4256 відвідувачів онлайн
4 458 95

Сьогодні християни, що живуть за юліанським календарем, відзначають Святвечір - переддень Різдва

Сьогодні християни, що живуть за юліанським календарем, відзначають Святвечір - переддень Різдва

Різдвяний Святвечір, або навечір'я Різдва Христового, відзначають в цей понеділок православні і християни, що живуть за юліанським календарем.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Інтерфакс-Україна.

На Святвечір їдять особливу страву – кутю, яку на сьогодні передбачено церковним статутом (як правило, це розмочені і розварені зерна пшениці або рису, частіше з медом, а також боби, горох і овочі).

Святвечір буває двічі на рік - напередодні Різдва Христового і свята Водохреща. За традицією, цього дня, прийшовши з храму після ранкової служби, віруючі утримуються від вживання їжі до появи на небі першої зірки, яка символізує зірку, що зійшла над Віфлеємом у момент народження Ісуса.

7 січня Різдво святкують всі українські православні церкви, більшість українських євангельських християн, Єрусалимська, Російська, Сербська і Грузинська православні церкви, стародавні монастирі на Афоні, а також християни східного обряду - греко-католики, деякі групи протестантів і Коптська церква.

Вірменська апостольська церква, дотримуючись традиції християнської церкви перших століть, відзначає Різдво Христове 6 січня одночасно з Водохрещам, під спільною назвою Богоявлення.

Різниця в часі зустрічі Різдва пояснюється відмінностями календарних стилів. У 1923 році більшість помісних Православних церков, за винятком згаданих, прийняли схожий на григоріанський новоюліанський календар.

На думку істориків, дата святкування Різдва прийнята з деякою часткою умовності, оскільки за часів Христа в Юдеї діяв місячний календар, який часто складно точно зіставити з сонячним літочисленням.

До 5 століття всі християнські церкви відзначали свято Різдва Христового і Водохреща 6 січня.

Святвечір – завершальний день Різдвяного посту.

У Різдвяний Святвечір до вечірньої зорі, тобто до вечірніх співів за богослужінням "Волхви ж із зіркою подорожують", прийнято нічого не їсти і навіть не сідати за стіл. З появою ж на небі першої зірки, яка сповістила колись волхвам про народження Христа, можна починати святкувати.

Всі члени сім'ї в святвечір мають бути вдома. Не можна цього дня сваритися, виганяти бездомних, бідних, самотніх.

В Україні напередодні Різдва вносили в дім оберемок соломи і сіна. На столі ставили дідуха - житній або вівсяний сніп, прикрашений різнокольоровими стрічками, цукерками, паперовими квітами, кетягами калини, - попередник новорічної ялинки. У народній свідомості він символізує продовження роду і примноження достатку. Під скатертиною належало розкласти обереги: часник - щоб не наближалася до будинку нечиста сила, зерно - щоб був хороший урожай, а також гроші - щоб добробут в будинку тримався.

Невід'ємним атрибутом святкування Різдва в Україні є колядки, в яких прославляється новонароджений Христос. Колядники ходять від хати до хати, сповіщаючи благу вістку - народження Божого дитя. У всіх храмах проходять святкові різдвяні літургії. За святковим столом збирається вся родина, вітаючись один одного словами: "Христос народився! Славімо його!".

Після вечері, яка могла тривати до четвертої години, не можна було лягати спати, тому що вважалося, що проспиш Царство Небесне. Під ранок, після третіх півнів, коли все погане не має сили, господар міг заснути, і то сторожко, одягненим.

Існувало вірування: якщо 7 січня в оселю першим увійде чоловік або хлопчик, то господарство буде щасливим, а горе буде, якщо першою завітає жінка.

Топ коментарі
+14
Не сочельник, а СвятВечір!
Різдво святе заходить на поріг.
Прийміть зі святом цим мої вітання!
Хай Божа благодать летить, як сніг,
Хай сміх лунає з вечора й до рання.
показати весь коментар
06.01.2020 10:00 Відповісти
+13
хай смачною кутя буде
нехай лихо нас забуде!
.Сегодня христиане восточного обряда отмечают Сочельник - канун Рождества - Цензор.НЕТ 6957
.і в вас і в нас - хай все буде гаразд!
щоб ви і ми - щасливі були...
показати весь коментар
06.01.2020 10:03 Відповісти
+10
Сегодня христиане восточного обряда отмечают Сочельник - канун Рождества - Цензор.НЕТ 8434
показати весь коментар
06.01.2020 10:04 Відповісти
Коментувати
Сортувати:
Сегодня христиане восточного обряда отмечают Сочельник - канун Рождества - Цензор.НЕТ 8434
показати весь коментар
06.01.2020 10:04 Відповісти
"Существовал верование: если 7 января в дом первым войдет мужчина или мальчик, то хозяйство будет счастливое, а горе будет, если первой появится женщина.Источник: https://censor.net.ua/n3168480"
😁
показати весь коментар
06.01.2020 09:56 Відповісти
если женщина войдет первой, то сгорит хата...
дикость восточной азиатчины...
показати весь коментар
06.01.2020 10:16 Відповісти
Не сочельник, а СвятВечір!
Різдво святе заходить на поріг.
Прийміть зі святом цим мої вітання!
Хай Божа благодать летить, як сніг,
Хай сміх лунає з вечора й до рання.
показати весь коментар
06.01.2020 10:00 Відповісти
Мене також від слова "сочєльнік" коробить. Так само, як і слово "кулічікі".
показати весь коментар
06.01.2020 11:10 Відповісти
а свекла? или тыква?
показати весь коментар
06.01.2020 22:35 Відповісти
хай смачною кутя буде
нехай лихо нас забуде!
.Сегодня христиане восточного обряда отмечают Сочельник - канун Рождества - Цензор.НЕТ 6957
.і в вас і в нас - хай все буде гаразд!
щоб ви і ми - щасливі були...
показати весь коментар
06.01.2020 10:03 Відповісти
12 пісних страв.
як і має бути.
показати весь коментар
06.01.2020 10:14 Відповісти
12 пісних страв - все як має бути
показати весь коментар
06.01.2020 10:16 Відповісти
Варенички? Клас.
показати весь коментар
06.01.2020 11:12 Відповісти
кто знает, что такое восточный обряд?
показати весь коментар
06.01.2020 10:07 Відповісти
по православному то есть, восточная церковь после разделения церквей в 1054 году...хотя некоторые православные церкви отмечают 25 декабря
показати весь коментар
06.01.2020 10:10 Відповісти
Вообще-то только русские, грузины, армяне и украинцы.
показати весь коментар
06.01.2020 10:26 Відповісти
https://censor.net/user/459925 -- украинцы, которые закончили хотя бы 5 классов общей школы и не много знакомы с астрономией и историей вопроса уже не отмечают...

они как большинство христиан празднуют 25-го...
показати весь коментар
06.01.2020 10:30 Відповісти
Я только - за ! Зі святвечором!
показати весь коментар
06.01.2020 10:34 Відповісти
Ти українців погано знаєшь, новий рік ще раз 13 відмічають, тіпа за старим стилем.
показати весь коментар
06.01.2020 10:48 Відповісти
Петро попытался переубедить зебилов, но это как горохом об стену
показати весь коментар
06.01.2020 11:05 Відповісти
причем тут зебилы???церковь---очень консервативная структура, и не надо кивать, что это касается только московской церкви, а украинцы прямо все готовы отмечать 25ого...кстати, греко-католики тоже 7ого отмечают
показати весь коментар
06.01.2020 11:13 Відповісти
ладно - перегнул
показати весь коментар
06.01.2020 19:49 Відповісти
похоже ты, тупица, по своему развитию, в 5ом классе как раз и остался....
показати весь коментар
06.01.2020 11:14 Відповісти
Армяне не православные
показати весь коментар
06.01.2020 10:58 Відповісти
Армя́нская апо́стольская це́рковьhttps://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C#cite_note-1 [1] (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA арм. Հայ Առաքելական Եկեղեցի); традиционное, историческое название - Апостольская церковь Армении (арм. Հայաստանեայց Առաքելական Եկեղեցի) - одна из древнейших https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C христианских церквей , имеющая ряд особенностей в https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%B3%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0 догматике и обряде, отличающих её как от византийского https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B5 православия , так и римского https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C католицизма .
Относится к группе дохалкидонских https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B8 Древневосточных православных церквей https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C#cite_note-2 [2] . В богослужении используется https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BE%D0%B1%D1%80%D1%8F%D0%B4 армянский обряд . а я был тоже уверен, что православные
показати весь коментар
06.01.2020 11:10 Відповісти
хотя все же ближе к православным, наверное
показати весь коментар
06.01.2020 11:14 Відповісти
Как она ближе к православной если она была раньше создана чем православная?
показати весь коментар
06.01.2020 11:54 Відповісти
не вижу тут противоречия...имею в виду если рассматривать церкви по приближенности/удаленности к базовым католицизму/православию
показати весь коментар
06.01.2020 12:02 Відповісти
Где ты видел в православных церквях лавки для прихожан?
показати весь коментар
06.01.2020 13:02 Відповісти
раз в вики отнесли к группе древневосточных православных церквей, значит по каким обрядам или догматам ближе к православным, лавочки тут не показатель
показати весь коментар
06.01.2020 15:21 Відповісти
Так вики ру. пишут сами россияне, как может быть что другое
показати весь коментар
06.01.2020 16:27 Відповісти
пока никто четко не докажет противоположное, будем следовать этой инфе---инфа в вике проверятся, при различных разночтениях дают варианты даже
показати весь коментар
06.01.2020 16:53 Відповісти
если бы мне этот вопрос был сильно принципиален, я бы конечно выдал цитату из американской вики, этим то точно не надо манипулировать, тем более про армянскую церковь, но мне это не очень интересно
показати весь коментар
06.01.2020 16:55 Відповісти
Православные. Из Википедии:
Армянская апостольская церковь входит в число Ориентальных православных церквей, в число которых входят также Коптская, Эфиопская, Эритрейская, Сирийская и Маланкарская православные церкви.
показати весь коментар
06.01.2020 11:16 Відповісти
Армянская церковь древнее православной
показати весь коментар
06.01.2020 11:50 Відповісти
Не верь тому что написали срузкие
они все изобрели в Мире
показати весь коментар
06.01.2020 16:31 Відповісти
Армяне - не принципиально
показати весь коментар
06.01.2020 16:35 Відповісти
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Религия_в_Армении
показати весь коментар
06.01.2020 11:12 Відповісти
а сербы???
показати весь коментар
06.01.2020 11:09 Відповісти
А ну, и этот филиал политбюро
показати весь коментар
06.01.2020 11:14 Відповісти
Это те у которых вечно всё не так как у людей
показати весь коментар
06.01.2020 10:19 Відповісти
Ура! Сочєльнік! Будєм ряжених кулічами потчєвать!
показати весь коментар
06.01.2020 10:08 Відповісти
бридка мова
показати весь коментар
06.01.2020 10:40 Відповісти
Наливай во Славу Божью !!!
показати весь коментар
06.01.2020 10:10 Відповісти
Не может Господь родится после Нового года,....это нонсенс.праваславные блин
показати весь коментар
06.01.2020 10:12 Відповісти
А в 2100 году срузкие церкви должны отмечать Рождество 8 января, а в 2200 должны будут 9 января .....
Бог не даст быть такому мракобесию
показати весь коментар
06.01.2020 10:34 Відповісти
а то, что господь рождался явно не зимой, тебя не очень смущает(толкователи библии как то вычислили осенний месяц рождения)
показати весь коментар
06.01.2020 12:04 Відповісти
Ждем первой звезды.
показати весь коментар
06.01.2020 10:12 Відповісти
Бояра не прокиснет?
показати весь коментар
06.01.2020 10:14 Відповісти
Сегодня христиане восточного обряда отмечают Сочельник - канун Рождества - Цензор.НЕТ 689
показати весь коментар
06.01.2020 10:14 Відповісти
Святвечір у нас, сочельнік - для хохлів-малоросів
показати весь коментар
06.01.2020 10:14 Відповісти
Що є, то є...
показати весь коментар
06.01.2020 10:15 Відповісти
Ото ж і я дивуюся, що воно у них сачіца та в єтат сачєльнік?
показати весь коментар
06.01.2020 10:55 Відповісти
Если Рождество 7,тогда новый год должен наступить 14 января,тогда в этом есть логика.Болваны чЛенинские начудили в 1917-18 году.комуняцкие праваславные....Капец блин
показати весь коментар
06.01.2020 10:18 Відповісти
ты дебил???хотя вопрос риторический...большевики как раз вернули рашку в нормальные даты, а не с двухнедельным опазданием...понятно, что на церковь им было плевать и та осталась праздновать по своему
показати весь коментар
06.01.2020 12:08 Відповісти
********.... У нас Свят Вечір!
показати весь коментар
06.01.2020 10:29 Відповісти
показати весь коментар
06.01.2020 10:32 Відповісти
Нехай промосковські і обпившись подохнуть у свій сачельнік.
показати весь коментар
06.01.2020 10:34 Відповісти
Сначала обожрались мяса на Новый год, а потом постничают один вечер.
показати весь коментар
06.01.2020 10:50 Відповісти
Прикол в тому, що Христос ще не народився, а вони вже зустрічали Новий рік від Різдва Христового. ДЛБ, аднака.Сегодня христиане восточного обряда отмечают Сочельник - канун Рождества - Цензор.НЕТ 4869
показати весь коментар
06.01.2020 11:07 Відповісти
Ну потому шо Епифаний - слабак. Указ написал, все отмечают 25. А он всё на народ смотрит. Народу пофиг сколько раз бухать.
показати весь коментар
06.01.2020 11:10 Відповісти
главное, чтоб после этого процесс перехода церквей из упц мп в пцу не прекратился...верующие они консерваторы по природе
показати весь коментар
06.01.2020 12:14 Відповісти
будь проще, соответствуй своего нику, и все будет хорошо для тебя и окружающих тебя
показати весь коментар
06.01.2020 12:09 Відповісти
Я вставив свої 5 копійок (для того вони і існують). Чому я не відповідаю своєму ніку?
показати весь коментар
06.01.2020 12:13 Відповісти
где то слышал "простой, как 5 копеек"...то есть будь попроще, не ищу какую то глубинную подоплеку там, где ее нет
показати весь коментар
06.01.2020 12:15 Відповісти
Ну а у нас все через жопу. (Тальков)
показати весь коментар
06.01.2020 11:04 Відповісти
У каво гдє-то сочітся - таму сочельнік в рукі.
показати весь коментар
06.01.2020 11:05 Відповісти
показати весь коментар
06.01.2020 11:16 Відповісти
На наступний рік всі будемо 24 грудня святкувати. Наше суспільство досить інерційне.
показати весь коментар
06.01.2020 11:17 Відповісти
еще раз, истинные верующие(коих все же не так много) новый год особо и не отмечали...а большинство, которые верят не сильно истинно такими деталями не озабачиваются, пост ведь они не соблюдают
показати весь коментар
06.01.2020 12:12 Відповісти
Я привык доверять фактам и логике. А она такова - что Запад процветает,а мы гнием уже несколько столетий. Факт ? - Факт. Не буду говорить про гибели Византийской цивилизации,а затем и Киевской дабы не обижать чувств верующих...Но факт ? - Факт. Я сам провославный по обстоятельствам от меня независящих. Но как мыслящий индивидуалист все подвергаю сомнениям.
показати весь коментар
06.01.2020 11:31 Відповісти
серп і молот - смерть і голод
показати весь коментар
06.01.2020 11:38 Відповісти
Все православные страны бедные, отсталые, второсортные, с коррупцией
и значительным московским влиянием.
Тут кто-то хорошенько порылся, заставив христиан этих стран
жить без уверенности в своей силе и праве на процветание,
с вечно подставленной второй щекой.
показати весь коментар
06.01.2020 11:56 Відповісти
живуть то вони за григоріанським і горілочку на Новий рік п'ють за григоріанським, але Різдво зустрічають з Гундяєвим по юльанському
показати весь коментар
06.01.2020 12:59 Відповісти
До "ливаруции" 1917 года Рождество в Украине (и даже в кацапии) отмечали 25 декабря - есть куча печатных доказательств
показати весь коментар
06.01.2020 13:07 Відповісти
Какая ещё "революция" - захват власти уголовниками и беспредельщиками-атеистами.
показати весь коментар
06.01.2020 13:23 Відповісти
Читайте ВНИМАТЕЛЬНО
показати весь коментар
06.01.2020 13:24 Відповісти
Они и сейчас отмечают 25 декабря, просто по юлианскому календарю, а оно сейчас приходится на 7 января григорианского календаря. В 2100 году будет уже попадать на 8 января, а в 2200 на 9 января.
показати весь коментар
06.01.2020 14:02 Відповісти
Фокус в тім , що вони за юліанським не живуть . За ним ніхто не живе . Всі народжуються , живуть і вмирають - виключно за Григоріанським . Просто є 2% християн в світі , які не думають , бояться приймати рішення самостійно і сліпо копіюють Гуню Московського . Як це вони за ним живуть , коли вони навіть свій власний день народження за ним не хочуть свяикувати . І на кладовищах , дати смерті - всі згідно григоріанського . Юліанський - це шизофренія .
показати весь коментар
06.01.2020 13:12 Відповісти
Це так , якби в хаті всі спілкувалися рідною мовою (будь-якою ,але рідною) , а віталися строго на латині , чи жестами . Ну це ж дибілізм . Давайте святкувати Різдво Христове , а не день народження змєя гаринича , разом з Гундяєм , по новорічній попойці і обжировиську . Це буде провильно . Православний Варфоломій - самий Православний в світі , ба навіть у Всесвіті (Вселенський) . Він 25го грудня святкує , як усі нормальні люди (98% християн)
показати весь коментар
06.01.2020 13:26 Відповісти