20 143 57

Питання на трильйони доларів. Скільки коштують ресурси України, та чому ними цікавляться американці

Автор: 

Україна пропонує ключовим партнерам – ЄС та США – укласти договір про спільний захист наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання. Зеленський серед інших копалин виокремив титан, уран, літій, графіт і марганець.

надра

У жовтні в Брюсселі президент Володимир Зеленський представив план перемоги України над Росією. Усього він складається з п’ятьох пунктів. Четвертий з них – про розвиток стратегічно-економічного потенціалу нашої країни.

Так, Україна пропонує ключовим партнерам – ЄС та США – укласти договір про спільний захист наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання. Зеленський серед інших копалин виокремив титан, уран, літій, графіт і марганець.

Під час свого візиту до Нью-Йорку у вересні Володимир Зеленський обговорював план перемоги з президентом США Джо Байденом та тоді ще кандидатами Камалою Гарріс та Дональдом Трампом, який зрештою переміг на виборах і вже в січні 2025 року має обійняти Овальний кабінет. Трампа вельми зацікавила пропозиція щодо ресурсів.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем в ефірі телеканалу Fox News нещодавно заявив, що обраний президент США хоче укласти угоду з Україною. На переконання Грема українські рідкоземельні елементи можуть стати стратегічним активом Сполучених Штатів.

За словами сенатора, Україна – найбагатша на рідкісні мінерали європейська країна, їхні запаси обраховуються трильйонами доларів. Саме тому США мають допомогти Україні виграти війну з РФ.

"Найбагатша країна в Європі за запасами рідкоземельних елементів – Україна. Вартість цих рідкоземельних елементів становить від $2 до $7 трлн. Окрім того, Україна є житницею для світу, що розвивається. 50% усієї їжі, яка постачається до Африки, надходить з України. Це надзвичайно важливо, що українці готові співпрацювати з нами, а не з росіянами. Тому в наших інтересах переконатися, що Росія не захопить цю територію", – наголосив Ліндсі Грем.

Зацікавлення українськими корисними копалинами виникли давно. Через них і могла розпочатися війна ще 2014-го. Грем зі свого боку переконаний, що Росія воює в Україні саме за ресурси, які планує розділити з Китаєм. Про це він казав у червні цього року.

"Вони [Росія] сидять на $10-12 трлн критично важливих корисних копалин в Україні. Вони могли би бути найбагатшою країною в усій Європі. Я не хочу віддавати ці гроші і ці активи Путіну, щоб він поділився ними з Китаєм. Якщо ми зараз допоможемо Україні, вони можуть стати найкращим діловим партнером, про якого ми коли-небудь мріяли, щоб $10-12 трлн критично важливих мінеральних активів могли бути використані Україною і Заходом, а не віддані Путіну та Китаю", – зазначив Грем в інтерв’ю американському телеканалу CBS News.

За словами сенатора, мирна угода між США й Україною принесе економічну вигоду обом сторонам: "Ми повернемо наші гроші та збагатимося рідкоземельними металами, від цього отримає вигоду й Україна".

БізнесЦензор розбирався, які ресурси містить українська земля, скільки вони можуть коштувати, та що означатиме угода про доступ до копалин із союзниками.

$26 трлн в землі

У березні 2023 року Єврокомісія оновила перелік критичної сировини. Наразі в ньому міститься 34 елементи. Ми ж маємо 28 з них.

На момент проголошення Україною незалежності мінерально-сировинний комплекс забезпечував до 25% валового національного продукту. Поклади мінералів західні експерти тоді оцінювали в понад $200 тис. на душу населення. 48% промислового потенціалу України та до 20% її трудових ресурсів були пов’язані з видобутком і використанням корисних копалин.

У розпал повномасштабної війни в 2022 році канадська консалтингова компанія SecDev випустила дослідження, в якому оцінила повну вартість усіх мінеральних ресурсів України в $26 трлн. Це включно з газом, нафтою і вугіллям, переважна більшість якого, зокрема унікальних антрацитів, припадає на Донбас. $12 трлн цієї суми припадає на тимчасово окуповані території.

Донецький басейн – найбільше вугільне родовище України, запаси якого оцінюються щонайменше в 50 млрд тонн. Проте після інтервенції військ РФ на Донбас у 2014-му всі антрацитові шахти опинилися в окупації.

Загалом же понад 70% вугільних копалень Донбасу були окуповані. Ще в 2013 році їх працювало в регіоні 150, нині ж уп’ятеро менше – 33. Значна частина шахт стоїть затопленою, що загрожує техногенною катастрофою.

корисні копалини України
Інфографіка: SecDev

Як видно з представленої інфографіки, основні поклади природних ресурсів сконцентровані на сході, в центрі та заході України, а також в Криму та Чорному морі, де видобувається нафта й газ.

Читайте також: Україна повернула під контроль "вишки Бойка"

Якщо ж говорити про рідкоземельні елементи, якими цікавляться американці, їхні руди прошивають різні регіони України, зокрема Київщину. Проте концентрація покладів здебільшого зосереджена в Житомирській області, біля кордону з Білоруссю. Ці ресурси необхідні для реалізації "зелених курсів" Європейського Союзу та США.

корисні копалини України
Інфографіка: DiXi Group

Більшість світових запасів рідкоземельних металів розташована в Китаї. Варто нагадати, що під час спільних американсько-японських військових навчань у лютому 2024 року КНР уперше визнали потенційним ворогом. Тому Україна зі своїми копалинами видається чудовим варіантом диверсифікувати ризики ресурсної залежності.

Та ж Європа після початку повномасштабної війни в Україні відчула на собі всі принади російської "газової голки" – ніяк не може з неї злізти. І навіть попри санкції продовжує закуповувати криваві ресурси з РФ.

Читайте також: Франція імпортує рекордну кількість скрапленого газу з Росії за допомогою Німеччини

Літієва лихоманка

Наприкінці XIX століття золота лихоманка накрила зокрема Північну Америку. Тисячі старателів тоді стікалися в Каліфорнію або ж Клондайк у Канаді, щоби намити кілька жмень дорогоцінного металу та забути про злидні.

Літій же вважається "білим золотом" XXI століття. Інтерес до лужного металу зростав поступово – з розвитком портативних пристроїв, а свого піку досяг із масовим виробництвом електромобілів й інших акумуляторних індивідуальних транспортних засобів, як, скажімо, самокатів.

Не останню роль у літієвій лихоманці зіграли кліматичні проблеми та колективні заходи урядів країн світу, що націлені на боротьбу зі зміною клімату. Зелена енергетика й альтернативні джерела енергії зараз у фокусі уваги.

Читайте також: Хто в Україні планує заробляти на зберіганні електроенергії

Утім, намити літій кустарним способом, як два сторіччя тому це робили із золотом, не вийде.

Річ у тім, що на відміну від золота, яке є і в Україні, основні запаси літію сконцентровані в декількох країнах, що призводить до зростання геополітичної напруги. Адже літій відносять до критичних ресурсів зокрема через виробництво акумуляторів.

У світовому видобутку літію наразі домінують чотири країни – Австралія (52,9%), Чилі (21,5%), Китай (9,7%), Аргентина (8,3%).

Відповідно до розрахунків Геологічної служби США, найбільші світові запаси цього лужного металу (до 70%) припадають на так званий "літієвий трикутник" у Південній Америці – Болівію (21 млн тонн), Аргентину (19,3 млн тонн) та Чилі (9,6 млн тонн).

Скільки точно літію в Україні – невідомо, бо ще в 2005 році цю інформацію засекретила СБУ. Та й востаннє централізовану оцінку літієвих родовищ в Україні проводили у 1980-х. Ретельною вона не була, адже літій використовувався тоді переважно для виробництва скла та не мав великого попиту.

Але за оцінками західних фахівців ідеться щонайменше про 500 тис. тонн металу. Що виводить Україну в лідери літєвих покладів у європейському регіоні. За даними Інституту Нової Європи, найбільші запаси літію Старого світу розташовані в:

  • Чехії – 1,3 млн тонн;
  • Сербії – 1,2 млн тонн;
  • Іспанії – 300 тис. тонн;
  • Португалії – 270 тис. тонн.

В Україні відомо про чотири літієві родовища: "Шевченківське", "Полохівське", "Добра" та "Крута балка". Метал тут не видобувають, лише проведені геологічні дослідження й апробовані запаси.

Загалом єдиним спецдозволом на видобування літієвих руд володіє компанія "Укрлітійвидобування" Сергія Табалова, молодшого сина кіровоградського бізнесмена та колишнього народного депутата Олександра Табалова, який у 2014-му голосував за "Диктаторські закони". Ліцензія на розробку Полохівського родовища в Кіровоградській області "Укрлітійвидобуванню" обійшлася в 119 млн грн.

Іспанське видання El Mundo у березні 2022 року ошелешило читачів гучним заголовком: "Секретний ключ до війни: Україна була на шляху до того, щоб стати одним із найбільших постачальників літію у світі".

Проте літієву лихоманку Україна може проґавити, адже видобуток металу в країні так і не ведеться. Зокрема через брак інвестицій. Угода з американцями, якщо вона відбудеться, відкриває для галузі нові можливості. Враховуючи, що в Україні можливо організувати повний цикл виготовлення літій-іонних акумуляторів. Адже окрім самого літію, ми маємо чотири графітоносні районі із сотнею родовищ графіту (20% світових запасів), який використовується для підвищення потужності та ємності батарей.

Як пише The Washington Post, українські поклади літію потенційно можуть змінити правила гри для виробництва мікрочіпів і електрокарів – те, що може зацікавити радника обраного президента США Ілона Маска та його електромобільний бізнес.

"Контроль над літієм означає контроль над майбутньою економікою", – прокоментував виданню експерт з української промисловості Володимир Власюк, який консультує Верховну Раду з економічних питань.

Титан для титанів

"Чому всі говорять про літій? Щодо нього в мене особисто дуже великі сумніви. Український літій через його геологічні умови видобутку може бути просто не конкурентоспроможним на світовому ринку.

Чому нікого не цікавить, наприклад, галій чи германій, які набагато важливіші для західного світу, ніж літій? Чи знаєте ви, що три роки тому Китай майже поставив на коліна всю оборонну промисловість США, обмеживши експорт лише двох металів – германію і галію! Китай зміг сконцентрувати у себе близько 80% світового виробництва цих копалин. А знаєте, хто в той період був на третьому місці з виробництва галію та германію? Україна", – звертає увагу у своїй колонці для Економічної правди генеральний директор гірничодобувної компанії "Велта" Андрій Бродський.

"Велта" Бродського – одна з чотирьох компаній в Україні, які видобувають титановмісні руди. Серед інших гравців сектору – Дмитро Фірташ. У березні-листопаді 2023 року Держгеонадра зупинила дозвіл на видобування титанових руд для його Межиріченського гірничо-збагачувального комбінату. Підприємство не працювало, поки не вдалося вирішити питання через суд.

Читайте також: Фірташ продав ліцензію на титанове родовище на наступний день після запровадження санкцій

У липні 2021 року РНБО визначила перелік корисних копалин, які мають для держави стратегічне значення. У цьому переліку були й титанові руди.

Україна – одна із семи країн світу, які взагалі видобувають титан. Це стратегічно важливий ресурс не тільки для нашої країни, а й для світу. Адже метал використовують в аерокосмічних (тут варто знову згадати Маска з його SpaceX) і військових технологіях, зокрема для будівництва винищувачів, морських суден, ракет далекого радіусу дії тощо.

Станом на початок 2023 року 13% світового ринку контролювала Росія. Ще 57% припадали на Китай. У Вашингтоні й інших столицях НАТО шукають альтернативи, адже зупинка експорту до "недружніх" країн, фактично означає програшну позицію в ключових на сьогодні галузях.

Доступ до покладів українського титану міг би мінімізувати проблему ресурсного голоду наших союзників. Водночас галузь отримала би приток необхідних інвестицій, враховуючи, що в Україні розробляються тільки розсипні родовища, які складають близько 10% усіх розвіданих запасів титанових руд.

Від газу до алмазів

Зимовий період 2023/2024 Україна пройшла на газі власного видобутку. І, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, зимувати цьогоріч держава планує так само.

Загалом вітчизняні надра можуть містити близько 1,3 трлн куб. м блакитного палива. Його найбільші запаси зосереджені в районі Дніпровсько-Донецької западини на території Харківської і Полтавської областей. Також багато газу сконцентровано в шельфі Чорного моря поблизу Криму.

корисні копалини України
Інфографіка: Економічна правда

Окрім того, в Україні розташовані найбільші в Європі газові сховища – понад 31 млрд куб. м. І, за словами глави Нафтогазу Олексія Чернишова, близько 10 млрд куб. м з них можуть використовувати наші партнери.

До того ж Україна багата на сланцевий газ. По його розвіданих запасах наша країна є третьою в Європі після Франції і Польщі. Загальні ж обсяги ресурсу складають близько 2% світових запасів.

Проєкти з видобутку сланцевого газу в Україні згорнули з початком російсько-української війни в 2014 році. Адже два найбільші родовища розміщені в Донецькій і Харківській областях. Є родовище і на заході України, але видобуток сланцевого газу в Україні повністю зупинений. Утім, не дивно, адже 70% газу, що імпортується до Польщі зі США, – сланцевий.

Маємо також і власну нафту. За обсягами запасів Україна посідає друге місце в Європі. У довоєнному 2021 році в Україні видобули понад 1 млн тонн нафти, проте це не межа, адже ще 2011-го видобувалося вдвічі більше.

Більша частина видобутку йшла на експорт. Протягом січня-травня 2021-го Україна експортувала 89,96 тис. тонн нафти до Румунії на $27,13 млн.

Золоторудний потенціал України становить близько 3 тис. тонн. 2,4 тис. тонн золота припадає на головну золотоносну територію – Український щит. 400 тонн – загальні прогнозні ресурси Донбасу, і 55 тонн запаси золота сягають у Карпатах.

Є в Україні також три райони джерел алмазів – північ Волино-Подільської плити, центральна частина Українського щита та Приазовський масив і зона його зчленування з Донбасом. Проте розробка одного алмазного родовища коштує близько $300 млн. Фінансування не вистачало ні за часи СРСР, ні за часи незалежності.

***

Україні дійсно є, що запропонувати союзникам. І Зеленський має всі шанси довести титул "найкращого продавця в історії", як його назвав Дональд Трамп у розпал президентської гонки в США. Головне не продешевити та не забувати, що "земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси є об'єктами права власності Українського народу".

Топ коментарі
+16
Не побудували нормальної країни - віддаємо надра наших нащадків.
Тобто будуть вони вже або західні, або московські. Наші - ніколи вже.
показати весь коментар
29.11.2024 10:49
+11
Може, для початку взятись за глибоку переробку зерна? Отримувати лимонну та молочну кислоту? Як робить Китай, експортуючи до Європи в рік до 300 тис. тонн лимонної кислоти.
показати весь коментар
29.11.2024 11:39
+10
Це не правильно. Раніше розпродали армію тепер віддати землі корпораціям.

Он в Африці алмази є і що там багаті країни, де ті алмази добувають? Ні, громадяни тих країн пашуть на видобутку алмазів за їжу фактично.

Не можна тупо віддавати землю за якісь там примарні гарантії безпеки. Потрібно продумати це питання і правильно вчинити.

Західні бізнеси теж не святі.
показати весь коментар
29.11.2024 11:39
Коментувати
Сортувати:
Не побудували нормальної країни - віддаємо надра наших нащадків.
Тобто будуть вони вже або західні, або московські. Наші - ніколи вже.
показати весь коментар
29.11.2024 10:49 Відповісти
А чим погано якщо будуть західні? Україна загалом і місцеві прцівники будуть отримувати кошти.
показати весь коментар
29.11.2024 14:10 Відповісти
фірташи-хомутинники-ахметови-шуфричі-суркіси-йаники... - ЗА ваші тези обома руками... вони ж завжди вважали, що українські надра - для нащадків, їхніх особистих нащадків, тому, як собаки на сіні - не працювали на економіку України (не сплачували повні податки) ефективно самі і іншим, західним, перевіреним десятиліттями роботи, компаніям не давали розробляти корисні копалини...
показати весь коментар
29.11.2024 19:37 Відповісти
І сміх і гріх .
Чуваки, якби розробка всіх тих " трульйонів" була ЕКОНОМІЧНО ВИПРАВДАНА( видобуток і продаж приносив би прибуток, що дозволив би окупити інвестиції хоч за років 50- т так), розкопали би все до центру Земної Кулі .
Які крики були за розробку сланцевої нафти і газу в Польщі і Україні, бочки із золотом Полуботка поряд не стояли.
Сіли, порахували-- мінуса, що в Польщі, що в Україні. Поїлюнули і розійшлися
показати весь коментар
29.11.2024 19:41 Відповісти
якщо захід вкладется у розвідку видобуток і переробку то Україна отримає економцний ріст робочі місція розвиток технологій і ринки збуту в ЄС і США, до того ж не пригадую щоб абстрактні "наші предки" мали у приватній власності якісь родовища їх ще треба купити у держави і зробить це або укр олігарх або західий інвестор ну або русня захопить
показати весь коментар
29.11.2024 21:59 Відповісти
А чому раніще ніхто не " захопив" ?
Штовхай версії.
показати весь коментар
29.11.2024 22:03 Відповісти
Нехай вкладаються, але тільки на правах аренди, а не власності.
показати весь коментар
30.11.2024 12:23 Відповісти
Вас не питатимуть.
показати весь коментар
01.12.2024 10:00 Відповісти
Ні, вони такі ж українці.
показати весь коментар
29.11.2024 11:35 Відповісти
Це не правильно. Раніше розпродали армію тепер віддати землі корпораціям.

Он в Африці алмази є і що там багаті країни, де ті алмази добувають? Ні, громадяни тих країн пашуть на видобутку алмазів за їжу фактично.

Не можна тупо віддавати землю за якісь там примарні гарантії безпеки. Потрібно продумати це питання і правильно вчинити.

Західні бізнеси теж не святі.
показати весь коментар
29.11.2024 11:39 Відповісти
Може, для початку взятись за глибоку переробку зерна? Отримувати лимонну та молочну кислоту? Як робить Китай, експортуючи до Європи в рік до 300 тис. тонн лимонної кислоти.
показати весь коментар
29.11.2024 11:39 Відповісти
Можно африканскими солдатами брать за зерно. Хотите кушать , пару батальонав пришли те, с каждой страны, в окопы
показати весь коментар
30.11.2024 00:59 Відповісти
крутий аналіз!! Про сланцевий газ ще у 2014-му-15-му казали банато. Але така кількість титанових руд та літію!! Звісно, спутники це класно, але вся планета як на відкритій долоні, і такі паскудники як раша бачуть всі ресурси, тому і полізли з війною. В них самих до фіга всього, але ж все воно розташовано на півночі на величезній відстані від цивілізованого світу, а це означає що переробні та транспортні витрати будуть космічними і ускладнені кліматичними умовами. А тут, в Україні і клімат розкішний, і відстань до потенційних споживачів тьху.. "рюзькій мір защіщЯть"кажуть рашисти?? Ню-ню..
показати весь коментар
29.11.2024 12:29 Відповісти
І дешева робоча сила тут же.
показати весь коментар
29.11.2024 23:06 Відповісти
а щодо ілона маска, то йому абсолютно похєр, хто саме, чи Ураїна чи рашка буде видобувати та йому продавати потрібні йому ресурси, це ж очевидно.
показати весь коментар
29.11.2024 12:39 Відповісти
Вот кому- кому, а Маску точно НЕ безразлично с кем иметь дело, чтобы не повторить просчет с рашистским газом. А Украине - прямая выгода сотрудничества, инвестиции будут, рабрчие места. Иначе - как собака на сене, только еще хуже... заграбастает раша и увы не подавится.
показати весь коментар
29.11.2024 22:31 Відповісти
Вы большая любительница продажи родины.
показати весь коментар
01.12.2024 09:40 Відповісти
Позбулися пересічні землі ще й позбудуться надр. Перспектива гірше бананових республік.
показати весь коментар
29.11.2024 12:51 Відповісти
Кучма з Кравчуком віддав ЯЗ, Янукович залишки збагаченого урану тепер зелене непорозуміння віддає все що в землі. Приїхали. Злазьте.
показати весь коментар
29.11.2024 14:57 Відповісти
Поклади мінералів західні експерти тоді https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3458-15#Text оцінювали в понад $200 тис. на душу населення
=============
Дурний думкою багатіє
показати весь коментар
29.11.2024 16:07 Відповісти
А почему мы за 30 лет не пользовались ресурсами, которые по конституции народу принадлежат? Был бы я президентом, то в первую очередь к херам выкопал бы весь янтарь и продал бы китайцам чи кому он там нада. А деньги в промышленность для поднятия экономики
показати весь коментар
29.11.2024 19:42 Відповісти
Так вот жеж как раз викапивают
показати весь коментар
29.11.2024 23:04 Відповісти
Дивно, що людина яка написала цб статтю називає себе економістом.
Слова калькулятор і собівартість , прибуток, чи збиток,, автору видно незнаоймі
показати весь коментар
29.11.2024 19:45 Відповісти
$26 трлн з української землі, за яку нині гинуть українці, віддадуть Заходу, а місцеві аборигени, які залишаться живим після війни, будуть працювати (вкалувати) за три копійки на видобутку цих трильйонів для Заходу, аборигенам вистачить тарілки баланди і ліжко-місця в хостелах. Якщо хтось думає, що ці 26 трлн збагатять самих аборигенів і зроблять їх багатими і щасливим як європейців чи американців, той повний дурень.
показати весь коментар
29.11.2024 22:15 Відповісти
а ви більше ні нащо не здатні
показати весь коментар
01.12.2024 07:59 Відповісти
Якби американці та європейці мали в Україні власність (заводи, газосховища, рудники, землю та інше) то ми би не випрашивали зброю, а нам би її давали як умога більше щоб ми захищали їх власність на нашій землі і Україна вже була б і в ЕС і НАТО . Спочатку німецькі фермери почали арендувати та скуповувати землю в Польщі, а вже потім Польщу прийняли в ЕС та НАТО. Кувейт захищали американська армія, бо там нафтодобувні компанії належать американцям.
показати весь коментар
30.11.2024 00:30 Відповісти
Не треба хитрити. В Польщі володіння сільгоспземлею не більше 300 га на фермера. І ще й багато обмежень
https://www-dudkowiak-com.translate.goog/property-purchase-in-poland/buying-agricultural-land/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=ru&_x_tr_hl=ru&_x_tr_pto=rq
показати весь коментар
30.11.2024 12:12 Відповісти
Ну а пока что можно титан и прочее на россию продавать, чтобы они ракеты делали!

https://zn.ua/ECONOMICS/titanovaja-vzaimozavisimost-rossii-i-zapada-ukrainskij-titan-mozhet-popadat-v-rf.html
показати весь коментар
30.11.2024 03:34 Відповісти
Ми не спромоглися взагалі нічого зробити за 1000 років, як власне і москалота, і всі інші пострадянські країни. Якщо завтра хтось нападе на Казахстан, він буде захоплений за тиждень. Бо там те саме що й тут. Ні виробництва, ні заводів, ні науки, ні економіки, нічого.
показати весь коментар
30.11.2024 06:35 Відповісти
Nick
У казахів, між іншим, біля Усть-каменогорську є завод по виро бництву ТВЕЛІВ, причому як до реакторів французького типу, так і російського ...
показати весь коментар
30.11.2024 14:54 Відповісти
Насправді дуже цікаво, не знав що вони роблять ТВЕЛ для французського типу. А куди ж вони їх експортують? А взагалі як нас ніяк не захистила Запорізська станція, так і їм нічим не допоможе їхня.
показати весь коментар
01.12.2024 19:50 Відповісти
Зеленський коли йшов у президенти, то казав що все буде через референдуми. Вже землю дерибанять без всяких референдумів. Ще й це готують. Це все антиконституційні дії. За невиконання обіцянок і порушення конституції потрібна жорстка кримінальна відповідальність.
показати весь коментар
30.11.2024 07:29 Відповісти
Комуняка Кучма створив олігархічну систему, але ні одна з пізніших партій, хоч привладних, хоч "опозиційних", абсолютно нічого не робила для демонтажу цієї системи.

Тому наразі маємо результат правління всіх попередників і розквіт олігархії. А серед олігархів нема жодного патріота України. Деякі тільки прикидаються.
показати весь коментар
30.11.2024 07:38 Відповісти
Це можна, але виключно на правах аренди, а не власності. Притому без права викупу. Це вкрай велика різниця.
показати весь коментар
30.11.2024 12:27 Відповісти
Однозначно, тем более ресурсы - это национальное достояние и по моему согласно Конституции этот вопрос нужно на референдум выносить
показати весь коментар
30.11.2024 20:33 Відповісти
СНАЧАЛА ПО 2.8 ГА КАЖДОМУ ПО КОНСТИТУЦИИ !)
показати весь коментар
30.11.2024 17:24 Відповісти
за місце на цвинтарі 1м*2м мафія бере 15 000 грн а ти хочеш 2.8 га на халяву
показати весь коментар
03.12.2024 07:09 Відповісти
ЖДАМ НЕМОЖНО УКРАЇНУ ПРОДАВАТИ !)
показати весь коментар
30.11.2024 17:45 Відповісти
Вже продали а українців вибивають та виганяють з рідної землі.
показати весь коментар
30.11.2024 20:41 Відповісти
А вы хотели, бесплатный лифт в ЕС и нато ?)) Вы идиоты
показати весь коментар
30.11.2024 21:47 Відповісти
Главное войну прекратить, потом будем решать
показати весь коментар
30.11.2024 21:48 Відповісти
Україна була соціалістичною країною і могла піти шляхом соціал-демократії до когорти країн Північної Європи. Це безболісний природній розвиток.

Але відбулася деградація, деконструкція державності до кланово-феодальних екстрактивних структур з повністю корумпованою державою, яка ледь жевріє.

В фільмі Дюна такі структури це "великі будинки" і вони ведуть війну за прянощі, там є фанатичні жіночі ордени, якісь божевільні-з-пустелі і імператор. Це картина середньовіччя і ми прямуємо туди.

Чомусь глузують з Путіна, що він назад веде Росію, а ми самі себе не бачимо? В такій картині громадянам належить "гулькін ніс". ПодумайТЕ)
показати весь коментар
30.11.2024 23:45 Відповісти
це ж треба до такого дожитися, і ніхто нічого вже не приховує, бо людям уже байдуже
показати весь коментар
01.12.2024 00:29 Відповісти
Людям не байдуже, але вони вже за десятки років звикли, що система так придумана, що від людей нічого не залежить. То вони повністю зневірились.
Всі попередники цю олігархічну систему підтримували в розрахунку під себе. А ці користуються по повній.
Всі попередні тільки більш акуратно діяли та більше щось імітували. А ці більш відверто плюють на людей і сміються над ними.

Бувші антинародні комуняки, їх діти і внуки все довели до такого стану
показати весь коментар
01.12.2024 05:31 Відповісти
Літій біля Вуглегірська вже у орків... Може потрібно було раніше це родовище пообіцяти США..то і результат був би інший...Але не всі цього хочуть у владі..................
показати весь коментар
01.12.2024 05:39 Відповісти
питання не просто мати корисні копалини, а ще розумно ними розпоряджатися
показати весь коментар
03.12.2024 22:55 Відповісти
На жаль - схоже ті родовища українцям вже не дістануться .
На зараз є лише 2 варіанти , або ж прийдеться ними розплатитися зі США за захист від русні , або ж вони дістануться їй задарма ,, як вже дісталися родовища Донбасу і Криму .
Як на мене - найгірший , найнеприйнятніший варіант - якщо вони дістануться кацапні .
показати весь коментар
01.12.2024 09:43 Відповісти
нам треба вижити і відбити ту кляту русню, що і не думали вертатися
показати весь коментар
03.12.2024 22:56 Відповісти
А ще в нас є багаті землі, які политі кров'ю українців покоління за поколінням, а зараз привласнені в обход Основного закону- Конституції земельними шахраями. Питання повернення цих мільонів га у власність громад неможливо обійти. Як і у Польщі у нас є законним - тільки через референдум і в узгоджених з суспільством розмірах ділянок 10-100 га максимум. Без ніякої концентрації. Як в Європі. Накрадене поза законом - повернути. Любе обговорення про землю і надра - через створення повного і вірного кадастра, висновків Рахункової палати з аудиту земель, рішень судів про повернення із незаконного володіння, прийняття Закона про землю що не протирічить нашому Основному закону і європейській земельній практиці. Цей вистражданий кровавий путь до основи української державності неможливо обійти !
показати весь коментар
01.12.2024 15:37 Відповісти
ще в школі коли малювали контурні карти і позначали корисні копалини помічала як багато їх і як рясно вони розповсюджені
показати весь коментар
03.12.2024 22:54 Відповісти
Нормально, надра які належать народу може добувати якийсь табалов. А власник -народ що з цього матиме? А хрєн на паличці. Порушують Конституцію і жодного покарання!
показати весь коментар
08.12.2024 10:51 Відповісти