15 185 0

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади

Автор: 

БізнесЦензор згадав найгучніші корупційні скандали 2023 року.

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 01

Днями українські соціологи, а саме Фонд "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва та Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), оприлюднили результати опитування, у якому 78% українців погодилися, що президент несе пряму відповідальність за корупцію в уряді та воєнних адміністраціях. Із цим твердженням не погодилися лише 18% опитаних.

До того ж більше половини (52,5%) опитаних висловили думку, що зараз можна критикувати владу за корупцію. Вони не вважають, що така критика дестабілізує країну та зменшує довіру закордонних партнерів.

Ба більше, 55% опитаних погодилися з тим, що закордонні партнери мають надавати Україні військову допомогу за умови ефективної боротьби з корупцією.

Результати соцопитування здійснили неабиякий галас. Представники влади звинуватили аналітиків у маніпуляціях та назвали опитування "дивним" та таким, що "не на часі". Натомість у КМІС пояснили, що чимало інтерпретаторів ототожнили "відповідальність" із "причетністю", хоча це не правильно.

На думку соціологів, результати опитування показують, що серед громадськості є відчутний запит на боротьбу з корупцією. Через те, що пересічні українці переважно погано розбираються в державному управлінні та хто і за що саме несе відповідальність, люди персоналізують в особі президента саме того, хто, на їх переконання, здатен і має привнести необхідні зміни. І це ніяк не говорить про зменшення рівня підтримки чи довіри до очільника держави.

БізнесЦензор згадав найгучніші корупційні скандали 2023 року.

Яйця по 17 гривень та закупівлі харчів для військових

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 02

У січні журналісти повідомили, що Міністерство оборони підписало угоду на харчі для військових частин на понад 13 млрд грн за завищеними у 2-3 рази цінами.

Зокрема, Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в столичному магазині тоді становила близько 7 грн за штуку. Також значно вищими за магазинні виявилися ціни на овочі та інші продукти.

Тодішній міністр оборони Олексій Резніков інформацію про закупівлю харчів за завищеними цінами заперечував. За його словами, в оприлюднених журналістами документах була технічна помилка, нібито постачальник вказав ціну не за десяток, а за кілограм яєць.

Також міністр наголосив, що через це зрештою було звільнено керівника відповідного департаменту Богдана Хмельницького. Також після скандалу з Міноброни звільнився заступник міністра В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Згодом йому повідомили про підозру. За даними слідства, він лобіював укладення договорів про постачання продуктів для військових за завищеними цінами, а також закупівель бронежилетів, одягу та інших речей для потреб ЗСУ низької якості.

Цікаво, що в червні Державна аудиторська служба підтвердила, що Міноборони таки купували яйця за 17 грн за штуку. І під час перевірки було встановлено багато інших порушень.

Літні та зимові куртки для військових

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 03

У серпні журналісти виявили, як Міністерство оборони закупило у Туреччині літню військову форму, яка в Україну приїхала по документах як "зимова" і за втричі дорожчою ціною.

Зокрема, 4900 курток і штанів в одному документі вказуються загальною вартістю $142 тис., а згодом – уже за ціною $421 тис. Так, ціна за "камуфляжні" куртки з $29 за штуку зросла до $86 – за "зимові повітрозахисні" куртки.

Пізніше УП з’ясувала , що співвласником турецької компанії, у якої Міноборони закупило ці куртки, виявився племінник народного депутата від фракції "Слуги народу" Геннадія Касая, який входить до парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

До речі, ще до повномасштабного вторгнення він був директором Палацу спорту "Юність" компанії "Мотор Січ", що належала підозрюваному у держзраді В'ячеславу Богуслаєву. Брат нардепа також багато років працював у Богуслаєва.

Після цього нардепка від "Слуг народу" та голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна повідомила, що звернеться до НАБУ через цю справу.

У Міноборони участь в оборудці відкинули та пригрозили ЗМІ судовими позовами. Міністр Олексій Резніков зі свого боку наголосив, що його відомство закупило зимові куртки, які були передані до ЗСУ у 2022 році, і скарг на них від військових не надходило.

"Дефіцит одягу на ринку і необхідність терміново одягнути максимум військовослужбовців. Кожна куртка коштувала $86. Чому в якихось турецьких документах значиться ціна зимової куртки $29 – я не знаю. Можливо, йдеться про ухилення від сплати податків у Туреччині. У будь-якому разі, це не турбота України", – прокоментував він.

До того ж Резніков запропонував "парі" Радіній та журналісту УП Михайлу Ткачу: якщо виявиться, що були поставлені 180 тисяч зимових курток, а не літніх, то Радіна має скласти мандат, а Ткач – піти з видання і на три роки припинити займатися журналістикою.

Нагадаємо, 4 вересня Резніков подав до парламенту заяву про відставку з посади міністра оборони. Новим міністром призначили ексочільника Фонду держмайна Рустема Умєрова.

Дорогі макарони з Польщі та Туреччини

Наприкінці серпня НАБУ повідомило про підозру першому заступнику міністра аграрної політики Тарасу Висоцькому та колишньому заступнику міністра економіки Олександру Грибану. Йдеться про закупівлю макаронних виробів для потреб ОВА за завищеними цінами.

Правоохоронці стверджують, що Висоцький причетний до двох епізодів зловживань.

Зокрема, Висоцький зв’язався із співвласником компанії "Олімп", у якої було придбано 548 тонн макарон на 43 млн грн. Але ця фірма не є виробником продукції, її закупали у посередника в Польщі – компанії Cereal Polska Sp. Остання, до речі, належить, сину власника "Олімпу".

Так, польська фірма купувала макарони по 1000 євро за тонну, а перепродавала українській – по 1700 євро за тонну. Через що ОВА купували макарони за більшою вартістю. Збитки становили 28,8 млн грн.

Друга справа стосується закупівлі макаронів у компанії ТОВ "Вінсанд Лайт", яка не має відповідних виробничих потужностей. Тож продукція була придбана нею в Туреччині. За даними слідства, внесення української компанії до переліку постачальників протиснув тодішній заступник міністра економіки Грибан, а Висоцький це погодив. Ця схема завдала 33,7 млн грн збитків.

Зрештою, на початку вересня ВАКС обрав запобіжні заходи для Висоцького та Грибана у вигляді застави – у 805 тис. та 939 тис. грн відповідно.

Корупція у Тернопільській облраді та ОВА

У червні правоохоронці затримали голову Тернопільської обласної ради Михайла Головка, а також двох заступників очільника Тернопільської обласної військово-цивільної адміністрації Ігоря Дем'янчука та Ігоря Гайдука. Їх спіймали на вимаганні хабара з місцевого бізнесмена-волонтера.

Як встановило слідство, вони вимагали майже 1,8 млн грн у власника підприємства за підписання актів виконаних робіт з будівництва та ремонту інфраструктурних об’єктів комунальним підприємством облради.

Вищий антикорупційний суд обрав Головку запобіжний захід – тримання під вартою з можливістю внесення 805 тис. грн застави. Гроші були сплачені, і Головко вийшов на свободу.

Найцікавіше, що вже в липні він повернувся на роботу. При цьому, суд відмовився відсторонити його від посади. Утім, розслідування у справі все ще триває.

Ексочільник МОЗ та махінації з паспортами

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 04

У липні правоохоронці викрили масштабну схему заволодіння коштами ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" на суму понад 450 млн грн.

Підозру отримали п’ятеро людей, серед яких колишній очільник підприємства.

За даними слідства, ще у 2013 році він придбав на підставних осіб естонську компанії та поставив закордонним партнерам обов’язкову вимогу співпраці – постачання продукції через "потрібну" компанію.

Після того він організував закупівлю матеріалів для виготовлення бланків для українських паспортів, ID-карт, посвідчень водія через цю компанію. Компанія-прокладка закупляла матеріали напряму у виробників, після чого перепродавала їх держпідприємству за завищеною у 4-6 разів вартістю. Схема працювала упродовж 2013-2016 років.

У ці роки ДП "Поліграфкомбінат "Україна" очолював Максим Степанов, який у 2019-2021 роках був міністром охорони здоров’я.

Вищий антикорупційний суд обрав йому запобіжний захід – заочний арешт.

Побори у військкоматах та військово-лікарських комісіях

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 05
Маєток військкома Борисова

Із мобілізацією корупцію у військкоматах та військово-лікарських комісія почала розростатися у геометричній прогресії. Військові комісари та лікарі за хабарі видавали липові довідки про непридатність до служби, допомагали виїхати за кордон та інше. За словами президента Зеленського, через корупцію у ВЛК з України незаконно виїхали тисячі людей.

Так, у липні НАЗК розпочало перевірки способу життя понад 100 керівників та заступників Територіальних центрів комплектування та соцпідтримки (або військкоматів). Загалом у бази перевірок внесли 1800 військових комісарів.

Найгучнішою справою стало затримання вже екскерівника Одеського обласного ТЦК та СП Євгена Борисова.

До того журналісти з’ясували, що його родина під час повномасштабної війни придбала на іспанському узбережжі віллу та інші об’єкти нерухомості, а також цілу низку елітних автомобілів на $4,5 мільйона.

Після розголошення цієї інформації Борисова відсторонили від виконання службових повноважень, а ДБР порушило провадження щодо зловживань під час призову військовозобов’язаних.

Крім того, правоохоронці встановили, що теща одеського воєнкома впродовж останніх років стала власницею Toyota Land Cruiser Prado, Mercedes-Benz G 63 AMG та Toyota Land Cruiser. Офіційно коштів для цього у неї не було.

У липні суд відправив Борисова під арешт з можливістю внесення застави у 150 млн грн.

У серпні за результатами перевірки президент Володимир Зеленський увів в дію рішення РНБО, яке передбачає звільнення усіх керівників обласних ТЦК та СП.

Шурма та СЕС на окупованих територіях

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 06

Нещодавно журналісти з'ясували, що до літа 2023 року Україна продовжувала оплачувати електроенергію за "зеленим тарифом" сонячним електростанціям, які залишились на окупованій Росією території. Хоча, імовірно, що ці станції не мали зв’язку з об’єднаною енергосистемою України.

Зокрема, йдеться про сонячні станції ТОВ "КД Енерджі 2", ПП "Нацпрод", ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя", ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і ТОВ "Грандпауєр ЛЛС", розташовані у Запорізькій області.

За даними Bihus.Info, з липня 2022 по липень 2023 року ці компанії сукупно отримали понад 320 млн грн оплати за електроенергію.

Співвласником ТОВ "КД Енерджі 2" і ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя" є брат заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми Олег Шурма. Станція ПП "Нацпрод" згадується серед його реалізованих "зелених" проєктів.

Співвласником ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і ТОВ "Грандпауєр ЛЛС" є Руслан Божко – колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого вважають близькою до нього людиною.

Сам Ростислав Шурма підтвердив, що його брат отримав кошти від "ГарПоку" за електроенергію з окупованих сонячних електростанцій. Але заявив, що розслідування про СЕС брата "є дуже маніпулятивним і неправдивим", і що його замовив один із олігархів для зведення з ним рахунків.

Хабар для голови Верховного суду

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 07

У травні правоохоронці заявили про викриття масштабної схеми отримання хабара керівництвом та суддями Верховного Суду. Так, був затриманий на той момент чинний голова Суду Всеволод Князєв, правоохоронці вилучили $2,7 млн.

Того ж дня пленум Верховного суду проголосував за висловлення недовіри Князеву та назвав той день "чорним в історії суду". Утім, хоч він і втратив статус голови ВС, Князєв залишається суддею цієї інстанції.

Справа, за рішення у якій голова Верховного Суду отримав хабар, пов'язана із структурами бізнесмена Костянтина Жеваго. За даними слідства, олігарх особисто причетний до організації передачі хабаря, хоча сам він це заперечує.

Зокрема, йдеться про рішення, яким 19 квітня Велика палата Верховного Суду скасувала постанову апеляційного суду про визнання недійсним договору від 2002 року про купівлю-продаж 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo та передачу їх колишнім акціонерам підприємства, які входили до групи VS Energy російських бізнесменів Олександра Бабакова, Євгенія Гінера, Міхаіла Воєводіна та Сергія Шаповалова.

Зрештою, ВАКС обрав запобіжний захід для Князєва у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу в розмірі 107,3 млн грн. Згодом розмір застави зменшили до 55 млн грн.

Хабарники народні депутати

Корупція серед народних обранців заслуговує за окрему статтю. Ми вирішили згадати лиш декілька з фактів хабарництва та незаконного збагачення. Але це крапля в морі.

"Слуга" Гунько та оренда держземель

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 08

У серпні НАБУ спільно з САП затримали народного депутата від "Слуги народу" Анатолія Гунька та двох його спільників під час отримання $85 тис. хабара від приватного підприємця за нібито передачу в оренду державних земель. Це мала бути лише перша частина суми.

Як з’ясували правоохоронці, за ці гроші нардеп обіцяв бізнесмену надати в обробку державні земельні ділянки Національної академії аграрних наук України. Загалом Гунько вимагав $221 тис. – з розрахунку $130 за гектар.

Вищий антикорсуд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із альтернативою внесення застави у сумі 30 млн грн.

Іронічно, але з грудня 2022 року Гунько очолює Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради з питань розслідування фактів корупції на державних підприємствах, в установах та організаціях Національної академії аграрних наук України.

$50 тисяч для нардепа від "ЄС" за уникнення екстрадиції

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 09

У червні прокуратура повідомила про підозру у шахрайстві народному депутату від "Європейської солідарності" Сергію Алєксєєву.

Правоохоронці стверджують, що він обманом заволодів $50 тис., які йому віддав громадянин Німеччини. Нардеп нібито обіцяв іноземцю сприяти в уникненні екстрадиції та "гарантував" для цього використати власні зв’язки в суді. Алєксєєва взяли на отриманні $30 тис., перед цим він отримав ще $20 тис.

У партії одразу заявили про політичний тиск, а сам Алєксєєв – про політичні переслідування. Кошти від німця він назвав не хабарем, а оплатою адвокатських послуг.

Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із альтернативою застави у розмірі 2,26 млн грн. Заставу внесли, і нардеп вийшов на свободу.

Маєток "слуги" Халімона у центрі Києва від архієрея ПЦУ

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 10

На початку року журналісти з’ясували, що заступник голови фракції "Слуга народу" Павло Халімон придбав великий маєток на Печерських пагорбах у Києві за понад 10 млн грн. Оформив він його, звичайно, за іншу особу – жінку, з якою проживав.

Згідно з сайтами з продажу нерухомості, будинки в цьому районі аналогічної площі (10 соток) коштують близько 50-60 млн грн.

Відомо, що продавцем був архієрей Православної церкви України Олександр Драбинко. Той каже, що продав маєток дешевше, тому що потрібні були гроші.

НАЗК почало перевірку способу життя Халімона та виявило порушення, які можуть свідчити про незаконне збагачення на 10 млн грн.

Зазначається, що офіційні доходи жінки та нардепа не могли дозволити їм придбати такий будинок. До того ж Халімон ще зміг купити мотоцикл за 750 тис. грн та дати в борг 7,5 млн грн.

Триває досудове слідство.

Слуга народу викинула хабар через паркан

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 11
Колаж 5 канал

Народна депутатка від Слуги народу Людмила Марченко намагалася позбутися хабара, викинувши його через паркан.

Вона разом зі своєю помічницею є підозрюваними у справі щодо зловживання впливом заради одержання неправомірної вигоди.

Нардепка обіцяла за $5,3 тис. сприяння в отриманні дозволу на виїзд з України нібито для перевезення гуманітарного вантажу.

Однак, після появи правоохоронців, Марченко намагалася викинути отримані кошти через власний паркан.

"Новорічні побажання" від очільниці столичної Податкової

Найгучніші корупційні скандали за участю представників влади 12

На початку лютого Державне бюро розслідувань заявило, що викрило виконувачку обов’язків начальника Головного управління ДПС у м. Києві Оксану Датій на багатомільйонних оборудках.

За даними слідства, вона зловживаючи владою приймала рішення щодо невідповідності критеріям ризиковості платників податків для низки підприємств.

Зокрема, через своїх довірених осіб вона реалізовувала схеми щодо штучного завищення валових витрат деякими підприємствами, ведення підприємницької діяльності без реєстрації ФОП та подання недостовірних відомостей про доходи.

Зазначається, що до тіньового обігу потрапляло понад 15 млрд грн. В іншому епізоді керівництво столичної податкової служби підозрюють у причетності до незаконного отримання відшкодування ПДВ, через що у тіньовий обіг потрапило понад 30 млрд грн.

Пересічним українцям ця податківиця запам’яталася записками з новорічними побажаннями на 2018 та 2021 роки, які знайшли правоохоронці під час обшуків. Зокрема, у 2018 році Датій бажала собі підвищення, соболину шубу, поїздку у Лондон та годинник Breguet в подарунок від чоловіка.

У 2021 році вона мріяла про посаду в.о. глави податкової служби столиці, відпочинок у Лондоні та на Мальдівах та заробити мільйон доларів.

Зрештою, після розголошення скандалу вона написала заяву про звільнення. Проти неї порушили справу щодо незаконного збагачення.

Соціологи переконані, що українці мають великий запит на боротьбу з корупцією. Звичайно, що з недоброчесними чиновниками мають боротися, зокрема, правоохоронці та антикорупційні органи. Утім, на жаль, корупція досі залишається невід’ємною частиною українського суспільства.

У 2019 році в одному з опитувань чверть українців назвали корупцію "нормою нашого життя". Ще раніше, також чверть українців зізналася, що давали хабар упродовж лише одного року.