерації.
Урядовий проєкт закону №3658, що складений на основі меморандуму влади з великими інвесторами ВДЕ, передбачає декілька обмежень "зелених" для збалансування фінансового становища ринку.
Перше. Передбачається зниження "зеленого" тарифу:
- на 7,5% для ВЕС, що введені в експлуатацію з 1 липня 2015 по 31 грудня 2019 року;
- на 2,5% для ВЕС, що введені з 1 січня 2020 року;
- на 15% для СЕС потужністю більше 1 МВт, що введені з 1 липня 2015 по 31 грудня 2019 року;
- на 7,5% для СЕС потужністю менше 1 МВт, що введені з 1 липня 2015 по 31 грудня 2019 року;
- на 2,5% для СЕС потужністю більше 1 МВт, що введені з 1 січня до першого жовтня 2020 року;
- на 30% для СЕС потужністю більше 1 МВт, що будуть введені з 1 жовтня 2020.
- на 60% для СЕС потужністю більше 50 МВт, що будуть введені з 1 липня 2021
Друге. На 5% знижено тариф для СЕС потужністю більше 10 МВт, що введені до 31 березня 2013 року. Ця сума складе близько 23 євроценти/кВт-г і буде граничним обмеженням розміру "зеленого" тарифу.
Майже всі СЕС, що були введені до 2013 року, будував Activ Solar Андрія Клюєва. Сьогодні вони офіційно належать китайській корпорації CNBM та мають найвищий "зелений" тариф. За словами інших учасників ринку, ці СЕС вже окупили себе.
Зниження граничного розміру тарифу мало становити 15%. Але правкою нардепа Андрія Кіта з групи "Довіра" було змінено на 5% перед другим читанням.
Третє. Передбачається проведення аукціонів на розподіл квот з підтримки ВДЕ з 1 липня 2019 по 2029 рік. Нагадаємо, що жодного аукціону поки що не було проведено.
Квоти на ВДЕ, підтримка яких розігрується на аукціонах, встановлює Кабмін. При цьому, квота на встановлену потужність кожного з видів генерації (СЕС, ВЕС, біогаз та біомаса) не може складати менше 10% від загальної.
До 1 січня 2025 року тариф для СЕС і ВЕС на аукціоні не може бути більше 9 євроцентів (єц) за кВт-г. З 2025 року – 8 єц/кВт-г. Для іншої генерації (крім СЕС, ВЕС та ГЕС) – не більше 12 єц/кВт-г на весь час проведення аукціонів.
Строк надання підтримки для ВДЕ, що отримали "зелений" тариф на аукціонах, становить 20 років.
Четверте. Оператор системи передачі (ОСП – НЕК Укренерго) має право обмежувати "зелену" генерацію, сплачуючи за цю послугу суму, що дорівнює "зеленому" тарифу за відповідний обсяг. По суті, ця правка нічого не змінює, а лише формально надає право ОСП обмежувати ВДЕ з компенсацією "зеленого" тарифу, що він робив з кінця 2019 року.
П'яте. Вводиться відповідальність ВДЕ за небаланси – відхилення фактичного виробництва електроенергії від прогнозного. З 1 січня 2021 року "зелені" мають відшкодовувати 10% вартості врегулювання небелансу ДП "Гарантований покупець" (ГарПок).
Надалі ця частка підвищується на 10% кожного року – до 100% в 2030 році.
Шосте. Змінами в закон інвесторам ВДЕ гарантується збереження діючих правил. Однак завдяки правці нардепа Андрія Геруса (СН), гарантії не поширюються на зміни, що стосуються питань оборони, нацбезпеки, податкового законодавства, забезпечення громадського порядку та охорони довкілля
Сьоме. Правкою Юрія Камельчука (СН) в законі обмежено надбавку за локалізацію обладнання до ВДЕ з максимальних 20% від тарифу до 10%.
Восьме. Врахована правка Мар'яна Заблоцького встановила, що електростанції на біогазі та біомасі можуть отримати "зелений" тариф лише до кінця 2022 року.
Також важливо, що дію "зеленого" тарифу для ВЕС продовжено до кінця 2022 року. Ті, хто мають договори pre-PPA на викуп електроенергії з вітру, зможуть побудувати потужності у найбліжчі два з половиною роки.
Дев'яте. Державне підприємство "Гарантований покупець" зможе продавати "зелену" електроенергію не тільки на Ринку на добу наперед (РДН) та Внутрішньодобовому ринку (ВДР), але і по двосторонніх договорах.
У найближчі 3 місяці, починаючи з 1 серпня, на розгляд ВР має бути винесений проєкт закону, який врегулює повернення боргів "зеленим", що утворились у першому півріччі 2020 року. Ця сума складає більше 15 млрд грн.
Як домовилися олігархи
Прийняття законопроекту про зниження "зелених" тарифів, в рамках підписаного меморандуму між урядом та "зеленими", стало можливим завдяки домовленості двох олігархів.
Так, ДТЕК Ріната Ахметова є найбільшим виробником "зеленої" електроенергії, лобіював зниження тарифів на рівні не більше 15% для СЕС і 7,5% - для ВЕС.
Водночас власнику трубно-колісної корпорації Інтерпайп Віктору Пінчуку було потрібне більш глибоке зниження "зеленого" тарифу для зменшення витрат на електроенергію. Його підприємство Дніпросталь, яке виробляє стальну заготовку для труб та зілізничних коліс, є одним з найбільших споживачів електроенергії в Україні.
Відповідно, чим більше підприємство споживає електроенергії, тим більше йому доводиться сплачувати за "зеленим" тарифом в тарифі Укренерго.
Через кардинально різні інтереси двох впливових олігархів був ризик зриву голосування. Тим більше, категарично проти цього закону виступила депутатська група Олександра Дубінського, що працює в інтересах Ігоря Коломойського. Коломойський контролює Нікопольський та Запорізький феросплавні заводи, що також є великими споживачами електроенергії
Виходом став компроміс. Так за день до розгляду законопроекту в другому читанні депутат від "Слуги народу" Дмитро Кисилевський, який раніше працював топ-менеджером в корпорації "Інтерпайп" Віктора Пінчука, запропонував правку, яка вводить поняття "зелена електрометалургія".
Під це поняття потрапляють металургійні підприємства, які працюють на електроенергії та виплавляють сталь електродуговим методом з нормами прямих викидів CO2 на рівні не більше 250 кг на тону сталі.
Згідно з цією правкою, підприємства "зеленої електрометалургії" на десять років звільнено від компенсації "зеленого" тарифу, який закладений в тариф "Укрнерго" на передачу електроенергії.
За словами автора правки, під статус "зеленої металургії" підпадають Дніпросталь, що входить в трубно-колісну корпорацію Interpipe Віктора Пінчука, Дніпроспецсталь (ДСС), що належить групі VS Energy, Електросталь (Курахово) Ігоря Андрєєва та Азовелектросталь , що входить у машинобудівний холдинг Азовмаш Олександра Савчука та Юрія Іванющенко, колишніх нардепів від Партії регіонів.
Під категорію "зелена електрометалургія" не підпадають Нікопольський та Запорізький феросплавні заводи, які контролює Ігор Коломойський з міноритарними акціонерами в особі Віктора Пінчука та Михайла Спектора, колишнього керівника групи VS Energy.
Про те що феросплавні заводи, які контролюються Коломойським, не потрапили "під пільгу" свідчать і результати голосування: всі депутати, які орієнтуються на олігарха, або утримались, або не голосували.
В той же час, частина "зеленого" тарифу буде компенсована з державного бюджету. Відповідну правку вніс Андрій Герус, голова парламентського Комітету з питань енергетики та ЖКП. Вона передбачає щорічну компенсацію "зеленого" тарифу з державного бюджету в розмірі не менше 20%.
Згідно з прогнозами НКРЕКП, в 2020 році за зеленими тарифами буде сплачено 46 млрд грн. Таким чином, якщо будуть внесені зміни в бюджет на 2020 рік, компенсація "зеленим" від платників податків становитиме не менше 9,2 млрд грн.
Що таке зелений тариф
"Зелений" тариф (ЗТ) – це державна дотація генерації за електроенергіюю, отриману з ВДЕ. Його було введено в 2009 році. Діє він до 2030 року.
ЗТ в Україні прив'язаний до курсу євро і в рази перевищують тарифи на традиційну електроенергію ТЕС, АЕС та великих ГЕС.
Для прикладу, середній ЗТ для сонячних станцій потужністю від 10 МВт на кінець червня складає 4,5 грн/кВт-год.
Водночас вартість аналогічного об'єму електроенергії, виробленої тепловою генерацією, яка продається в сегменті "Ринок на добу наперед" (РДН), коштує 1,4 грн.
Зелені тарифи, які встановлені в Україні є найвищими в Європі. Окрім того, держава в повному обсязі зобов'язана викуповувати електроенергію ВДЕ за "зеленими" тарифами. Навіть, якщо її відпуск був обмежений в мережу системним оператором "Укренерго" заради безпечної роботи системи.
Тобто, якщо оператор енергомережі в якийсь момент обмежить видачу "зеленої" електроенергії конкретної станції, то за законом, власник СЕС або ВЕС все рівно отримає гроші за вироблену але не продану електроенергію.
Зелений тариф в Україні з'явився завдяки Андрію Клюєву – соратнику екс-президента Віктора Януковича. Саме він пролобіював високі зелені тарифи, оскільки інвестував в корпорацію Active Solar, яка на 2013 рік була оператором 90% СЕС в Україні.
В 2019 році Верховна рада внесла зміни в закон "Про альтернативні джерела енергії", які передбачають, що з 2020 року "зелені" тарифи для ВЕС від 5 МВт і СЕС від 1 МВт мали розігруватися на аукціонах. Таким чином, право будувати новий об'єкт ВДЕ мав отримати той, хто запропонує нижчий дял себе тариф.
Однак разом з цими змінами лобісти "зелених" прописали в профільному закону лазівку Інвестори, які встигли укласти договір купівлі-продажу за "зеленим" тарифом з ДП "Гарантований покупець" до 31 грудня 2019 року, можуть без аукціону ввести в дію свої об'єкти протягом двох років з дати укладання договору.
Це так звана процедура Pre-PPA (Power Purchase Agreement, попередній договір купівлі е/е). Згідно з нею, інвестор підписує договір про викуп своєї е/е до введення в експлуатацію об'єкту. Коли він його побудує, то отримає зелений тариф згідно коефіцієнту на момент введення об'єкту в експлуатацію.
Таким чином, за неповний 2019 рік інвестори отримали Pre-PPA для 12 ГВт непобудованих об'єктів. Всі ключові інвестори отримали Pre-PPA на великі обсяги потужності. А ті хто не отримав, можуть купити компанії з підписаними Pre-PPA на ринку.
Таким чином, у жодного інвестора найближчі два роки не було б потреби приймати участь в аукціоні, де "зелений" тариф через конкуренцію знижувався б.
Скільки в Україні "зелених" і скільки грошей вони отримують з ринку
За 2019 рік встановлена потужність об'єктів ВДЕ зросла в три рази до 6,4 ГВт. На кінець травня 2020 року загальна встановлена потужність електростанцій, які виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії і працюють на "зеленому" тарифі, становить 7,1 ГВт.
В тому числі, загальна встановлена потужність сонячних електростанцій (СЕС) – 5,6 ГВт, вітрових електростанцій (ВЕС) – 1,2 ГВт, біогазових установок та установок з виробництва електроенергії з біомаси – 0,18 ГВт, малих гідроелектростанцій – 0,11 ГВт.
Всі зазначені види альтернативної генерації працюють на своєму "зеленому" тарифі. Середній тариф для СЕС – 4,5 грн/кВт-год, ВЕС – 3,3 грн/кВт-год, для біогазових та біомасових установок – 3,71 грн/кВт-год, а для малих ГЕС – 3,5 грн/кВт-год.
Минулого року електростанції з альтернативних джерел енергії виробили 3,5% всієї електроенергії. Водночас на компенсацію зеленого тарифу було витрачено 26 млрд грн. Таким чином, минулого року "зелені" отримали 13% всіх грошей за електроенергію.
В 2020 році виробництво електроенергії не "зеленому" тарифі значно виросло: в червні ВДЕ виробили 5-6% всієї електроенергії в країні, а в липні – 7-8%.
НКРЕКП прогнозує, що в 2020 році виплати за зеленим тарифом зростуть у двічі – до 46 млрд грн. При незмінному обсязі загального виробництва електроенергії, порівняно з 2019 роком (а він точно буде меншим), ВДЕ отримають 23% усіх грошей за продану електроенергію.
Хто інвестує у зелену енергетику
На п'ятірку найбільших виробників електроенергії з альтернативних джерел за результатами 2019 року припадало 2,4 ГВт встановленої потужності. Разом вони виробили 2852 тис. МВт-год, що становило 51% від всього обсягу виробленої "зеленої" електроенергії в 2019 році.
Найбільшим інвестором в зелену генерацію є ДТЕК Ріната Ахметова. Холдинг оперує найбільшими ВЕС і СЕС не тільки в Україні, а і в Європі. Це Ботієвська, Приморська та Орлівська ВЕС в Запорізькій області. Нікопольська та Покровська СЕС в Дніпропетровській області.
В 2019 році ДТЕК виробив 25% всієї зеленої е/е в країні. Компанія продовжує нарощувати потужності.
На другому місті Windcraft шведського бізнесмена Карла Стурена. Компанія оперує декількома великими ВЕС в Херсонській області. Бізнесмену приписують зв'язки з колишнім головою СБУ Валерієм Хорошковським.
На третьому місці - компанія CNBM, що належить китайському уряду. Вона оперує великими СЕС, які дістались їй за борги від Activ Solar Андрія Клюєва.
Четверту сходинку займає громадянин Великобританії Річард Дейтс, власник інвестиційного фонду VR Capital Group. Дейтс – партнер Макара Пасенюка, власника компанії "Інвестиційний капітал Україна" (ICU)..
Замикає п'ятірку група "Вітряні парки України" (ВПУ) народного депутата і власника "Донбасенерго" Максима Єфімова.
Аналіз 50 найбільших інвесторів в зелену енергетику читайте у нашому попередньому тексті.
ТОП-5 найбільших операторів ВДЕ в 2019
Група | Оператори ВДЕ | Вир-цтво в 2019 році, тис. МВт*г | Пот-сть на 1 січня 2020, МВт | Бенефіціари |
DTEK | ТОВ "Вінд Пауер", ТОВ "Орлівська ВЕС", ТОВ "Приморська ВЕС", ТОВ "Приморська ВЕС-2", ТОВ "Солар Фарм-1", ТОВ "Солар Фарм-3", ПАТ "ДТЕК Західенерго", ТОВ "Трифановка Енерджі" | 1411 | 1085 | Рінат Ахметов |
Windcraft | ТОВ "Віндкрафт Україна", ТОВ "Віндкрафт Каланчак", ТОВ "Віндкрафт Таврія" | 559 | 335 | Карл Штурен |
CNBM | ПрАТ "Болград Солар", ТОВ "Восход Солар", ТОВ "Дунайська СЕС-1", ТОВ "Дунайська СЕС-2", ТОВ "Лиманська Енерджи 1", ТОВ "Лиманська Енерджи 2", ПрАТ "Нептун Солар", ТОВ "Приозерне 1", ПрАТ "Приозерне 2", ТОВ "Франко Піві", ТОВ "Франко Солар" | 399 | 301 | Уряд Китаю (раніше Андрій Клюєв) |
VR Capital Group | ТОВ "Грін Електра 1", ТОВ "Грінен", ТОВ "ЗАС Енергосервіс", ТОВ "ЕК "Солар Капітал", ТОВ "Нік Санстар 2", ТОВ "Нік Солар", ТОВ "Нік Солар 2", ТОВ "Нік Стар", ТОВ "Нік Стар Грін", ТОВ "Одгрін", ПП "Подільськенерго", ТОВ "Старвойт", ТОВ "Тавр Енерго", ТОВ "Санвін 1", ТОВ "Санвін 2", ТОВ "Санвін 4", ТОВ "Санвін 5", ТОВ "Санвін 8", ТОВ "Санвін 11", ТОВ "Санвін 12", ТОВ "Санвін 13", ТОВ "Санвін 14", ТОВ "Санвін 17", ТОВ "Санвін 28" | 247 | 462 | Річард Дейтс (партнер Макара Пасенюка) |
ВПУ | ВЕО "Вітроенергопром", ТОВ "ВП Благодатний", ТОВ "ВП Краснодонський", ТОВ "ВП Лутугинський", ТОВ "ВП Новоазовський", ТОВ "ВП Південний", ПрАТ "ВП Очаківський", ТОВ "ВП Причорноморський", ТОВ "ВП Щасливий" | 236 | 247 | Максим Єфімов, Едуард Мкртчан |
Всі ВДЕ в 2019 році | - | 5605 | 6379 | - |
Чому потрібно знижувати зелений тариф
Як працює механізм компенсації зеленого тарифу? В законі "Про ринок електроенергії" ЗТ компенсує системний оператор з тарифу на передачу. Фактично, компенсацію зеленій генерації сплачує кожен споживач в країні.
Однак після запуску ринку електроенергії з 1 липня 2019 року, великі споживачі електроенергії, в тому числі і Запорізький та Нікопольский феросплавні заводи Ігоря Коломойського, пролобіювали зниження тарифу "Укренерго".
В серпні 2019 року Кабмін змінив механізм спецобов'язків в електроенергетиці. Уряд зобов'язав частково компенсувати "зелений" тариф держкомпанії НАЕК "Енергоатом" та "Укргідроенерго".
Таким чином, "Енергоатом" був зобов'язаний продавати 85% своєї електроенергії, а "Укргідроенерго" – 35% по фіксованих низьких тарифах держпідприємству "Гарантований покупець" (ГарПок).
ГарПок мав перепродавати частину цієї електроенергії постачальникам універсальних послуг (ПУП) по 10 грн за МВт-год для поставок населенню. Населення споживає приблизно третину всієї електроенергії в країні.
Іншу частину ГарПок перепродавав за ринковими цінами, а з прибутку забезпечував компенсацію поставок е/е населенню і близько 70% компенсації за "зеленим" тарифом. Інші 30% мав компенсувати "Укренерго" зі свого тарифу на передачу е/е.
Однак такий складний механізм компенсацій не спрацював.
Через стрімкий ріст потужності зеленої генерації, найвищий в Європі "зелений" тариф, аномально теплу зиму і падіння споживання електроенергії, в тому числі і через коронакризу, ГарПок не зміг виконувати свої фінансові зобов'язання в повному обсязі через нестачу грошей на компенсацію ЗТ.
В результаті, система розбалансувалася, "Укренерго" накопичив перед ГарПоком 15 млрд грн боргу, який той мав перерахувати "зеленим".
Відсутність відповідальності за небаланси
Окрім найвищого в Європі "зеленого" тарифу та стрімкого росту "зелених" потужностей існує ще одна проблема – балансування системи.
Оскільки держава зобов'язана викуповувати всю зелену електроенергії, то диспетчер Укренерго змушений давати команду на обмеження виробництва іншій генерації в момент, коли ВДЕ збільшують виробництво електроенергії.
В першу чергу Укренерго обмежує роботу блоків ТЕС, які можуть маневрувати. Однак диспетчер має залишити по 1-2 працюючих енергоблоки на кожній ТЕС, щоб забезпечити різке збільшення виробництва е/е в разі потреби.
Через це, і в результаті поступового росту обсягів виробництва "зеленої" енергії, диспетчер починає обмежувати роботу блоків АЕС, які не здатні швидко збільшувати або зменшувати обсяги виробництва і працюють прямим графіком. Так, в травні Міненерго, за розрахунками "Укренерго", зменшило річний прогнозний баланс е/е. В тому числі - для державної атомної генерації.
В результаті, обмежується робота атомних блоків, які виробляють найдешевшу електроенергію. Відповідно, найдорожча в Європі зелена генерація витісняє з ринку найдешевшу атомну.
Вместо этого власть решила , установить завышенные, не рыночные, не плавающие под воздействием спроса и предложения цены, в интересах олигархов и потратить налоги из бюджета предназначенные для населенияна, после чего они берут кредиты под огромные %, для введения страны в долги и как следствие внешнее управление.
Власть откровенно доводит государство и население до банкротства и уничтожения.
Судьба выбрала другого недотрогу и значит ей так легче быть,
А для этого надо Ахметова на тебя похожих и любить.
Так мы с другом не будем в прострации жизни народа и нации,
Ведь врагов благородных всех ждет кастрация фарта и масти.
В наш век жестокий, косный люди слова вирус не замечая
Оставив голод грешный дома творят дела,не переставая
Слепца не замечая, клевету деяниями кроют молча
Облагораживают Днепр не слушая дУтого глупца
Ведь иногда мешкотная народная толпа вдали
Божественного промысла не чувствуют огня вблизи.
Обиды затаив не познают развития полезного покрова
Неукротимого континуума и теплоты волны добра.
А постоянное пространство общества не ново,
Однако общество в стрессовой среде старо.
Оно не слышит дальше своего кукольного носа
Аннигилируя не видит пазлы вещего творца.
А креатива ведь процессы без эксцессов
В Украине проходят снова на ура
И Петя без конца орет и бес злой Абара
Античности застои восхваляя ради глупца.
Мне все равно кто Сэр физического поля Поля
Поля , Донбасс и реки сила Украины и Днепра
И наша набережная достойна Иордана местного ментала,
А Иордан он брат Днепра-реки и манна снизошла.
Но надо взять все лучшее из Библии и Торы
И Украины возродить забытое величие и Днепра
Ведь наши дети и отцы это основы
Божественного промысла вселенского моста.
Иные берега, непостижимые иные волны
Исходят из Днепра-реки могучие и родные стоны,
Ведь обошли недавние невзгоды эти воды
Благодаря делам людей и слова против ночи,
Иных посланцев волею Днепровцев-добровольцев
В ночИ под мутным небом взяли на живца,
А на Донбассе они заполонить хотели незнакомцев
И чуждую звериную культуру на ловца.
Взошло благословенное Украинское солнце
Индустриальным обществом в Донбассе,
Элегия провиденьем парки и бульвары в одаренье
Нам посвящает без сомнения в родной Стране.
"Рада знизила "зелені" тарифи і змінила правила на ринку виробництва електроенергії з альтернативних джерел. Прийняття закону стало можливим завдяки домовленості олігархів Ахметова та Пінчука."
Це як я розумію, сидять Пінчук і Ахметов, допивають бутилку якогось алкоголя за 5000 уо і тут Ахметов каже: Міхалич кароче хватіт нам із Украіни дєньгі викачівать, давай ми сєбе зєлєний тариф обрєжем. Так і зробили, занесли в Раду парочку муліків зелених і пролобіювали закон.