11633 посетителя онлайн
6 696 19
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Мовні принципи

Мої мовні принципи, з якими усі погодяться

Щодо української.

Принцип трьох "П":

практичне уміння, повага, пріоритет.

Усі українці мають знати мову, причому окрім аудіювання (сприйня на слух, що є найскладнішим) треба вміти писати і розмовляти. Практичне застосування є обов’язковим не більше, ніж написано в законі.

Поважати українську мову означає, що її не можна соромитися, надавати статус меншовартості, наприклад що на ній розмовляє менше людей, видано менше книжок або наукових робіт, відсутня деяка спеціальна термінологія, чи то є мова селян або якихось чужих "западенців", тощо. Крім того, повага до мови означає, що до незнайомця, який розмовляє українською, треба ставитися як до свого співвітчизника і товариша, якщо він своєю поведінкою не демонструє зворотнє. Мова є чудовим маркером своїх ("Скажи "паляниця""), навіть для українців, які її не вживають постійно.

Пріоритет означає, що в колі спілкування, де хоча б один україномовний, усі мають спілкуватися українською, якщо не узгоджене інше.

Щодо іноземних мов цивілізованих націй.

Одне "П" - просвіта.

Гідні громадяни мають їх вивчати і досконало знати хоча б одну, але чим більше тим краще.

Цензор.НЕТ Изображение

Щодо російської мови.

Три "О":

Однаковість, обмеження, обережність.

Російська є іноземною мовою, українці, які спілкуються між собою іноземною мовою нічим не гірше і не краще інших.

Оскільки російська в багатьох регіонах і галузях конкурує з українською як ефективний замінник, це може заважати практичному вивченню української, особливо в освітньому процесі, бо не сприяє створенню мовного середовища.

Не усі, хто вживає російську як основну, є загарбниками або зрадниками, але майже усі загарбники і зрадники України російськомовні. Тож російська заважає вам себе ідентиифікувати, особливо за кордоном. Крім того, нападниками декларується як мета війни захист російськомовного населення, тож з ідеологічної точки зору недоречно себе зараховувати до лав "пригноблених", заради яких розпочалася війна. І, наостанок, треба погодитись що російська мова, на відміну від інших, тепер тривалий час буде дратувати багатьох, як німецька після 2 Світової, чи не так? Варто ж поважати спокій інших, вживаючи мову агресора пошепки, як матюки, особливо при дітях.

Топ комментарии
+9
Пане Леонід, українізуйте власний логін на Цензорі!
показать весь комментарий
14.01.2023 00:12
+7
Мене російська мова дратувати. Якщо хтось щось буде просити російською, я швидше за все пройду повз і не намагатимусь чимось допомогти і не буду прояснювати, хто потребує допомоги : росіянин чи українець? Раз говорить російською,то то не моя людина.
показать весь комментарий
13.01.2023 23:59
+4
Рашисти убивають нас за те, що ми, начебто, утискуємо російську мову. Коли уже українці стануть поважати самих себе?
показать весь комментарий
14.01.2023 09:58
Комментировать
Сортировать:
Мене російська мова дратувати. Якщо хтось щось буде просити російською, я швидше за все пройду повз і не намагатимусь чимось допомогти і не буду прояснювати, хто потребує допомоги : росіянин чи українець? Раз говорить російською,то то не моя людина.
показать весь комментарий
13.01.2023 23:59 Ответить
цитата "Мене російська мова дратувати"
Хочется спросить: мадам, а как давно вы пытаетесь разговаривать на украинском языке? )) Точнее, переформулирую: как давно вы начали разыгрывать перед самой собой спектакль "украиноязычной ура-патриотки"?
показать весь комментарий
14.01.2023 18:06 Ответить
Пане Леонід, українізуйте власний логін на Цензорі!
показать весь комментарий
14.01.2023 00:12 Ответить
Наскільки я чув, на цензорі дуже важко чи неможливо змінити ім'я на своєму акаунті. Можна, мабуть, лише створити новий.
показать весь комментарий
14.01.2023 21:25 Ответить
Важко але можливо
показать весь комментарий
05.02.2023 22:28 Ответить
Рашисти убивають нас за те, що ми, начебто, утискуємо російську мову. Коли уже українці стануть поважати самих себе?
показать весь комментарий
14.01.2023 09:58 Ответить
Автор ... "громадяни України". Дякую.
показать весь комментарий
14.01.2023 12:37 Ответить
Ще б ту бідну мову не гвалтували всякими "міністерками" та "екологінями" з "мисткінями" - було б дуже добре....
показать весь комментарий
14.01.2023 16:42 Ответить
та то просто зараз по всьому Світі так, замість дійсно вкластися і допомогати жінкам, які потребують допомоги (це ж великі гроші), легше придумати закон як забов"язує вживати фемінітиви треба і не треба, це ж так захистить права жінок що капець! А на справді скорше навпаки. Еколо, психолог, медик і так далі, це іноземні слова, які дослівно означають "людина, особа, персона, яка займається (медициною, екологією, психологією, і так далі. )" В нашій країні равно як на Заході жінка вважається такою ж цінною для держави і суспільства людиною, персоною, особою як і чоловік чи не так? Тоді до дідька ці розподіли? Ми що, психологію вивчаємо якось не так як чоловіки, чи може медичну допомогу надаємо не так як чоловіки? Якість знань не залежить від статі, чи не так? От і виходить що не тільки мову калічать так ще й над жінками надсміхаються. Математикиня, журналістикиня, тьфу.
Туди ж квоти на жінок: це потрібно тільки для того щоб можна було якусь середньостатистичну безуглу засунути де завгодно.
А в цілому це принизливо для жінки, виходить що як би не квоти, то жінки нічого й добитися не зможуть. Але ж це неправда.
показать весь комментарий
14.01.2023 19:49 Ответить
Считать русский язык безусловным признаком "ватника" или "имперца" - столь же глупо, как и полагать, что каждый, кто разговаривает на украинском, является безусловно честным человеком, патриотом и европейски ориентированным демократом. Что же касается рассуждений обывателей по поводу того, на каком языке "нужно" говорить, то ими руководят две вещи: пропаганда и собственный страх.

https://writercenter.ru/library/psihologiya/statya/podsoznatelnye-motivy-yazykovogo-shabasha-u-movnih-patriotiv/ Я рекомендую эту статью всем, кто не ищет простых ответов, и кто обладает смелостью и интеллектом, достаточными для того, чтобы объективно посмотреть на культурно-лингвистический вопрос.
показать весь комментарий
14.01.2023 20:06 Ответить
Лохоня, кац, ти вже з УП сюди перекочував свої висери клепати?
показать весь комментарий
14.01.2023 21:28 Ответить
Кассапурський язик ненавидів ще при сересері. Мої батьки не могли бачити своїх рідних сестер і братів які жили за 5 км від нас але за кордоном. Патаму шта ми жїлї в самой свабодной странє і далжни ґаварїть па руцкі. Ще з того часу в мене ненависть до руцкоязичних, тому валіть на сваю уРодїну і забудьте за Україну.
показать весь комментарий
15.01.2023 10:00 Ответить
Кожен розумний українець має використовувати кожен знаний йому маркер, як відрізнити людину від кацапні. А мовний (мовні) - один з найефективніших дистанційних!

Напр. якщо чуєте, що хтось спілкується по-кацапськи в Україні - це вже 30% шанс на те, що поруч з вами породистий нащадок переселенців з Кацапії (таких біля 15% від всього населення, а узкоязичних було біля 50% перед війною - тепер менше, надіюсь), що були заселені в помешкання вбитих чи вивезених українців. І переважна більшість таких і в 2-3 поколіннях - затяті "узкоміровці" і шовіністи.

Якщо додати додатковий мовний маркер - принципову відмову спілкування українською навіть на прохання, то знову ж таки зростають шанси на позитивну ідентифікацію кацапа.

Лінк навіть не глянув - він для кацапів в Україні, котрі мають шанс цивілізуватися, але шукають причини цього не робити.
показать весь комментарий
16.01.2023 02:25 Ответить
Російська мова нічого не каже про те, чи є людина "ватником" чи "імперцем". Важливо, поважає вона закони країни, в якій живе. Так сталося, що з різних міркувань більшість у демократичний спосіб ухвалила певні правила. Просто варто, дотримучись цих правил і демонстручи повагу до української мови як ідентифікуючої, обстоювати мультимовність замість російськомовності і все стане на свої місця. До речі, войовничі москвомовники нічим не краще войовничих русохейтерів, просто довіри до них в умовах війни менше.
показать весь комментарий
05.02.2023 22:39 Ответить
Міркування якою мовою говорити далеко від битовой дійсності. Що я маю на увазі. Мені за 60 років. українську в школі викладали давно і не так ретельно як російську. Крім того це Харків, размовляют навколо переважно російською. Бажати размовляти одне, чи можна в такому віці це реалізувати, можна якщо тільки за моєї жебрацької пенсії поповнити словниковий запас, що зробити не так просто. Навіть ті, хто умовно україномовні, не знають і половини слів мого лексикону. Говорити про мову в даний час - лити воду на млин ворогів.
показать весь комментарий
15.01.2023 07:37 Ответить
Мені за 60 також, Харків перша столиця України і до 30х років була україномовною, поки кассапи зі Сходу не привалили в рваних тєлогрєйках, в той час коли українці ходили в кожухах. Окупували, приєднали мою територію до України в 46 році, вивчив українську хоча рідна словацька, що ти мені хочеш сказати, я повинен вчити руцкій язик патаму шта ви, раби перейшли на язик окупанта? Ні, йдіть за руцкім кораблем разом з руцкім язиком і не забувайте, війну привели в Україну ви, уцкоязичниє.
показать весь комментарий
15.01.2023 10:09 Ответить
Яка така столиця????
показать весь комментарий
16.01.2023 08:48 Ответить