6381 відвідувач онлайн
2 634 42

Мінфін хоче скоротити доходи місцевих бюджетів на чверть, - Козицький

бюджет

Як передає Цензор.НЕТ, про це у колонці Економічної правди повідомив глава Львівської ОВА Максим Козицький.

"Міністерство фінансів України запропонувало нововведення, яке суттєво погіршить стан місцевих бюджетів. Планується повністю забрати у місцевих громад податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з грошового забезпечення військовослужбовців та правоохоронців. Усе – заради посилення обороноздатності країни.

Безперечно, хороший намір! Але чи хтось прораховував, що таке рішення може призвести до фатальних наслідків для життя територіальних громад? Чи хтось прорахував ті мільярди допомоги, які громади надають військовим?" - пояснив він.

За словами Козицького, обласний та місцеві бюджети Львівщини за 8 місяців цього року понад 3 млрд гривень скерували на підтримку військових формувань та потреби внутрішньо переміщених осіб.

"Керівників громад новина про ПДФО, звісно, застала зненацька. Не зрозуміло, для чого необхідно у такий важкий час похитнути основу кожної сильної країни – фінансово спроможну і стабільну територіальну громаду", - зазначив очільник області.

Він додав, що саме податок на доходи фізичних осіб формував левову частку доходів місцевих бюджетів, зокрема територіальних громад. А завдяки реформі децентралізації бюджети територіальних громад зібрали від 5% до 120% більше місцевих податків, і громади стали витрачати їх на власні потреби.

"Близько 60% власних доходів становлять надходження від ПДФО. Гроші громадам на місцях! Чи не під таким гаслом відбувалась децентралізація? Що ж тепер чекає на громади? Наведу кілька цифр та прикладів з недалекого майбутнього життя Львівщини. Для Львівської області впровадження запропонованих нововведень призведе до скорочення надходжень ПДФО на суму 7,7 млрд гривень. А це – чверть доходів загального фонду обласного бюджету", - зазначив глава ОВА.

Завдяки реформі децентралізації місцеві бюджети почали отримувати безпосередньо більше фінансового ресурсу, наголосив він.

"Але попри це деякі громади через об’єктивні причини не можуть забезпечити фінансування своїх потреб за рахунок зароблених коштів і потребують допомоги. Це – депресивні території, гірські чи малозаселені територіальні громади. Тому держава передбачила механізм, який дозволяє надавати додатковий фінансовий ресурс таким місцевим бюджетам, тобто горизонтальне вирівнювання податкоспроможності.

Його особливість полягає в тому, що необхідні для бюджетів "слабших" громад кошти отримуються за рахунок бюджетів більш "багатих". Вирівнювання здійснюють шляхом вилучення до державного бюджету ресурсу з багатших місцевих бюджетів (реверсна дотація) для надання їх у вигляді базової дотації біднішим місцевим бюджетам. Тобто, механізм вже є, і він успішно протестований роками.

Такі "маніпуляції" всередині чи наприкінці поточного року створюють дисбаланс у відповідних місцевих бюджетах. І на це точно Мінфін чи інше відомство мали б звернути увагу та якось "зарегулювати", - сказав Козицький.

Керівник області зазначив, що питання ПДФО – це не лише бруківка чи дороги. Питання ПДФО – це освіта, безпека, медицина, тобто елементарне соціальне забезпечення та створення умов для життя мешканців громад.

"І під час прийняття тих чи інших змін до законодавчих та нормативно-правових актів має бути об’єктивний та справедливий розподіл фінансового ресурсу між усіма місцевими бюджетами країни. Тому, можливо, варто розглянути варіант відрахування якоїсь частини ПДФО військових та правоохоронців до державного бюджету. Але точно не всього!" - підсумував він.

Топ коментарі
+20
Зате буде вистачати ОПЗЄ та СН на майбахи та палаци.

Як на мене, то навіть невчасний стадіон корисніший для суспільства ніж ще одна квартира якомусь тамаді з СН.
показати весь коментар
08.09.2023 10:28 Відповісти
+14
Слугам не вистачає?
показати весь коментар
08.09.2023 10:23 Відповісти
+13
Зеленський вибудовує в Україні кацапо-китай.
показати весь коментар
08.09.2023 10:36 Відповісти

Завантаження...