Не наркотик, а допомога: Що відомо про легалізацію медичного канабісу
16 січня 2024 року Верховна Рада розблокувала підписання законопроєкту №7457 про медичний канабіс. Тепер документ можна відправити на підпис президенту, а враховуючи, що закон вступає в силу через пів року, то орієнтовно він запрацює в липні 2024 року.
Наприкінці грудня 2023 року Верховною Радою у другому читанні був ухвалений законопроєкт №7457 про використання в медицині ліків на основі канабісу. У Міністерстві охорони здоров’я це рішення назвали історичним, однак у нього є і противники – канабіс у багатьох викликає прямі асоціації з наркотичною залежністю. БізнесЦензор розбирався, за що насправді проголосували депутати.
Перша спроба
Історично препарати на основі канабісу використовуються для зменшення больових відчуттів, спазмів та судом м’язів, лікування анорексії, ПТСР та тривожних розладів. Окрім цього вони використовуються в лікуванні окремих типів епілепсії, глаукоми, псоріазу, паркінсонізму та розсіяного склерозу.
Кабінет міністрів підтримав проєкт закону "Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни" ще в червні 2022 року.
Тоді міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко пояснював, що йдеться про легалізацію ліків на основі канабісу, а не речовини, яка є незаконною.
"Препарати канабісу не є "конкурентами" наркотичним засобам, і заходи регулювання їх обігу зовсім різні. "Медичний" канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не цікавий для рекреаційного вживання", – зазначав тоді очільник МОЗ.
За його словами, проєкт закону передбачає жорсткий контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів із канабісом.
Попередній законопроєкт – №5596 – був отриманий Верховною Радою роком раніше – в червні 2021 року, однак тоді його повернули на доопрацювання.
Проєкт закону, зокрема, пропонував запровадити обмежений і контрольований обіг канабісу в медичних та наукових цілях, посилений контроль за його обігом, електронний реєстр усіх препаратів на основі канабісу та систему їх відпуску виключно за електронним рецептом.
Крім того, законопроєкт передбачав ліцензування будь-якої діяльності, пов’язаної з обігом медканабісу, звітність та подання інформації контролюючим органам, клінічні випробування та наукові дослідження з медичного канабісу, а також регулювання вмісту речовин канабісу відповідно до європейського законодавства.
Серед іншого пропонувалася й класифікація конопель залежно від вмісту в ній тетрагідроканабінолу (ТГК): медичні коноплі (Cannabis) з низьким вмістом ТГК у сухій масі (0,2-1%) та Cannabis з високим вмістом ТГК (більше 1%) а також промислові коноплі, вміст ТГК у сухій масі якої не перевищує 0,2%.
Друга спроба
Новий проєкт закону – №7457, – який отримав схвалення від депутатів, був суттєво доопрацьований. За даними Міністерства охорони здоров’я, до другого читання в законопроєкт було запропоновано більше 800 правок, із яких враховано – більше 100.
"Міністерство охорони здоров’я затвердить перелік хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначатися ліки на основі медичного канабісу. Відпуск лікарських засобів на основі медичних конопель буде можливий виключно за призначенням лікаря відповідно до медичних показань та за електронним рецептом", – знову наголосили в МОЗ.
Пацієнти зможуть перевозити й зберігати ліки на основі канабісу в кількості, визначеній одним рецептом.
Однак фіналізувати ухвалення проєкту закону тоді так і не вдалося – народні депутати фракції "Батьківщина" в парламенті заблокували підписання документу.
Не голосувала за закон фракція "ЄС", вимагаючи його доопрацювання.
"Закон не буде працювати й не буде допомагати пацієнтам. У певних нормах дозволили використання продуктів канабісу для лікування, але є інші норми, які це забороняють. Цей закон писався для того, щоб західні компанії могли тут вирощувати, не завжди під достатнім контролем, продукти для вивезення. До лікування людей із ПТСР цей закон не має жодного відношення", – заявив депутат від фракції "ЄС" Микола Княжицький.
При цьому він посилався на пояснення громадського діяча, співзасновника Маршу Свободи за реформи державної політики щодо наркотиків Тараса Ратушного, який заявляв, що цей закон не розв’язує проблеми доступу до ліків.
"Найсумніше у тексті навіть не очевидні колізії та "дірки", що на етапі виконання закону урядом заблокують і наукові дослідження канабісу, і виробництво вітчизняних ліків. Добиває затятість, із якою промоутери №7457 ці проблеми весь час заперечували й надалі відмовляються їх "лікувати", – зазначив Ратушний.
Водночас одна з авторів закону, віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, депутатка від "Голосу" Ольга Стефанишина назвала подібні коментарі політичною маніпуляцію.
Президент України Володимир Зеленський своєю чергою підтримав легалізацію медичного канабісу ще задовго до ухвалення відповідного законопроєкту.
"Щоб усім нашим громадянам, українкам та українцям, не довелося терпіти біль, стрес та травми війни, ми маємо нарешті чесно легалізувати для всіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу. Відповідні наукові дослідження та контрольоване українське виробництво", – заявив Зеленський під час виступу у Верховній Раді з нагоди Дня Конституції 28 червня 2023 року.
Однак уже 16 січня 2024 року Верховна Рада розблокувала підписання законопроєкту №7457, оскільки постанова №7457п про скасування рішення стосовно ухвалення відповідного закону не набрала мінімально необхідної кількості голосів.
Тепер документ можна відправити на підпис президенту, а враховуючи, що закон вступає в силу через пів року, то орієнтовно він запрацює в липні 2024 року.
В українському суспільстві, згідно з опублікованими партією "Слуга народу" попередніми результатами опитування "5 питань від президента", що проводилося під час місцевих виборів ще восени 2020 року, легалізацію канабісу з медичною метою підтримали 64,88% респондентів, проти виступили 29,53% опитаних.
Очікувані результати
Міністерство фінансів України готує пропозиції про оподаткування виробництва конопель.
"Діяльність із вирощування коноплі буде збільшувати податкову базу? Буде. Чи можемо ми говорити в цьому контексті про додаткові доходи для бюджету? Можемо. Я серйозно", – вважає голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.
За словами Гетманцева, поки рано казати, яким буде фіскальний ефект, хоча, на його думку, виробництво коноплі слід оподатковувати за вищими ставками, ніж, до прикладу, виробництво пшениці – 300 грн за гектар.
Також потрібно передбачити європейські умови оподаткування для вирощування конопель.
"Є різні підходи – є акциз, варіант залежно від площі. Знаю, зараз Мінфін готує пропозиції", – резюмував Гетманцев.
Голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький назвав закон дуже прогресивним, а контроль за його дотриманням – більш жорстким, ніж у країнах Європи.
Зокрема, за словами Радуцького, кожен кущ конопель, а потім суцвіття, з якого вироблятиметься медичний канабіс, буде мати GPS-трекер, вирощуватиметься тільки на закритому грунті при обов’язковому відеоспостереженні, зокрема й у машинах, котрі перевозитимуть сировину. До охорони таких приміщень і транспортування має бути залучена Національна поліція.
"За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, майже 2 млн наших громадян потребують ліків на основі медичного канабісу. За оцінками пацієнтських організацій, це приблизно 6 млн людей. Хочу наголосити, що в ухваленому законопроєкті йдеться лише про медичний канабіс, і жодних інших варіантів немає. Рекреаційний канабіс у нас залишається під повною забороною", – підкреслив Радуцький.
Канабіс у світі
Ліки на основі канабісу дозволені у 56 країнах, зокрема в державах Європейського Союзу, Канаді, Великій Британії та США.
У 1996 році Каліфорнія стала першим штатом США, де дозволили легальний доступ до рослинного канабісу та його використання в медичних цілях під наглядом лікаря.
Канада стала першою країною G7 і G20 та другою в світі, котра легалізувала використання канабісу в медичних цілях з 2001 року, а в рекреаційних – з 2018 року.
У Великій Британії є можливість законного виробництва, імпорту, експорту, постачання володіння або вирощування продуктів канабісу, включно з лікарськими препаратами, проте лише за наявності відповідної ліцензії, виданої Міністерством внутрішніх справ.
Польща легалізувала застосування медичного канабісу для пацієнтів із тяжкими захворюваннями у 2018 році.
Серед інших країн, де канабіс можна отримати як ліки при окремих станах, – Ізраїль, Австралія, Чехія, Австрія, Франція та Німеччина.
Канабіс в Україні
В Україні, з урахуванням міжнародно-правових зобов’язань щодо обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, законопроєктом пропонується:
- створити нормативні умови для законного обмеженого обігу канабісу, смоли канабісу, екстрактів і настойок канабісу, а також ТГК (його ізомерів та їх стереохімічнів варіантів) у визначених законом цілях, зокрема, для їх використання в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності;
- встановити вимоги та визначити особливості контрольованого обігу сортів рослин роду коноплі (Cannabis) у визначених сферах діяльності відповідно до вимог міжнародного права;
- врегулювати питання, що стосуються організації діяльності з обігу на кожному етапі такого обігу, включно, серед іншого, з операціями із ввезення, вивезення, транспортуванням територією України, зберіганням та реалізацією конопель;
- визначити вимоги до суб’єктів господарювання, які можуть здійснювати операції, пов’язані з обігом сортів рослин роду конопель;
- запровадження можливості використання канабісу, смоли канабісу, екстрактів і настойок канабісу, а також ТГК (його ізомерів та їх стереохімічних варіантів) в медичних, наукових та науково-дослідних цілях;
- сприяти підвищенню рівня та якості медичного обслуговування населення шляхом забезпечення реалізації права на охорону здоров’я із застосуванням більш ефективних лікарських засобів та методів лікування, зокрема, у сфері паліативної медицини, які, серед іншого, базуються на симптоматичному лікуванні.
Підсумовуючи: ухвалення закону про медичний канабіс дозволить пацієнтам отримувати необхідну допомогу, а тим, хто стане займатися виробництвом конопель, – законний прибуток у легальній площині.
Водночас самостійне вирощування конопель, так само, як і рекреаційне вживання, залишиться під забороною.
Кримінальну відповідальність за обіг та зберігання рекреаційного канабісу новий закон не скасовує також.
Проституцію треба теж узаконити, а то якось перед людьми соромно. В цьому питанні жахлива дискреминація жінок і чоловиків яки бажають цим займатися на комерційній основі.
Виховувати слід дітей з дитинства так, аби їм гидко було і думати про наркотики, а тим більше навіть підходити до наркомана. Який повинен бути як прокаженим в давні часи. Ну не буде конопель, то хто захоче кайфу - будуть андреналінити розбиваючись на великих швидкостях. або кататись на електропоїздах зверху. або парашутистом. А ще купа синтетичних, з яких сприснути вже неможливо. Коли в уряді - дебіли, то і рішення їх дебільні і на шкоду суспільству.
Я вивчав цю тему з метою заробити на вирощуванні коноплі. адже зерно коштує 60 грн. кіло. але: потрібна ліцензія від мвс, а для цього потрібний склад із загратованими вікнами на відстані не менше трьох кілометрів від населеного пункту. Де в нашій українській дійсності є такі місця, аби десь був такий склад із підведеною електрикою на відстані 3 кілометри? А ці вимоги писалися з подачі Асоціації виробників коноплі, аби ніхто не заважав їм у вигляді конкурентів. Бо у них ще треба пройти навчання. а насіння безнаркотичної коноплі в Україні вирощують. І така країна, як Франція купляє його і вирощує тисячу гектарними площами і продає і в себе, і в Германії. А чому не Україна?
І ще вже призабута історія, то я нагадаю. Посіяли одні фермери макове поле з надією мати мільйон чистого прибутку. Насіння брали без наркотиків сертифіковане і ніби не було чого боятися. але коли прийшов час збирати урожай, прилетіла міліція і зробила експертизу - мак з наркотиками. Експертиза то все одно мінтовська. Нічого не докажеш. де дівся той мак і що з тими фермерами - історія мовчить. Бігусам не цікаво.
Я чомусь думаю, що все буде і з коноплею так само як і раніше було.