Модернізація інфраструктури: Україна отримає 120 мільйонів євро від ЄІБ

Україна підписала меморандум із ЄК та ЄІБ на 120 мільйонів євро

На конференції Ukraine Recovery Conference 2026 у Гданську (Польща) Україна підписала Меморандум про взаєморозуміння з Європейською Комісією та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ). 

Про це повідомив Олексій Кулеба у своєму Telegram.

Першим практичним кроком у межах цього стратегічного партнерства стане проєкт "Інфраструктура західного кордону України", на який банк виділить позику загальним обсягом 120 млн євро

Документ підписали за участі єврокомісарки з питань розширення Марти Кос. Очікується, що перший транш фінансування у розмірі 60 млн євро буде погоджений уже до кінця літа 2026 року.

Стратегічні напрями співпраці

Новий формат довгострокового партнерства спрямований на прискорення євроінтеграції України та посилення стійкості її логістики.

Меморандум передбачає роботу за такими основними напрямами:

  • розвиток прикордонної інфраструктури та масштабна модернізація пунктів пропуску;
  • інтеграція логістичної системи України до загальноєвропейської транспортної мережі TEN-T (проєкт ЄС зі створення єдиної транс'європейської транспортної мережі);
  • спільні інвестиційні проєкти у транспортній, енергетичній та цифровій сферах;
  • створення постійного координаційного механізму між урядом України, Єврокомісією та ЄІБ для підготовки майбутніх інфраструктурних програм;
  • залучення міжнародної технічної допомоги, зокрема через європейську програму JASPERS (консультативна програма ЄІБ та Європейської комісії). Це дозволить залучати іноземних експертів для супроводу та аудиту великих державних проєктів.

Завдяки залученню міжнародної експертизи та довгострокового фінансування, новий механізм допоможе швидше модернізувати критичну інфраструктуру України та адаптувати її до стандартів Євросоюзу.

Допомога від ЄС

Нагадаємо, уряд Швеції схвалив додатковий пакет допомоги для України на суму понад $154 млн (близько 1,5 млрд шведських крон), спрямований на термінове відновлення енергетичного сектору перед початком холодів.

Найбільшу частину цього фінансування – близько $140,7 млн – передали безпосередньо до українського Фонду підтримки енергетики.

Ще понад $10 млн спрямували на проєкти Шведського агентства цивільної оборони та стійкості, а $2 млн отримало МАГАТЕ для моніторингу та підвищення безпеки українських атомних електростанцій.

Також українські державні та приватні компанії енергетичного сектору залучать понад 1 млрд євро фінансування. Відповідні угоди укладаються в межах Конференції з відновлення України (URC 2026).

Підтримка енергетики

Нагадаємо, за тиждень 15-21 червня Україна збільшила експорт електроенергії в 2,5 раза – до 43,9 тис. МВт-год, що є максимальним тижневим показником з жовтня 2025 року.

Цьому сприяли сонячна погода та комфортні температури, а також вихід з ремонту одного з атомних енергоблоків.

Водночас Україна залишається нетто-імпортером – імпорт перевищував експорт у 1,8 раза.

До того повідомлялося, в Україну з початку року надійшло 4007 одиниць енергетичного обладнання, зокрема, це генератори, трансформатори, блочно-модульні котельні (БМК), когенераційні установки (КГУ), котли та інше.

Завантаження...