Видатки на війну зростають, Путін девальвує рубль і розпродує золото. Що відбувається з бюджетом Росії?
Через видатки на війну проти України дефіцит бюджету РФ за перші два місяці 2023 року зріс до 2,58 трильйона рублів, впритул наблизившись до річного плану в 2,93 трлн руб. Влада РФ змушена продавати золото, збільшувати податки та девальвувати рубль.
Напередодні російський Мінфін відзвітував про падіння нафтогазових доходів федерального бюджету РФ майже вдвічі і зростання його видатків на понад 50%. Щоб профінансувати дефіцит Росія вимушена продавати золото із Фонду національного добробуту (ФНБ).
Російська влада намагається не допустити бюджетної катастрофи, підвищуючи податки. БізнесЦензор зібрав останні факти про держфінанси РФ.
Війна і санкції: видатки зростають, доходи падають
За попередньою оцінкою Мінфіну РФ, обсяг доходів федерального бюджету в січні-лютому 2023 року склав 3,16 трильйона рублів, що на 25% нижче, ніж за аналогічний період минулого року.
Зокрема, нафтогазові доходи російського бюджету впали на 46% – до 947 млрд рублів, насамперед, через падіння цін на основну російську експортну марку нафти Urals та втрату російським "Газпромом" європейського ринку газу.
Ненафтогазові доходи російського бюджету за перші два місяці 2023 року склали 2,22 трильйона рублів і знизилися на 9%, переважно, за рахунок зменшення надходжень від податку на прибуток.
Водночас обсяг видатків російського бюджету в січні-лютому 2023 року зріс одразу на 51,5% – до 5,74 трильйона рублів. Російська влада пояснює зростання видатків "оперативним укладанням контрактів та авансуванням фінансування за окремими витратами".
У підсумку дефіцит федерального бюджету Росії за перші два місяці 2023 року склав 2,58 трильйона рублів (близько $34 млрд), впритул наблизившись до річного плану в 2,93 трлн руб. Для порівняння, за січень-лютий 2022 року російський бюджет був профіцитним на 415 млрд рублів.
Виконання бюджету РФ, дані: Мінфін РФ
Проблеми з російським бюджетом яскраво проявилися ще у грудні минулого року, коли дефіцит федерального бюджету сягнув рекордних 3,9 трильйона рублів ($56 мільярдів) на тлі запровадження обмежень на експорт нафти і зростання витрат на мобілізацію і війну в Україні.
Це призвело до формування дефіциту за весь минулий рік на рівні приблизно 3,3 трильйона рублів. Щоправда, 1,5 трильйона рублів у грудні минулого року склали авансові трансферти Фонду пенсійного та соціального страхування, стверджував Мінфін РФ.
Міністр фінансів РФ Антон Сілуанов зазначав, що на кінець 2022 року було перенесено частину видатків, які не встигли врахувати при ухваленні федерального бюджету на 2023 рік. Зокрема, може йтися про оголошену Путіним мобілізацію.
Продають золото, на облігації немає попиту
Через недоотримання запланованих нафтогазових доходів Мінфін Росії у січні вперше з 2020 року відновив продаж валюти зі створеного за ініціативи Владіміра Путіна Фонду національного добробуту (ФНД). Через санкції, йдеться про продаж китайських юанів.
Крім того, Росія почала продавати золото з ФНД. За офіційними даними, до січня 2023 року обсяг вкладень коштів ФНД у золото переважно збільшувався. У січні Мінфін РФ продав 3,6 тонни золота. У лютому обсяг проданого із ФНД золота зріс у 3,3 рази – до 12 тонн.
Втім, у Фонді ще залишається 539,2 тонн золота. Водночас у лютому з ФНД було використано 7,4 мільярда юанів.
У підсумку обсяг ФНД за лютий зменшився на $8 млрд – до $147,24 млрд. З часу оголошення мобілізації в Росії у вересні минулого року він зменшився на $49,39 млрд.
При цьому не всі кошти ФНД російський уряд зможе використати у разі нагальної потреби, адже обсяг ліквідних активів Фонду (кошти на банківських рахунках у Банку Росії) на 1 березня склав $85,46 млрд.
Ще одним джерелом фінансування дефіциту бюджету РФ в умовах санкцій є облігації федеральної позики (ОФЗ). У грудні минулого року російські банки допомогли уряду профінансувати половину дефіциту, збільшивши вкладення у ОФЗ відразу на 10% або 1,7 трлн рублів. Більше 80% паперів припало на ОФЗ зі змінним купонним доходом.
Однак після цього позичати кошти на внутрішньому ринку російському Мінфіну стало важче. У січні він зміг розмістити ОФЗ лише на 0,21 трлн рублів із запланованих на перший квартал 0,8 млрд рублів, а у лютому взагалі не зміг провести аукціон з продажу цінних паперів вперше з вересня минулого року. Відомство пояснило це "відсутністю заявок за прийнятними рівнями цін".
Збільшення податків і девальвація рубля: Як Путін шукає гроші
Водночас російські ЗМІ зауважують, що порівняно із січнем, динаміка доходів російського бюджету у лютому трохи покращилась. Нафтогазові доходи склали 521 млрд порівняно із 426 млрд рублів. у січні (зростання на 22,5%). Ненафтогазові доходи в лютому склали 1,29 трлн, порівняно із 931 млрд рублів у січні (плюс 38%).
У підсумку у лютому дефіцит бюджету склав близько 820 млрд рублів, що вдвічі менше за січневий показник – 1,76 трлн рублів.
Поліпшення динаміки у Мінфіні РФ пояснили нормалізацією надходжень оборотних податків (зокрема внутрішнього ПДВ) після тимчасового спаду у січні, який стався через запровадження навесні 2022 року прискореного порядку відшкодування ПДВ.
На думку економіста Bloomberg Economics Олександра Ісакова, основна причина зниження дефіциту в лютому – різке скорочення державних видатків на 15% після надзвичайно великих витрат у перший місяць року.
"Основною причиною скорочення дефіциту є падіння державних витрат на 15% після надзвичайно великих видатків у перший місяць року. Тим не менш, Москві буде важко збалансувати свій бюджет, оскільки дохідність внутрішніх суверенних облігацій злетіла вище 11%, а ненафтові доходи продовжують скорочуватися", – прокоментував економіст.
Наповнювати російський бюджет у лютому також допомогла відчутна девальвація рубля. Курс російської валюти поступово знижується з початку лютого. Це співпало з рішенням російського президента Путіна, який своїм указом скасував обов'язковий продаж валютної виручки для російських експортерів.
За місяць курс знизився з 70,5 рубля до 75,5 рубля за долар США. Центробанк РФ пояснює падіння курсу зниженням доходів від експорту енергоносіїв внаслідок західних санкцій, хоча продаж юанів із Фонду національного добробуту стримує падіння.
Девальвація рубля у лютому, дані: ЦБ РФ
Слабший рубль забезпечує для бюджету Росії вищі доходи від експорту нафти та газу, оскільки доходи від енергоносіїв вона отримує переважно у іноземній валюті.
"Коли курс падає на один рубль, бюджет отримує додаткові 120 млрд рублів", – пояснювала головна економістка BCS Global Markets Наталія Лаврова.
Водночас Кремль активно шукає додаткові способи наповнення бюджету за рахунок бізнесу. Додатково до ухваленого восени минулого року рішення про збільшення податків для "Газпрому", у лютому російська Держдума ухвалила закон, покликаний збільшити доходи завдяки зміні формули для визначення ціни на нафту при розрахунку податків.
У новій формулі пропонується обмежити знижку на нафту марки Urals до $34 за барель щодо еталонної марки Brent у квітні, до $31 – у травні, $28 – у червні й $25 – у липні.
За оцінкою російського Мінфіну, цей механізм дозволить додатково зібрати у федеральний бюджет у 2023 році понад 600 млрд рублів.
Адже бюджет Росії на 2023 рік зверстаний, виходячи з прогнозу ціни Urals у розмірі $70,1 за барель. Однак востаннє Urals коштувала трохи вище цього рівня восени. За даними Мінфіну РФ, у січні Urals коштувала в середньому $49,48 за барель, дисконт до Brent становив понад 40%. У лютому ціна на Urals не зросла, склавши $49,56 за барель.
У підсумку, російські нафтогазові компанії будуть змушені намагатися мінімізувати дисконт, або ж доплачувати податки з власної кишені.
Мінфін Росії сподівається, що ці зміни дозволять збільшити податкові надходження від нафтового сектора – особливо у другому півріччі поточного року.
Серед більш екзотичних методів наповнення бюджету – влада Росії готує для бізнесу одноразовий збір, який має забезпечити додатково 300 мільярдів рублів податкових надходжень. Спочатку його називали добровільним, однак, схоже, війну будуть оплачувати всі.