Підтримка енергетики: Шмигаль анонсував залучення понад 1 мільярда євро українськими компаніями

Українські державні та приватні компанії енергетичного сектору залучать понад 1 млрд євро фінансування. Відповідні угоди будуть укладені в межах Конференції з відновлення України (URC 2026), яка проходить у польському Гданську.
Про це в ефірі телемарафону сказав міністр енергетики Денис Шмигаль, повідомляє Укрінформ.
"Підписуємо угоду на $300 млн для "Нафтогазу" від американського Ексімбанку, на 90 млн євро – для "Укренерго" від Європейського банку реконструкції та розвитку. І ще 28 угод на суму понад 1 млрд євро сьогодні підписують наші державні і приватні компанії", – розповів Шмигаль.
За його словами, загалом українська сторона має підписати 28 угод на суму понад 1 млрд євро, які стануть вагомим результатом для підтримки енергосистеми перед початком зими.
Які фінансові угоди вже погоджено
Шмигаль, зокрема, анонсував підписання кількох масштабних контрактів:
- угода на 210 млн фунтів стерлінгів із британською компанією Urenco, яка забезпечить постачання пального для українських АЕС;
- контракт на $300 млн від Експортно-імпортного банку США (Ексімбанк);
- фінансування обсягом 90 млн євро від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Допомога від Нідерландів та нова стратегія зі Світовим банком
Окрім того, Україна вже уклала міжурядову угоду з Нідерландами. Партнери виділяють 178 млн євро на підготовку інфраструктури до опалювального сезону.
Кошти спрямують на закупівлю критично важливого обладнання – газових турбін та трансформаторів.
Енергетична стратегія
Також під час конференції Україна спільно зі Світовим банком презентують концепт оновленої Енергетичної стратегії.
Шмигаль підкреслив, що це закладе підґрунтя для розбудови нової енергосистеми, яка має стати рушієм для відновлення всієї економіки.
Окремо він зауважив, що формат засідань "енергетичного Рамштайну", які відбулися напередодні, стає системним.
До координаційної платформи допомоги українській енергетиці активно приєднуються неєвропейські країни, зокрема Південна Корея, Японія та США.
Допомога від ЄС
Як повідомлялося, наразі до держбюджету України вже надійшов перший транш позики від ЄС на 3,2 млрд євро. Кошти будуть спрямовані на фінансування пріоритетних видатків.
Цей транш є частиною масштабного фінансового інструменту підтримки України з боку ЄС загальним обсягом 90 млрд євро.
Також найближчими днями Євросоюз почне виділяти перші кошти з 6 млрд євро на виробництво дронів.
Для отримання цієї підтримки Україна мала виконати низку вимог, зокрема внести до Верховної Ради ключові податкові ініціативи щодо запровадження ПДВ на імпортні посилки низької вартості та оподаткування доходів цифрових платформ.
Україна має розробити законопроєкт щодо реформи пільгового оподаткування, який дозволить забезпечити щонайменше 70 млрд грн додаткових бюджетних надходжень щороку. Виконання цієї вимоги є частиною домовленостей з Європейським Союзом для отримання третього траншу макрофінансової допомоги на рівні близько 1,45 млрд євро.
Підтримка енергетики
Нагадаємо, за тиждень 15-21 червня Україна збільшила експорт електроенергії в 2,5 раза – до 43,9 тис. МВт-год, що є максимальним тижневим показником з жовтня 2025 року.
Цьому сприяли сонячна погода та комфортні температури, а також вихід з ремонту одного з атомних енергоблоків.
Водночас Україна залишається нетто-імпортером – імпорт перевищував експорт у 1,8 раза.
До того повідомлялося, в Україну з початку року надійшло 4007 одиниць енергетичного обладнання, зокрема, це генератори, трансформатори, блочно-модульні котельні (БМК), когенераційні установки (КГУ), котли та інше.
Раніше перший заступник міністра енергетики Артем Некрасов заявив, що Україна збирається до початку опалювального сезону 2026-2027 років відновити 6,2 ГВт пошкодженої Росією генерації, 4 ГВт – вже знаходиться в ремонтах.
У травні Кабінет Міністрів України ухвалив порядок формування та використання національного резерву автономної генерації на випадок блекаутів та нових атак на енергетику.
Також повідомлялося, що уряд ухвалив зміни до умов проведення другого етапу конкурсу на будівництво нової генерації в Україні. Зокрема, загальну потужність, яка виставляється на конкурс, збільшено з 1322 МВт до 1505 МВт.