Звідки взявся новий голова Укроборонпрому і яка його головна проблема

Цього тижня відбулась кадрова ротація в Укроборонпромі - 27 червня президент підписав указ про відставку гендиректора УОП Юрія Гусєва за його заявою, а вже наступного дня його місце зайняв 32-річний Герман Сметанін.
Що стоїть за цією ротацією і чи призведе до змін в Укроборнпромі, намагався дізнатись Цензор.НЕТ.
Чутки про те, що Гусєв може піти, ходили вже пів року. Не останнью роль в цьому грала певна напруга між ним та прем’єром щодо продовження реформи УОП та фінансування.
Тиждень тому стало відомо, шо Гусєв може стати послом у Чехії. Зараз МЗС готує на нього документи.
Про те, що Гусєв піде з Укроборонпрому можна було припускати вже після того, як майже півтора року тому у нього забрали на баланс Міноборони кошик з золотими яйцями драконів, трьох найбільших спецекспортерів зброї – Укрспецекспорт, Спецтехноекспорт та Прогрес.
Експортери зброї давали 70% прибутку. В Укроборонпром вони мали віддавати 30% свого прибутку (до речі, МО віддають 80%).
Саме тому в липні минулого року українські підприємства УОП отримали завдання з зірочкою – відрахувати на "Укроборонпром" кошти наперед за третій і четвертий квартали 2022 року. Розгромлений Антонов, наприклад, має віддати 40 мільйонів, КБ "Луч" - 16,5, Шепетівський ремонтний завод заплатить – 4,6 мільйони.
Не можна сказати, що рік Укроборонпром тунєядствував, багато чого робилося (буду точною як колонка Гусєва на УП), але в деяких пунктах заявлене дуже сильно розійшлось з обіцяним.
За даними джерел "Економічної правди", причиною звільнення Гусєва став зокрема провал ракетної програми.
"Гусєв у ракетній програмі був не просто наглядачем як голова концерну, а безпосереднім координатором. Там завал. Є ще "дрон на тисячу кілометрів", але його ніхто не може знайти, де він і хто його випускає. А президент запитує: "Де ракети? Де дрони?"" — сказало джерело з оточення президента Володимира Зеленського.
Днем раніше Укроборонпром визнав проблеми з виконанням програми.
"Попри те, що значна частина ракетної програми, розробленої за дорученням Президента України командою Укроборонпрому, та затвердженої на найвищому рівні, успішно виконана, деякі питання подальшої її реалізації залишаються невирішеними", - сказано в розпливчатому повідомленні.
Судячи з усього, мова йде про готовність/неготовність систем "Сапсан".
В інтерв'ю NV головний редактор військового порталу Defense Express Олег Катков зауважив, що ще кілька тижнів тому сподівався, що готовність на рівні 80%, і йшлося про те, що за планом на початок 2022 року має бути готова дослідна батарея. "Причому батарея, до складу якої входять кілька пускових установок, машини зарядки дивізійного та батарейного рівнів тощо. Для чого виділялися кошти та інше", - нагадав Катков.
Однак у недавньому інтерв'ю Ігоря Крола, голови Західноукраїнського об'єднання підприємств оборонно-промислового комплексу, куди входять причетні до розробки ОТРК підприємства, йшлося про те, що рівень готовності системи Сапсан поки що становить лише 65-70%.
"З огляду на це зникають надії, що за майже півтора роки війни Україна максимально активізувала роботи [з розробки ОТРК]", — зазначив Катков.
"Зрештою, Крол називає, ймовірно, досить правдиві цифри і про розробку, і про потреби, і про те, що під час війни вкрай склхзж/дадно проводити роботу такого рівня. Більше того, він навіть не став оцінювати можливість завершення цієї роботи, тому що всі підприємства в Україні зараз перебувають у зоні ураження ракет росіян", - додав експерт.
На жаль, "у вузькому колі обмежених людей" питання "Сапсана" давно викликало великий скепсис.
Але у звільненні Гусєва бачать не тільки цю причину. Ще одна з версій – чергова втрата впливу на кадрові розклади голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії. А саме протеже останнього на посаді в "Укроборонпромі" і був Гусєв.
В цьому контексті особливо цікаво виглядає відповідь на питання, а чий же тоді Герман Сметанін. Найчастіше у ЗМІ здадують, що його вибрав сам міністр статегпрому Олександр Камишін. Хоча після того, як його відірвали від міністерської роботи і відправили інспектувати бомбосховища в Києві, версія виглядає дещо малоймовірною.
Втім, як розповідають джерела, міністр начебто називає Сметаніна "хлопчик", але ставить перед ним завдання навести лад у відведеній йому галузі.
Попри різні версії, на зброярському ринку не змогли визначитись, чия креатура Сметанін. Як зазначив один з представників оборонної сфери, це найпростіше визначити за тим, коли він з’явився на великих підприємствах. Тобто це були часи Романа Романова, першого очільника УОП при президенті Порошенку. І тоді дійсно в сферу УОП зайшло багато молодих хлопців.
Колишній заступник голови Укроборонпрому Роман Бондар назвав у інтерв’ю NV назвав Сметаніна дуже хорошим технарем і "білою кісткою" галузі.
Сметанін 92 року народження. У 2014 закінчив Харківський національний автомобільно-дорожній університет. А вже за місяць прийшов інженером-конструктором на державне підприємство "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова" . Там він працював до 2016 року, коли його перевели на "Львівський бронетанковий завод" – головним конструктором.
І з 2017 по січень 2020 року працював там як головний інженер. За словами співрозмовника Цкнзор.НЕТ, карєрнй зліт Сметаніна пов'язаний з бронемашиною "Дозор".
У 2020 році Сметанін знову повертається у Харків, на завод ім. В.О. Малишева - директором з виробництва.
На думку Бондаря, на відміну від Гусєва, який був політиком і вмів тільки обіцяти, Сметанін розуміє, як працює галузь і що в ній треба змінювати.
Голова аналітичного центру StateWatch Гліб Канєвський вважає, що головне завдання Сметаніна наростити виробництво боєприпасів і військової техніки.
"Це ахіллесова пʼята всього оборонно-промислового комплексу країни. З одного боку, заводи зі складу Укроборонпрому мають спроможності виробляти різноманітну зброю і боєприпаси. … З іншого боку, критики наголошують, що нові боєприпаси випускають у вкрай обмеженій кількості, а безпілотник на далеку відстань лише тестується в одиничних екземплярах"- зазначив Канєвський в колонці на NV.
Йдеться, зокрема, про виробництво артилерійських снарядів 120-мм, 122-мм і 125-мм.
В розмові з Цензор.НЕТ Канєвський також наголосив, що головний виклик для Сметаніна – це справитись з управлінням концерну, який вчора перетворено на Акціонерне товариство "Українська оборонна промисловість".
"Були більш доствідчені кадри – Фоменко, Коростильов. Чому вибрали Сметаніна? Не знаю. Одна справа бути талановитим технарем, інша – управлінцем. Може так статися, що отримавши омріяну посаду, він може поховати свою карʼєру. Або її поховають інші", - каже експерт.
Тому в цьому контексті все ж цікаво, хто хлопця поставив. І тут джерела Цензор.НЕТ вказують на те, що це була рекомендація заступника голови Офісу президента Романа Машовця. Який і порекомендував Камишіну Сметаніна.
Ця версія заслуговує на увагу, якщо знати яке прізвище стоїть першим на деяких військових документах.
Машовець – людина військова, розвідник, звідси його добрі стосунки з Кирилом Будановим (і звідси ж, очевидно, і частина чуток, що Сметанін – креатура Буданова).
Те, що Сметаніна вибрали в Офісі, виглядає більш вірогідним, ніж те, що це зробив сам Камишін. Хоч він і подобається президенту України.
Тетяна Ніколаєнко, Цензор. НЕТ
Надо всех увольнять менеджеров по третье колено, менять на таких неопытных коррупционеров и ставить им задачи. Каждые полгода, если нет результатов увольнять.
также будет интересно уволится или застрелится как в Укрспецэкспорте, и что на него спушут потом, его папа боюсь не сможет порешать с такой махиной и прожжеными менеджерами Укроборонпрома, с ними тягаться можно только если за тебя впишутся СБУ, МВД и ЗСУ.