10775 відвідувачів онлайн
Редакція Цензор.НЕТ може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за матеріали в розділі "Блоги" несуть автори текстів.

Допомога від Польщі: цифри і факти

Польща, Україна

На тлі скандалу з Орденом Білого Орла дедалі частіше звучить теза: якщо українці повертають польські нагороди або обурюються рішеннями Варшави, то Україна має "повернути гроші" за допомогу.

Звісно, що емоційно таке звучить сильно.

Але давайте дивитися на цифри і на факти, які оприлюднені польською владою і міжнародними організаціями. Не українськими чиновниками чи інституціями.

Так, Польща справді стала одним із головних союзників України після початку повномасштабної війни. За що ми справді безмежно вдячні і не збираємось таке забувати чи применшувати.

За офіційними оцінками, загальний обсяг підтримки становив близько 4,9 відсотків польського ВВП.

Давайте розбиратися зі структурою суми.

Близько 4,2 відсотки ВВП - це витрати Польщі на прийом та підтримку українських біженців на власній території.

Польща їх витратила на житло для біженців, виплати польським сім’ям, які приймали українців, освіту українських дітей у польських школах, медичні послуги, соціальну підтримку, адміністрування програм допомоги.

І це означає, що гроші залишалися в польській економіці та переважно потрапляли до польських бюджетних установ, польських лікарень, польських шкіл, польських підприємств і польських громадян.

Але ми не можемо говорити, що "поляки витратили гроші лише на себе". Бо ми розуміємо, що всі ці витрати виникли саме через прийняття мільйонів українців.

Якби Польща закрила кордон, цих витрат не було б. Це був реальний фінансовий тягар і політичне рішення польської держави. І воно було вчасним і важливим для України.

Якби Польща відмовилась виконувати свої гуманітарні зобовʼязання перед нами, все було б значно трагічніше.

Значна частина цих витрат повернулася в економіку Польщі через працю українців, сплачені податки, відкриті бізнеси та зростання внутрішнього попиту.

Польща допомогла українцям. Але і українці, отримавши прихисток, стали одним із чинників економічного зростання Польщі.

Саме тому польські економісти сьогодні все частіше говорять про українців не як про одержувачів допомоги, а як про один із ресурсів розвитку польської економіки в умовах демографічної кризи та дефіциту робочої сили

Безпосередня військова та інша допомога Україні становила приблизно 0,7 відсотків ВВП. Звісно, що це теж велика сума.

Також варто згадати наступне: за даними дослідження UNHCR та Deloitte, лише у 2024 році присутність українських біженців додала польській економіці 2,7 відсотки ВВП.

69 відсотків українців працездатного віку в Польщі працюють. Вони не лише отримують допомогу, а й створюють додану вартість, відкривають бізнеси, сплачують податки, орендують житло, купують товари та послуги, підтримуючи внутрішній попит і розвиток місцевих громад.

Дослідники не виявили негативного впливу на рівень безробіття чи заробітні плати польських громадян.

Польський державний банк BGK у своєму дослідженні дійшов висновку, що українці сплачують до польського бюджету більше у вигляді податків та соціальних внесків, ніж отримують у вигляді державної підтримки.

Дослідники оцінюють внесок українців у щорічне зростання польської економіки від 0,5 до 2,4 відсотки.

Але внесок українців не обмежується економікою.

Тисячі українських дітей навчаються у польських школах та університетах. Українські науковці, викладачі, лікарі, інженери та ІТ-фахівці стали частиною польського професійного середовища.

Українські митці, музиканти, письменники, театральні колективи, культурні центри збагатили культурний ландшафт сучасної Польщі. Українська мова стала однією з найпомітніших мов великих польських міст.

Це не означає, що Польща нічого не витратила. Витрати були значними. Але так само неправдою є твердження, що це була одностороння благодійність без жодної віддачі.

У складні часи Польща допомогла Україні. Це факт. Ми вдячні. Це теж факт. Попри всі наїзди і звинувачення.

Але розмова про взаємини між нашими країнами потребує не підрахунку боргів, а чесності щодо всіх фактів. Історія польсько-українських відносин завжди була складною. Але вона ніколи не зводилася лише до бухгалтерії.

Наша історія взаємини- це не історія про принців і жебраків.

Це історія про те, які дві сусідні країни, у найважчий період європейської історії, повелися як нормальні держави і як нормальні люди.

І ще одне. Я ні на секунду не сумніваюсь, якби біда спіткала Польщу, українці точно так би кинулись на допомогу. І не носили би в зубах Армію Крайову і польських героїв, які для нас абсолютно не герої, а навпаки.

Мені дуже жаль, що все це ми вимушено переживаємо в обох країнах.

Топ коментарі
+4
просто треба бути мудрим і любити Україну, а не навпаки, і все стане зрозумілим - що за скандал, звідки його ноги ростуть, чому так його розкручують і хто на цьому виграє, а хто програє. коли зелень замість фронту займається орденами, то де завтра будуть орки? і хто допоможе новим біженцям? династію ними заселять?
показати весь коментар
22.06.2026 13:20 Відповісти
+4
Прочитав пост пані Зої. Начеб то все правильно написала , але - де висновки ?

Пані могла б написати таке - повернення державних нагород від Польщі до Польщі Кучмою Ющенком, Гройсманом і т.д. - ТО Є ПОВНА ДУРНЯ та ПРОГИНАННЯ ПІД КОШЕРНОГО ЦАРЯ та неймовірна радість для Путла Поганого!

Я цю ситуацію з позбавленням ЦАРЯ ордена Білого Орла бачу так, якщо перевести на побутовий рівень .

Лежить з краю дороги дуже старе лайно , яке вже так засохло , що на нього вже жодна муха не сідає. Йде по дорозі обдовбаний чи п'яний хлопака , який побачивши це лайно - схопив ломаку та розворушив це засохле ззовні лайно ... лайно знов почало смердіти і на нього злетілись купи ЗЕлених та БілоЧервоних мух та почали радісно дзижчати . Питання до хлопаки - нащо ти , дурень, чіпав це засохле лайно ... мабуть для цього - «The Show Must Go On» ?!
показати весь коментар
22.06.2026 13:38 Відповісти
+2
До речі, про причинно слідчі зв'язки... Журналістка усвідомлює, що сама тема і весь скандал виник не тому, що хтось вдарився в бухгалтерію, а тому, що хтось спровокував зварю між країнами, які "в найважчий період європейської історії, поводилися як нормальні держави і як нормальні люди". А що це означає? Це означає, що обидві сторони не стосувалися складнощів взаємин давніх часів перед загальною небезпекою сьогодення. Кому була невигідна ця згуртованість - очевидно. Але, щоб не було різночитань - скажу те, що сьогодні говорять обидві сторони один одному. На рівному місці Україна втрачає симпатію та підтримку надійного партнера - нормальної держави з нормальними людьми.. Через що?! Що послужило тригером цієї сварки, в яку здуру кинулия всі українські президенти? Щоб не було різночитань - скажу: через те, що "хтось" відкрив кімнату Синьої Бороди - ухнув камінь розбрату в болото історичних протиріч... нагадав їх у той момент, коли це найменше було потрібно. Це саме той момент, коли це найбільше потрібно путіну. Відомо, що цей дебіл плекає плани перекриття логічних шляхів постачання в Україну зброї. А це означає - блокування відносин із прикордонними країнами. І тут "хтось" енергійно допоміг путіну вбити клин між Україною і Польщею, які поводилися, як нормальні країни і нормальні люди. Так хто ж цей "хтось"? Хто зробив для виникнення цієї сварки ПЕРШИЙ крок? Щоб не було різночитань - скажу це зелень. Якщо він не розумів, якою буде реакція Польщі на УПА - він д***ь. Якщо розумів - ворог України. Власне, за ефектом ... за результатом цієї витівки - ворог по-любому. Навіть якщо не розумів. Тому, Зоя, навряд чи варто розбирати що і ким було сказано в запалі сварки. Набагато важливіше зрозуміти просту за результатом річ: зеля допомагає путіну блокувати постачання зброї та допомоги до України. Так само, як він допомагав, розмінуючи, не підриваючи, будуючи дороги - тобто фактично нічого нового ми про нього не дізналися. Винні не обидві сторони сканалу, а та що його витворила. Така зелена-призелена сторона. З повагою.
показати весь коментар
22.06.2026 10:47 Відповісти

Завантаження...