Російський центробанк пропонує заборонити криптовалюту всім, окрім багатих

Центробанк Росії направив до уряду пакет пропозицій щодо регулювання ринку крипотвалют. Так, права на операції з криптовалютою зможуть отримати лише надбагаті громадяни, тоді як для решти, за задумом російського регулятора, на такі угоди слід запровадити заборону, а за її порушення – встановити покарання.
Про це йдеться в повідомленні Центробанку РФ, передає The Moscow Times.
Для отримання права на купівлю та продаж криптовалют ЦБ Росії пропонує запровадити статус "особливо кваліфікованого інвестора".
"Це новий статус, який, як передбачається, зможуть отримати громадяни, якщо їхні інвестиції в цінні папери та депозити перевищують 100 млн руб. або якщо їхні доходи за минулий рік склали більше 50 млн руб.", – пояснили в російському Центробанку.
Для "особливо кваліфікованих" ЦБ Росії пропонує встановити спеціальний експериментальний правовий режим терміном на три роки.
Поза цим режимом Центробанк РФ вважає за потрібне ввести "заборону на розрахунки між резидентами за операціями з криптовалютою", а також "встановити відповідальність" для порушників.
"Банк Росії, як і раніше, не розглядає криптовалюту як платіжний засіб", – підкресили в російському регуляторі.
Приватна криптовалюта "не емітується і не гарантується жодною з юрисдикцій, заснована на математичних алгоритмах і схильна до підвищеної волатильності".
Для фінансових організацій, які захочуть інвестувати у криптовалюту, ЦБ РФ встановить регуляторні вимоги з урахуванням рівня та характеру ризиків такого активу.
Із 1 вересня 2024 року в Росії набув чинності закон, який допускає міжнародні розрахунки у криптовалютах у рамках експериментального режиму. За законом, ЦБ Росії отримав повноваження щодо створення майданчика для використання криптовалют у міжнародних розрахунках. Учасників експерименту та їх угоди Центробанк Росії не розкриває.
Як повідомлялося, на початку серпня минулого року президент Росії Владімір Путін підписав закони, які легалізують в Росії майнінг криптовалют та дозволяють міжнародні розрахунки за допомогою криптовалюти під контролем російського Центробанку.
У середині листопада російська влада повернулася до законопроєкту про оподаткування операцій із цифровими активами, підготовленого в 2020 році. Так, російський уряд 11 листопада схвалив поправки, згідно з якими криптовалюта набуде статусу майна, а це означає, що фізособи платитимуть із її продажу податок на дохди з фізичних осіб, а юрособи – податок на прибуток.
У березні Путін уже підписав базовий закон, який дозволяє використовувати криптоактиви для зовнішньоторговельних розрахунків.
За даними Boomberg, російські сировинні ще на початку 2024 року використовувати криптовалюту для торгівлі з Китаєм. Так, щонайменше два великі виробники металів, що не перебувають під санкціями, перейшли в платежах на стейблкоіни, прив’язані до долара США (USDT).
У лютому цього року уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк заявив, що росіяни активно використовують криптовалюти для проведення розрахунків в обхід санкцій, найбільшу перевагу вони віддають токену USDT з прив'язкою до долара США, оборот якого у таких цілях оцінюється у 5-7 млрд USDT щомісячно.