Як Лукашенко знищує економіку Білорусі

Автор: 

Країна з початку року занурюється в економічну кризу, втратила ключові ринки збуту товарів, безробіття зростає, платоспроможність населення - падає, країну масово покидають талановиті фахівці, маховик інфляції розкручується все сильніше. Така ціна служіння Путіну.

Як Лукашенко знищує економіку Білорусі 01

Наприкінці червня Білорусь здійснила платіж за зовнішнім боргом у білоруських рублях. 29 червня Мінфін Білорусі відкрив у ВАТ "АСБ Беларусбанк" спеціальні рахунки, на які перерахував купон за зовнішнім боргом у $22,9 млн, але в еквіваленті білоруських рублів. Доступ до рахунків отримав платіжний агент Citibank N.A. London Branch.

Якщо інвестори відхиляють платіж, або він не пройде з інших причин, то по закінченню пільгового періоду, буде запущено процедуру дефолту Білорусі.

Дефолт - це ситуація, коли країна не може обслуговувати свій державний борг.

Білорусь, як і Росія, може не визнавати дефолт, але це не має значення, адже неспроможність країни обслуговувати борг визначає одне з рейтингових агентств.

Оголошення дефолту, в свою чергу, запустить хвилю крос-дефолтів, коли інші кредитори попросять достроково виплатити гроші за іншими боргами.

Окрім цього, негативними наслідками дефолту для Білорусі буде:

- Виключення зі світового ринку капіталу. Країні, яка оголошує дефолт, в борг ніхто більше не дасть. Однак фінансова ізоляція з Білоруссю уже сталася і, окрім Росії, їй більше ніхто не дасть грошей;

- Арешт майна та активів білоруських компаній по всьому світу. Наприклад, за позовом кредиторів можуть бути арештовані експортні поставки білоруських добрив, або ж нафтопродуктів.

Цікаво, що Білорусь могла б погасити купон на $22,9 млн у валюті, адже поки що у неї є така можливість.

Зовнішній державний борг Білорусі становить $17,8 млрд. В цьому році країна мала виплатити $2,8 млрд, в тому числі $1,1 млрд Росії та $0,6 млрд - це погашення китайського кредиту. Однак, за участь у війні проти України, Путін вирішив дати Лукашенку відстрочку у виплаті боргів в 2022 році.

Натомість золотовалютні резерви Білорусі становлять $7,4 млрд, в тому числі у валюті $3 млрд доларів, остальне - золото, спеціальні права запозичення МВФ, та інші активи. З початку року ЗВР Білорусі скоротилися на 12%.

Частина ЗВР Білорусі заблокована санкціями ЄС, але їхній точний розмір невідомий.

Підвівши Білорусь до дефолту, захопивший у країні владу Лукашенко вирішив не відрізнятися від Путіна, який через війну проти України та міжнародні санкції, привів свою країну до дефолту в перше з 1918 року.

Як і у випадку з РФ, визнання дефолту Білорусі - це формалізація її теперішнього стану. Країна з початку року активно занурюється в економічну кризу, втратила ключові ринки збуту товарів, безробіття зростає, платоспроможність населення - падає, країну масово покидають талановиті фахівці та інженери, маховик інфляції розкручується все сильніше. Така ціна служіння Путіну.

БізнесЦензор проаналізував процес знищення Лукашенком економіки Білорусі.

Втрата експортних ринків

Через участь режиму Лукашенка і частини білоруського народу у війні проти України, за оцінками нелегітимного уряду, тільки у цьому році Білорусь втратить $16-18 млрд, адже через санкції було заблокований більше третини експорту. Це третина від торішнього експорту $49 млрд.

В січні-травні 2022 року експорт білоруських товарів в ЄС обвалився на 20% або $700 млн до $2,9 млрд. Імпорт товарів з ЄС впав на 30% до $1,79 млрд.

Натомість експорт до Росії зріс майже на $1 млрд - до $7 млрд. Це свідчення високої інфляції і також того, що Білорусь намагається частково зайняти вільні на Росії ніші в результаті виходу європейських, американських та японських корпорацій. Однак білоруські товари не можуть замінити на російському ринку високотехнологічний імпорт з ЄС але, при цьому, країна повністю стає залежною від ринку Росії.

Загалом експорт білоруських товарів за п'ять місяців зменшився на $700 млн - до $13,9 млрд. Половину білоруського експорту було відправлено в Росію.

До війни основними експортними товарами Білорусі були нафтопродукти, калійні добрива, громадський та вантажний транспорт, полімери та пластмаси і вироби з деревини.

Через те що самопроголошений президент Лукашенко наказав закрити доступ до даних про експорт цих товарів, ми не можемо оцінити справжню глибину падіння обсягу експорту цих товарів у 2022 році, але припускаємо, що він значний.

Тільки Україні, яка до війни була другий найбільшим ринком збуту, Білорусь продала товарів на $5 млрд.

Білорусь контролювала 31% імпорту добрив в Україну, 40% імпорту дизельного пального, 78% імпортних поставок бензинів. Ринок нафтопродуктів України був безальтернативним для Лукашенка, адже в червні 2021 ЄС ввів заборону на імпорт білоруських нафтопродуктів, а ринок РФ насичений місцевим пальним.

З 24 лютого 2022 і ринок України для РБ став недоступним.

Ще на початку лютого Литва заборонила транзит білоруських добрив по своїй території до Клайпедського порту. Це був основний маршрут транспортування добрив з Білорусі на зовнішні ринки. Імпорт білоруських добрив в ЄС було заборонено ще рік тому - в червні 2021 року.

А в червні 2022 Євросоюз запровадив санкції проти найбільшого виробника добрив "Білоруськалію" та найбільшого білоруського НПЗ.

В 2021 році Білорусь експортувала нафтопродуктів на - $8,5 млрд, продовольства на $8 млрд, добрив - на $5 млрд, обладнання і наземного транспорту по $3 млрд відповідно.

В 2022 році обсяги експорту цієї продукції, яка в основному продавалася в Україну та ЄС, а також транзит йшла через Євросоюз, можуть скоротитися мінімум в два рази.

Заблокований ЄС та Україною експорт Білорусь намагається продавати через російські порти, однак на РФ не вистачає потужностей для перевалки додаткової кількості вантажів, адже тільки через Литву щороку проходило 11 млн тонн білоруських добрив.

Окрм того сама Росія, через санкції, зіткнулася з труднощами транспортування і збуту власних товарів. Чимало танкерів відмовляються заходити в російські порти через санкції. 

ВВП та промислове виробництво

Міжнародні санкції, відтік мізків, втрата ринків збуту та скорочення інвестиційного імпорту призвели до падіння валового внутрішнього продукту. В травні ВВП Білорусі впав на 8,8%.

За січень – травень 2022 року, порівняно з аналогічним періодом 2021-го, ВВП Білорусі скоротився на 3,4%.

Індекс промислового виробництва за п'ять місяців скоротився на 4,2%. виробництво обробної промисловості обвалилося на 11,8%.

Інвестиції в основний капітал підприємств впали на 13,5%.

"Санкції проти Білорусі - працюють. Сьогодні білоруські промислові гіганти працюють не на повну потужність, завантажені на 20-30%. Це і обидва нафтопереробні заводи - Нафтан та Мозирський НПЗ, це і Білоруськалій, Гродно Азот, Мінський тракторний завод. Більшість підприємств не в стані працювати на повну потужність через те що неможливо експортувати товари, заблоковані міжнародні рахунки. Відбувається скорочення працівників на підприємствах, скорочуються зарплати. Прогнозуються затримки з виплатами пенсій. До осені економічна криза набере ще більше обертів. Так званий прем'єр-міністр прогнозує втрату $18 млрд експортної виручки, при $10 млрд бюджету Білорусі", - розповіла в ефірі Радіо НВ головна редакторка білоруського опозиційного видання "Хартія 97".

Перетворення Білорусі на російську військову базу змушує білоруський бізнес емігрувати в інші країни. Наприклад за п'ять місяців цього року в Польщі було відкрито 470 компаній - це більше половини, ніж за 2021 рік (912).

Окрім того, за даними dev.by, в IT-секторі Білорусі спостерігається різке скорочення найму нових співробітників в IT-компанії, а також триває процес масового від'їзду фахівців за кордон. Тільки в березні-квітні чистий відтік IT-фахівців з БР становив 3340 особа.

Інфляція

Промислова інфляція в БР, з офіційними даними самопроголошеної влади, за п'ять місяців 2022 року зросла на 16%.

Промислова інфляція (індекс цін виробників) – це ріст цін на сировину, енергоресурси та комплектуючі, які промпідприємства використовують під час виробництва готової продукції.

З певним часовим лагом, промислова інфляція дійде до споживчої інфляції, яка відображає ріст цін на продукти споживання.

Як наслідок – скорочення попиту і зменшення прибутків та інвестицій на модернізацію та розвиток виробництва.

Тим часом споживча інфляція інфляція (ріст споживчих цін) у січні-травні у Білорусі досягла 17%. В тому числі річна інфляція на продовольчі товари у травні зросла до 19,3%, на непродовольчі - 18,7%.

Наприклад, через вихід з ринку БР провідних виробників техніки самопроголошеній владі країни довелося легалізувати схеми паралельного імпорту. Це фактично контрабанда, адже імпорт та продаж продукції відбувається без дозволу виробника, або правовласника. Через це ціни на побутову техніку та електроніку в Білорусі виросли на 30-50%.

Оцінити реальні темпи росту інфляції в Білорусі неможливо, адже режим Лукашенка в ручному режимі управляє цінами та економічною активністю країни.

Курс білоруського рубля

З початком війни білоруський рубль пішов у напрямку за російським рублем. Спочатку він девальвував, але з часом, як і російський почав активно зміцнюватися.

Білоруський рубль прив'язаний до російського рубля і всі коливання російського рубля відбиваються на курсі білоруської валюти.

Це призводить до того, що білоруські експортні товари на міжнародних ринках, які вдається доставити через Росію, стають більш дорогими і неконкурентними. Водночас витрати експортерів номіновані у рублях.

Тобто причина зміцнення білоруського рубля не міцній економіці Білорусі, а в повній залежності від Росії, міжнародній торговій ізоляції, розриві торгових ланцюжків з ЄС та Україною, міжнародних санкціях та блокаді транзитних шляхів.

Добробут населення

За рівнем мінімальної заробітної плати Білорусь посідає останнє місце в регіоні. В червні мінімалка в БР становила $190. Для прикладу в Україні, яка веде важку війну з РФ, мінімалка становить $222.

Кількість працівників в економіці країни скорочується третій місяць поспіль. За даними Белстату, у травні їх налічувалося 4,212 млн осіб, або на 21,3 тис. менше, ніж місяцем раніше.

Багато компаній сконцентрували свою увагу на виживанні і поставили на паузу найм нових співробітників. Кількість вакансій на ринку Білорусі скоротилася на третину.

Реальні пенсії в Білорусі, з урахуванням інфляції, знижуються шість місяців поспіль. Середня пенсія в БР - 156 євро.

"Падіння ВВП – це тенденція. Це пов'язано з тією ізоляцією, в якій опинилася Білорусь. Ми не можемо добувати та продавати в колишніх обсягах калій, нафтопродукти, які раніше у великих обсягах постачали в Україну та Євросоюз, у нас різко скоротився імпорт. Населення стало бідніше жити. Якщо держава не зможе поліпшити відносини з технологічно розвиненим світом, нас чекає погіршення і падіння ВВП на 15-20%", - вважає ексголова Нацбанку Білорусі Станіслав Богданкевич.

Коментувати
Сортувати:
Мабуть кращі борделі Беларусі показує на мапі
показати весь коментар
05.07.2022 13:36 Відповісти