Маркетплейс Amazon відмовився ставати податковим агентом в Україні. Що це означає?

Маркетплейс Amazon відмовився ставати податковим агентом в Україні. Що це означає?

Найбільша у світі американська компанія та маркетплейс Amazon не бачить можливості ставати платником ПДВ в Україні, розповіла в коментарі БізнесЦензору для статті "Скасування пільги на посилки вдарить по кишені українців: Чи ухвалить Рада скандальний закон?" народна депутатка, членкиня Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Як відомо, 12 травня Верховна Рада має розглянути законопроєкти №15112-д та №12360, які передбачають нові правила оподаткування товарів, придбаних через іноземні онлайн-платформи.

У разі успішного голосування пільговий ліміт у 150 євро на міжнародні посилки буде скасований, і глобальні платформи, такі як Amazon та AliExpress чи Temu, доплюсовуватимуть податок на додану вартість до кожного замовлення, починаючи "з першої копійки".

Відповідні зміни мають впроваджувати самі майданчики. Amazon, зі слів Южаніної, уже відмовився.

Сполучені Штати замикають трійку лідерів по поштових відправленнях в Україну. Так, за офіційними даними, 52,1% міжнародних та експрес-відправлень, які надійшли на митну територію України за 2025 рік, – це посилки з Китаю, 23,8% – з Польщі, 14,3% – США. Саме на ці країни сукупно припадає 90% посилок, які українці отримують із-за кордону.

Що не так із оподаткуванням міжнародних посилок

Наразі в Україну без мита (10%) та ПДВ (20%) можна ввозити посилки, сумарна вартість товарів у яких не перевищує 150 євро для одного одержувача.

У межах зобовʼязань перед МВФ уряд України планує з 1 січня 2027 року запровадити ПДВ (20%) на всі міжнародні посилки, скасувавши чинний безмитний ліміт. Насамперед це стосується покупок на закордонних маркетплейсах.

Тобто ПДВ нараховуватиметься з першої копійки на товари незалежно від їхньої вартості. Податок включатиметься у вартість товару безпосередньо під час покупки, що, по суті, призведе до здорожчання речей на 20%.

Маркетплейси зі свого боку мають запровадити відповідні зміни на своїх майданчиках, що потребуватиме часу та бажання з боку маркетплейсів.

Експерти тим часом прогнозують, що скасування пільги на дешеві посилки може вдарити по гаманцях багатьох українців, для яких зарубіжні, насамперед китайські, маркетплейси нерідко – безальтернативний варіант придбати необхідне, як одяг чи взуття. На це зокрема вказують дані соціологічного дослідження Rating Group.

Окрім базових речей українці цієї зими активно купували за кордоном резервні елементи живлення – павербанки, акумулятори, зарядні пристрої. Тобто нарахування ПДВ з першої копійки, як передбачено законопроєктом, стане таким собі "податком на виживання".

Рішення також може позначитися на діяльності волонтерів, які закуповують товари для комплектування Сил оборони. Згідно з результатами дослідження Rating Group, у 29% випадків українці або їхні близькі замовляли міжнародні посилки для потреб військових, у 26% – для волонтерської діяльності, а в 25% – для ремонту або виробництва технологічного обладнання.

Більшість невеликих українських виробників доставляють комплектуючі для виробництва дронів та інших виробів оборонного призначення з-за кордону саме посилками. Зазвичай, це надійніше та дешевше. Адже навіть українські продавці, яким вдається завозити оптові партії деталей, до останнього часу були змушені продавати їх всередині України дорожче, сплачуючи ПДВ.

Канал постачання комплектуючих у міжнародних відправленнях дозволяє багатьом українських виробникам не лише купувати їх дешевше, а й обходити обмеження, які Китай запровадив на експорт деяких компонентів.

Пільгу хочуть обмежити сумою у 45 євро для одного одержувача посилок, які надсилаються відправником без будь-якої оплати, призначаються для особистого чи сімейного використання одержувачем, їх характеристики та кількість не повинні вказувати на те, що вони ввозяться з будь-якою комерційною метою. Іншими словами – це посилки із-за кордону від родичів і друзів.

Утім, і з них можуть стягувати ПДВ, якщо в посилці містимуться підакцизні товари (наприклад, алкоголь), парфуми, кава, чай у кількостях, більших за визначені. Для чаю – це 100 грам. Детальніше про це БізнесЦензор писав тут.

Наразі із 75 млн міжнародних посилок розмитнюють лише 0,8%, хоча саме ці 0,8% становлять половину вартості від усіх посилок. Коли скасують пільгове завезення посилок, то навантаження на митницю зросте в 122 рази.

Топ коментарі
+30
правильно Amazon вчинила, їбіться зі своїми хотелками самі
показати весь коментар
11.05.2026 16:27 Відповісти
+23
чергове покращення від зеленої наволочи
показати весь коментар
11.05.2026 16:35 Відповісти
+15
Тому що шалена корупція в Україні, чому, чому..
показати весь коментар
11.05.2026 16:20 Відповісти
Коментувати
Сортувати:
Тому що шалена корупція в Україні, чому, чому..
показати весь коментар
11.05.2026 16:20 Відповісти
правильно Amazon вчинила, їбіться зі своїми хотелками самі
показати весь коментар
11.05.2026 16:27 Відповісти
В розвинених країнах амазон та алішка все рахують та платять, ми просто не цікаві їм бо замалий об'єм продажів і багато мороки.
показати весь коментар
11.05.2026 17:12 Відповісти
З минулого року в США відмінили пільги і зараз там платять мито 10% на всі посилки. І тепер Амазон фактично втратить українського покупця
показати весь коментар
11.05.2026 17:46 Відповісти
*******, яка втрата. 😁
показати весь коментар
12.05.2026 02:57 Відповісти
чергове покращення від зеленої наволочи
показати весь коментар
11.05.2026 16:35 Відповісти
З лівими цигарками і контрабандою може треба займатись?
показати весь коментар
11.05.2026 16:44 Відповісти
Навантаження на митницю зросте в 122 рази, пишуть. Що це означає? А те що кількість мордатих митників зросте, звісно не в 122, а просто в 22 рази. А чи покриє майбутній податок оплату послуг нових державних службовців яким треба і зарплату високу, ну щоб не крали, пам'ятаєте? І гроші на уніформу та пайок. Та й на пенсію дядько піде в 45 років. Тобто знову армія дармоїдів збільшиться. Просто із свого життя пам'ятаю як колись на розвантажені невеликих суден у порту Ялти з привезеними з Туреччини овочами митники рахували кожен ящик овочів погружений в фури. Тобто, коло кожної фури стояв митник з офіцерськими відзнаками і в блокнотику ставив палички і хрестики. Замість того щоб зважувати фури до і після завантаження ця армія молодих здорових хлопців при погонах стояла і рахувала коробочки з ягодами чи томатами. Я навіть не впевен що виплачені мита покривали утримання цих митних дивізій.
показати весь коментар
11.05.2026 16:46 Відповісти
Чергова брехня,на справді МВФ вимагає податок на депутатів,місцевих рад по 50000$ в місяць верховної по 100000$
показати весь коментар
11.05.2026 16:54 Відповісти
показати весь коментар
11.05.2026 17:43 Відповісти
показати весь коментар
11.05.2026 16:56 Відповісти
Це вона мала на увазі туалетний папір? Правильно! На городах вже виросли лопухи!
показати весь коментар
11.05.2026 17:27 Відповісти
Ну, морда натякає на Глеваху.
показати весь коментар
11.05.2026 20:08 Відповісти
І це не дивно - РЕСПЕКТ!
показати весь коментар
11.05.2026 17:02 Відповісти
в Україні 9 538 митників. Якщо навантаження зросте у 122 рази, то умовно треба набрати та забронювати ще 1 154 098 митників. І все це для того щоб обкласти податком посилку вартістю у 1-3 бакса процесінг якої буде коштувати щонайменше 5 баксів. У мене тільки одне питання, вони вороги чи просто корисні ідіоти?
показати весь коментар
11.05.2026 17:14 Відповісти
Послали "щипачів" туди де їм і місце!
показати весь коментар
11.05.2026 17:16 Відповісти
А може українці можуть легко обійтися без дешевого ганчір"я з маркетплейсів? Невже магазини вже зовсім порожні??
показати весь коментар
11.05.2026 17:22 Відповісти
Дивіться, простий приклад. Купувала собі майки. На промі. 1 шт 250 грн. Нещодавно купила на Temu - точно такі, але 3 шт за 200 грн. Різниця є?
показати весь коментар
11.05.2026 17:39 Відповісти
Ой,як круто!! З такою винахідливістю і смєкалкой,як у вас,вам треба у Маска мільярдами ворочать! Тобто,податки Україні платити не треба? бюджет Україні не потрібний? поліція,армія,освіта тощо,які фінансуються з бюджету теж не потрібні? укрдержава теж не потрібна? ви і всі інші отоварюватимуться на Тему і все буде чотко? таке враження,що ви дитина....ви дитина,дитиною і все життя залишитеся?
показати весь коментар
11.05.2026 18:02 Відповісти
Держава й так обкрадає як може. Походу ви ніколи навіть в Європі на розпродажах не були. Інкакше знали б ціни й відчули різницю. Податок в 300-1500% - то не податок, а здирництво.

Так що сарказмуйте й приколюйтесь в себе на кухні. Мавпуйте нашого препіздента й надалі.
показати весь коментар
11.05.2026 18:21 Відповісти
З точки зору зелених покидьків, українцям взагалі немає чого купляти всіляке дешеве ганчір'я на маркетплейсах. Всі повинні дружними рядами під лозунгами медіакурв типу юрасика йти у військо, там і одяг видадуть безплатно, і накормлять-напоять, треба ж комусь захищати ситне багате життя зелених феодалів, які, звісно, отоварюються не ганчір'ям з маркетплейсів, а хорошим одягом в кращих європейських бутіках.
показати весь коментар
12.05.2026 02:53 Відповісти
"ганчир'я"? я з амазона купив непоганий набір викруток - 3-6-кутники, зірочки та інший усілякий "нестандарт", який дуже ********** виробники електроніки - 3а ~150 грн. знайди в нас щось за таку ціну! і це не "китайський сплав картону з фольгою", а досить нормальний інструмент.
і таких прикладів мільйон - і комплекктуха для дронів, і побутова техніка, та що завгодно.
показати весь коментар
11.05.2026 18:25 Відповісти
Я роки 2 тому купила акумуляторну настольну лампу та переносну акумуляторну підвісну лампу..нормас працюють до цього часу, причому підвісну купила десь за 300-350 грн, а на розетці такі від 1 к грн стартують. І це ще без всіляких знижок - бо зі знижками можна і за 0 грн придбати))
показати весь коментар
11.05.2026 19:47 Відповісти
єто же захыст украинского выробныка жлоб-дэржавныками
показати весь коментар
11.05.2026 17:24 Відповісти
кацап,розкажи,як в Кастрамє з рюсскім праізводствам? Китай вже завалили кацапськими ганчірками?
показати весь коментар
11.05.2026 17:57 Відповісти
та в нього нема української клави біля компу
до речі, на амазоні її не купиш теж, мені знайомі вислали з України, купляли на розетці, я сплатив мито 40 євріков
показати весь коментар
11.05.2026 18:46 Відповісти
Я собі на сірий планшет просто поставила драйвер української, а на док станції букви маркером намалювала..а взагалі, продаються наліпки літери.
показати весь коментар
11.05.2026 19:27 Відповісти
гарна ДУЛЯ манцевуГеть
показати весь коментар
11.05.2026 18:56 Відповісти
Зробіть вже нарешті податок на все, включно на дощ, сніг і повітря, тай відразу заживемо, станемо "Країною мрій Зелі")
показати весь коментар
11.05.2026 19:53 Відповісти
Ішак мститься українцям за те, що не визнають мудака "найвеличнішим".
показати весь коментар
11.05.2026 21:50 Відповісти
Ахаха. Ці дегенерати при владі в Україні, думають що вони пуп Землі. Да ви ніхто, з від'ємним знаком за кордоном України. І всі ваші недолугі забаганки виконувати не будуть. Це просто треш
показати весь коментар
11.05.2026 23:17 Відповісти
Не Amazon ні eBay не взимают податок з покупцив у Євросоюзі якщо товар зроблен у ЕС. Тему та інше китайське гівно типу АлиЭкспресс тільки в Україні можуть почуватися себе як удома, Товари з Америки обкладаються податком але цей податок американци наклали на себе самі щоб Європа змогла розвиватися той самий тариф який Трамп хоче прибрати і зробити його нульовим але социалистична Європа проти Вони вже звикли за багато років жити за рахунок американців.
показати весь коментар
12.05.2026 00:19 Відповісти
По суті свириденко хоче накласти антиевропейський податок на українців, які заборонен в ЄС, якщо Україна хоче вступити до ЄС. Це називається вони крадуть як останній день.
показати весь коментар
12.05.2026 00:27 Відповісти