ПОНОМАРЬОВ ПІД ВАРТОЮ, ЙОГО ПОСІПАКА ЯКУБОВСЬКИЙ – НА ВОЛІ

Партнер заправника російських танків Пономарьова – Владислав Якубовський – намагається потрапити у пул постачальників харчування ЗСУ і залякує волонтерів.
Відразу перепрошую читачів за кількість гіперпосилань: розповідаю про спритних ділків, тому на все треба мати підтвердження.
Як відомо, за матеріалами СБУ і ДБР підозру у державній зраді отримав депутат ОПЗЖ Олександр Пономарьова. Встановлено, що з початком повномасштабної війни він поїхав у Бердянськ, і налагодив роботу своїх підприємств «Азмол» та «Агрінол» для постачання паливно-мастильних матеріалів для військової техніки рф.
Варто нагадати, що вже чи не 10 років тендери Міноборони та Укрзалізниці на постачання моторної оливи Пономарьов дерібанів із структурами або Медведчука («Корнет ойл», «Глуско», «Протон енерджі») або групою компаній «Трейд Коммодіті» Адамовського-Якубовського («Торум», «Фідея», «Август пром» та інші).
Монополізація цих тендерів на двох учасників, що діяли як єдиний механізм і ділили державний пиріг навпіл досягалась штучними обмеженнями конкуренції. Умови допуску до тендерів прописувалися таким чином, щоб для них підходила продукція окремих постачальників – це поширена практика.
За минулої влади спеціальні допуски на роботу з УЗ отримали тільки «Агрінол» Пономарьова і «Торум» Адамовського-Якубовського. І, відповідно, саме вони закривали потреби «Укрзалізниці» у мастильних матеріалах, наприклад, у 2018 році: тоді «агрінолівці» поставили залізниці 7,941 тис тонн, фірми з групи «Трейд коммодіті» — 7,861 тис тонн.
Схожа схема працювала у Міноборони. Умови тендерів на постачання олив певної марки у військовому відомстві прописані тільки під одну компанію — «Агрінол», але «комоди» заробляли, продаючи міністерству продукцію «Агрінолу».
Але проблема не тільки у зухвалому розкраданні державних коштів, а в тому що мастило, яке вони постачали для українських танків було геть низької якості, і призводила до виходу з ладу танкових двигунів. І, схоже, що це була не просто недолугість та низький технологічний рівень, а свідома диверсія.
У 2018 році відповідна справа розслідувалася СБУ, я писав про це. За даними слідства, посадові особи Міністерства оборони України, «діючи з відома та за попередньою змовою з представниками спеціальних і розвідувальних органів Російської Федерації та суб'єктами господарювання», починаючи з 2016 року, закуповували для потреб Збройних сил України моторне мастило для танкових двигунів із моторно-експлуатаційними властивостями неналежної якості. Про співпрацю постачальників з ФСБ розповідав з трибуни ВРУ нардеп Сергій Соболєів, який зазначав, що, коли СБУ викрила цю аферу, 27 січня 2017 року у Слов'янську згорів склад із 350 тонами цього мастила. Дуже схоже на знищення доказів.
І з початком повномасштабної війни наслідки цієї диверсійної роботи у повній мірі відчули наші танкісти. Герой України, танкіст Євген Пальченко розповів, що його танк перегрівався через мастило «Азмол», через що постійно зупинявся, тоді як ворог був зовсім близько.
Тож, Медведчук у бігах, Пономарьов під слідством, а структури Адамовського-Якубовського, незважаючи на низку кримінальних проваджень, почувають себе досі вільно. Як повідомлялося, компанії групи досі присутні у тендерах УЗ та Міноборони, та навіть планують вихід на ринок авіаційного палива, яке зараз із зрозумілих причин затребуване лише бойовою авіацією.
Також компанії з групи «Трейд коммодіті» забезпечували продуктами харчування військових. Мабуть, скандал закупівлями яйця по 17 грн за штуку пам’ятають всі. Але Міноборони провело тендери через Prozzoro, на яких вдалося зекономити 6 млрд грн. Одна з компаній групи – «Трейд Граніт Інвест» – проявляла активність, щоб зірвати результати тендерів масовими зверненнями в суди та повернути схеми, які працювали раніше. А саме – проводити закупівлі продуктів без тендерів.
Керує компанією «Трейд Граніт Інвест» - Юлія Павліченко. Раніше вона була директором іншої компанії групи «Трейд коммодіті» – «Максмед Інтернешнл». І ця компанія також через позови до суду теж намагадася зірвати тендери, в яких не перемагали компанії «комодів». Також Павліченко разом із Якубовським була співвласницею «Української локомотивобудівної компанії». Влітку 2017 року низка компаній та асоціацій зверталася до Володимира Гройсмана зі скаргою на «Максмед» та обвинуваченням у тому, що компанія завдає шкоди українській промисловості.
Однак цього разу компаніям «Трейд коммодіті» не вдалося зірвати результати торгів на постачання продуктів ЗСУ через суд. Одна з причин – принципова позиція Антикорупційної громадської рад при Міноборони. В тому числі Дани Ярової. За словами волонтерки та активістки, проти неї була організована безпрецедентна брудна інформаційна кампанія. На замовні матеріали у ЗМІ витратили як мінімум $100 тис із залученням проросійських інформаційних майданчиків. Ярова заявляла, що побоюється за своє життя вважає, що за цим може стояти ті люди, яким належить «Трейд Граніт Інвест».
Щоб зрозуміти, яку загрозу несуть компанії Владислава Якубовського, достатньо згадати часи Януковича. Адже всі перераховані вище люди почали активно вигравати тендери при «Юрі Єнакіївському» та Олександрі Януковичу, сині екс-президента, якій збіг у Росію.
З листопада 2008 року по вересень 2009-го Якубовський працював заступником директора компанії «Мезон-К». Навесні 2009 року ця компанія фігурувала у скандалі з розпилом грошей на харчі для армії - вона купувала продукти за ціною, вдвічі вищою за ринкову, не підтверджувала витрати, а компанію «Епіфіт», якій «Мезон-К» перераховувала кошти, взагалі не вдалося знайти. Лобістом «Мезон-К» виступав Михайло Єжель, на той момент ще не міністр оборони, а головний інспектор Міноборони.
Згідно розслідування Тетяни Чорновол, Михайло Єжель просувався у Міністерстві завдяки протекції Юрія Іванющенка. У цьому ж розслідуванні згадується інша пов’язана з Іванющенком людина, Дмитро Мєдвєдєв - пізніше він з’явиться у переліку однієї з компаній Якубовського. У 2010 році видання «Дзеркало тижня» повідомляло, що одним із методів просування нових підрядників у царині військових харчів взагалі і «Мезон-К» зокрема, були штучно створені харчові отруєння солдатів. У 2016 році Тетяна Чорновол, на той момент нардеп «Народного Фронту», стверджувала, що Владислав Якубовський перебуває у розшуку за цими справами і що він є важливою частиною ОПГ Юрія Іванющенка.
Дії СБУ та ДБР по депутату Пономарьову можна тільки вітати. Проте, вважаю, що слідству варто відпрацювати партнерську мережу компаній Владислава Якубовського, що поставляла ВСУ мастило, від якого зупинялися українські танки. Упевнений, що ця мережа завдала Україні не меншої шкоди, але має набагато більш хитрого керівника, якому, на відміну від Пономарьова, досі вдавалося уникати відповідальності.
НА ФОТО: В.ЯКУБОВСЬКИЙ