У що інвестувати гроші в Україні під час війни
ОВДП, депозити, земля та нерухомість: у що інвестувати для збереження грошей?
У які інструменти інвестувати під час воєнного стану, щоб зберегти заощадження від знецінення і, по можливості, отримати дохід.
БізнесЦензор підібрав надійні інструменти.
Військові облігації
Військові облігаці, вид облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), – наразі найнадійніший вид інвестицій в Україні.
Ці облігації уряд випускає для фінансування потреб оборони країни.
Виплата номінальної вартості облігації та відсотків на 100% гарантується державою. Також із доходу від облігацій не стягується 18% податку на дохід.
Придбати ОВДП можна через застосунок "Дія". На середину липня 2023 року українці через "Дію" купили військових облігацій на понад 1,5 млрд грн.
Номінал однієї облігації становить 1 тис. грн, а кошти повертаються на картку "єПідтримка" через три, шість місяців, або й рік чи більше, що залежить від дати виплати та строку обертання ОВДП цінних паперів. Дохідність залежить від строку – отримати можна до 16%.
Кожна військова облігація має назву тимчасово окупованого українського міста. Зараз, наприклад, для придбання в застосунку "Дія" для інвестування доступні Сімферополь, Ялта, Нова Каховка, Севастополь та Крим.
Аналогічна функція з облігаціями є й у Міністерства фінансів: там суми, однак, не обмежуються тільки 1 тис. грн, бо є можливість вкласти 1 тис. євро або доларів США. Придбати облігації через уповноважені банки чи брокерів може будь-який громадянин України.
Із початку 2023 року загальний обсяг ОВДП, придбаний громадянами, зріс з 29,9 млрд грн – до 46,48 млрд грн на 29 серпня.
Депозити
Класичним варіантом вкладення власних коштів є банківські депозити. Тим більше що зараз повернення 100% всіх вкладів гарантуються державою – на період воєнного стану Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зобов’язався повертати повні суми вкладів, тоді як раніше максимальна сума відшкодування становила 200 тис грн.
Середня ставка за річними депозитами в гривні зараз коливається на рівні 17%.
Класично: короткострокові – на три або шість місяців – пропонують нижчі відсотки: в середньому 15%.
Доларові вклади нараховують 3% за рік і 1% – за менші періоди. Депозити в євро – 2% і 0,5% відповідно.
Водночас, слід зазначити, що державні та іноземні банки пропонують менші проценти за депозитами, аніж установи з приватним українським капіталом. Наприклад, річна ставка за депозитами в гривні в державному "Ощадбанку" становить у середньому 12-13%, тоді як у банках із приватним капіталом – 14-16%.
Однак у майбутньому зі зниженням облікової ставки Національного банку, яка визначає вартість грошей в економіці, будуть знижуватися й відсотки за новими депозитами. Так, на початку серпня більшість членів Комітету НБУ спрогнозували зниження облікової ставки до 18-19% уже до кінця року. Зазначені цифри можуть прийти на заміну нинішній ставці в 22%, яка була встановлена на даному рівні з 28 липня. До того облікова ставка становила 25%.
Земля
Із липня 2021 року в Україні офіційно стартував ринок землі – до 2024 року право купувати сільськогосподарську землю отримали лише громадяни України з обмеженням у 100 гектарів у одні руки.
Ціна 1 га землі в Україні відрізняється від області: найдорожчими регіонами наразі є Рівненська та Івано-Франківська області – 144 тис. грн і 140 тис. грн за гектар відповідно. Найдешевше придбати землю можна в Донецькій та Запорізькій областях – за 18 тис. грн і за 22 тис. грн відповідно.
У Київські області вартість гектару становить майже 83 тис. грн.
Середня ж ціна за гектар в Україні, за даними Міністерства аграрної політики й продовольства, складає трохи більше 39 тис. грн за гектар, тоді як у 2021 році вона становила 33 тис. грн.
Проте ціни на сільськогосподарську землю в Україні, вірогідніше за все, стрімко зростуть уже з наступного року, коли інвестувати в ділянки зможуть юридичні особи, тому зараз є шанси стати власником землі за менші гроші.
Купити земельну ділянку можна на спеціалізованих маркетплейсах (компанії, які формують банки земель і пропонують на вибір клієнту, або ж готові за винагороду підшукати ділянку для покупця), або на майданчиках для електронних торгів, таких як "Prozorro.Продажі".
Угода відбувається виключно за безготівковим розрахунком, тому слід мати на увазі, що банк може поцікавитися джерелами походження коштів.
Порядок оподаткування при оформленні договору купівлі-продажу земельної ділянки наступний: при укладанні угоди необхідно сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%). Розрахунковою величиною для оподаткування буде зазначена в договорі ціна, яка не може бути нижчою оціночної вартості землі, визначеної уповноваженим органом.
Дохід, отриманий платником податку від продажу ділянки не частіше одного разу протягом звітного податкового року, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
На середину 2023 року в Україні за два роки було продано 1%, або трохи більше 275 тис га, земель сільськогосподарського призначення.
Якщо ж порівняти в динаміці, то в 2022 році було укладено 23,18 тис договорів купівлі-продажу, за п’ять місяців 2023 року – 14,61 тис., що складає 63% від загальної кількості минулого року.
У гектарах це 69,48 тис. га за 2022 рік і 41,02 тис. га цьогоріч, або 59% від загальних продажів минулого року.
Ризиковані інвестиції в нерухомість
На початку липня цього року українські будівельні компанії вперше з початку повномасштабної війни оголосили про плани збільшення чисельності своїх працівників: ділові очікування покращились завдяки розширенню західної логістики, будівництву та відновленню доріг, а також через сприятливі погодні умови.
Державна служба статистики теж відзначила збільшення обсягу виконаних будівельних робіт в Україні в січні-березні 2023 року на 8,4% порівняно з аналогічним періодом 2022 року.
Що ж стосується лідерів житлової забудови, то перше місце за цим показником займає Закарпаття. Саме Закарпатська область входить до п’ятірки регіонів із найбільшою кількістю ЖК, будівництво яких розпочато після 24 лютого 2022 року.
Переможцем у цьому рейтингу, однак, є Львів, де відкрито продаж у 52 ЖК, на другому місці – Тернопіль (25 ЖК), третє місце розділили між собою Ужгород, Івано-Франківськ та Київська область (без урахування Києва) – по 16 нових ЖК.
Львів, до того ж, посідає найвищу позицію серед міст із найбільшим зростанням середньої мінімальної ціни в новобудовах: від початку військової агресії РФ вона збільшилася на 79% за один квадратний метр у гривні. На другому місці – Івано-Франківськ із приростом 78%, третю сходинку займає Ужгород, де цей показник досяг 75%. І для порівняння: у Києві середня мінімальна ціна додала 33%.
Водночас Національний банк попередив про дефіцит нового житла: станом на кінець травня будівництво відновилося майже на 75% об’єктів, що будувалися в лютому 2022 року. І в той час, як західні області відновили обсяги будівництва майже повністю, в центральних областях даний показник – лише трохи більше половини.
При цьому руйнування житлового фонду триває. На кінець травня сума прямих збитків унаслідок повномасштабної війни вже становила понад $54 млрд.
Дохідність житлової нерухомості до війни складала в середньому 7-10% на рік, але зараз умови змінилися, а ризики, відповідно, стали вищими.
Окрім вкладання грошей у житло, можна придбати й комерційну нерухомість, яку можна використовувати і як для власних потреб, так і заради здачі в оренду. Ціни за квадратний метр починаються від $900, а верхня межа визначається багатьма сторонніми чинниками, як-то стан приміщення, його розташування та функціональність. Ризики тут, однак, ті самі, адже війна в країні не дає повної гарантії на те, що в будівлю з офісом не прилетить ракета.