Лікування зубів під наркозом. Що треба перевірити в клініці?

За рік вже третя новина про смерть дитини в стоматологічній клініці під час операції під наркозом. Наприкінці минулого року відомі два випадки – у Львові і Тернополі – теж через використання наркозу лікарями-стоматологами. Чомусь вважається, що лікування "уві сні" цілком безпечне. Стоматологічні клініки активно рекламують такий варіант лікування зубів і дорослим, і дітям.
Нещодавно сама зверталась в одну з таких клінік, мала бути довга процедура і мені охоче запропонували зробити її під седацією. "Зараз дуже безпечні наркози, навіть діткам їх роблять", - радісно рекламувала пані з рецепції. – Ми викликаємо спеціальну бригаду, за вами постійно наглядають, жодних проблем не виникне". Лікування я тоді довірила іншій клініці і коли спитала про можливість наркозу, то виявилося, що не все так просто, як я думала. Ми довго говорили з анестезіологом (там він штатний), він дивився мої медичні документи і врешті… відмовив.
Ще в минулому році я натрапила на пост лікаря-анестезіолога Дмитра Макарова, в якому докладно розповідається про "легкі" наркози. Ось, що він тоді писав:
"Процедурні седації, або так звана "офісна анестезіологія" - цілком нормальна штука. Стоматологія (опціонально), гастро та колоноскопії, інвазивні гінекологічні та урологічні дослідження - це геть не, що треба терпіти в свідомості. Ненормальне в цій історії відношення до анестезіології.
Щоб зрозуміти, чому саме візьмемо за основу три правила:
- "Легеньких" наркозів не існує. Якщо ви захочете, щоб вам під наркозом підстригли нігті (що теоретично цілком можливо) - наркоз буде ніяк не "легенькіший" ніж для інших операцій.
- Від будь-якої анестезіологічної інтервенції ви можете загинути. Абсолютно кожна дія, яку виконує лікар-анестезіолог потенційно може стати причиною вашої смерті. До того ж кожним лікарським засобом, що використовується для проведення наркозу можна отруїтись насмерть. А певна частина з цих лікарських засобів ще й доволі часто викликає смертельно небезпечні алергічні реакції.
- Анестезіологія - це наука про безпеку. Розрахувати скільки чого і кому ввести для засинання і підтримання анестезії може кожний, хто знає цифри, букви і має калькулятор. Рілі, читаєш інструкцію множиш міліграми на масу тіла хворої людини і всьо. А от зробити так, щоб ви не вмерли від дії лікарських засобів (тих що вимикають дихання, або пригнічують роботу серця, наприклад), або від того, що з вами зробить оператор (наприклад, коли стоматолог грубо видалить зуб і вам непритомному в горло поллється кров) - це задача нетривіальна. Тут самого знання букв та цифр може бути замало. І навіть найглибших знань і найкрутіших навичок все одно буде недостатньо без певного обладнання та чіткого плану дій на випадок ускладнень".
Весь пост не наводжу, почитайте, там цікаво.
Як говорить лікар-анестезіолог Іван Черненко, зараз є проект наказу щодо анестезіологічного забезпечення в амбулаторній стоматології, і треба слідувати вимогам. За його словами, наркоз однаково небезпечний як для дітей, так і для дорослих, тому важливо мати досвідченого анестезіолога і добре обладнану операційну. В клініці має бути кисень, наркозна станція або апарат ШВЛ, монітор пацієнта, дефібрилятор на випадок реанімаційних дій. Словом, все, що є в стандарті.
Тобто, якщо в клініці пропонують робити процедуру під наркозом, то треба впевнитись, що в неї є не тільки можливість викликати бригаду, яка буде супроводжувати лікування. Як каже Іван Черненко, "Наркозна станція доволі масивна, з собою не повозиш! Тому пацієнт до проведення процедури може попросити показати, чи дійсно є все необхідне обладнання, ви ж за це платите, то маєте бути певні, що дійсно отримуєте якісну послугу. Зазвичай, добре оснащена стоматологія, яка піклується про життя своїх пацієнтів, з легкістю відповість на всі питання і продемонструє обладнання".
Іноді радять ще до операції чи процедури під наркозом робити алегопроби. Черненко вважає, що це зайве: "Ніде в світі це не робиться, і в наших стандартах цього немає. Як, приміром, зробити пробу на інгаляційний анестетик? Більш того, навіть, якщо алергопроба зроблена це не гарантує, що не станеться анафілаксія. Лікар має бути готовим до виникнення алергічної реакції, чітко знати стандарти надання допомоги у таких випадках".
Скільки всяких умов-передумов-обмежень-зауважень, а толку з того?
А раніше, уявіть собі, це все робив один "цилюрник з-за Канави", - той шо Свирид Петрович Голохвастов. ))) В середньовічній Європі всі йшли до сільського коновала.
До чого тут "Акадємія Наук"?
Яке відношення Академія наук, чи розробник препаратів має до правил, що встановлює державний регулятор, не кажучи вже, що це все імпортні препарати?
Який розмір IQ?
Навіщо взагалі малечи з молочними зубами робити загальний наркоз?
Невже ж не можна зробити звичайне обезболювання перед яким, наприклад, зробити ин'єкцію седативними препаратами і в ході ігри з малюком все зробити?
Де коменти міністра охорони здоров'я, головного стоматолога і анестезіолога МОЗ?
ДЯКУЮ!!!
В західн.клініках навіть декілька імплантатів за раз ставлять при місцевому обезболюванні і паціент не відчуває ніякого болю. Так зробили нещодавно моєму 85-річному родичу: видалили декілька зубів і зразу встановили 5 штирів для імплантантів за один раз під місцевою анестезією в загалі без болю, яка з'явиласи через пару годин потому.
Щодо «в СРСР ніхто не вмирав» - тоді стоматологія часто означала насильницьке утримання дитини в кріслі, психологічну травму на все життя та недоліковані проблеми. ******* медицина йде шляхом безпеки, комфорту та мінімізації стресу.
Питання не в тому, щоб заборонити, а щоб забезпечити чіткий контроль, щоб анестезію проводили кваліфіковані фахівці в належних умовах.
Почати треба дома з ролевої гри і т.д. все просто на самом ділі
І якщо ви вважаєте наркоз чимось поганим - будь ласка, не користуйтесь. Але не треба інших повертати в кам'яний вік чудової стоматології СРСР....
Наркоз не може робити дантист + має бути обладнення для контролю стана паціента.
Що до діток, то молочні зуби...то не проблема пролікувати якщо процес не запущений. Діти ******* гратися і їх завжди можна переконати але поступово...і лагідно...але не всі вміють це робити, на жаль.
Мають завжди строго застосовуватись протоколи...
Це значно більший удар по її психикі, ніж швидке місцеве обезболювання і лікування молочного зубу.
Загальний наркоз без анестезіолога і спец аппаратури має бути забороненим і для дорослих теж!
1. Жодного слова про реальну статистику. Так, ризики наркозу існують, але скільки реально смертельних випадків відбувається у порівнянні з тисячами успішних процедур? Немає навіть спроби порівняти з іншими медичними втручаннями, де смертність теж не є нульовою.
2. Демагогія про "легкі" наркози. Так, анестезія має ризики - це очевидно. Але будь-який медичний процес має ризики, навіть проста ін'єкція. У статті ж робиться акцент на тому, що наркоз - це щось надзвичайно небезпечне, хоча без нього неможливі багато життєво необхідних операцій.
3. Немає аналізу кожного конкретного випадку. Чи були у загиблих дітей протипоказання? Чи дотримувалися клініки всіх стандартів? Чи були порушення протоколів? Автор просто вкидає інформацію без глибокого аналізу.
4. Маніпуляція з описами "кишенькових наркотиків" та "лікарів, які крадуть шприци". Чи є підтверджені факти, що таке дійсно мало місце у згаданих випадках? Чи це просто спроба нагнітати паніку?
5. Жодного слова про те, як покращити ситуацію. Якщо проблема існує - де пропозиції щодо її вирішення? Більший контроль за клініками? Жорсткіші вимоги до ліцензування? Чи, може, автор натякає, що стоматологію варто лікувати без анестезії?
Загалом, стаття - типовий приклад панікерської журналістики, де більше емоцій, ніж фактів. Якщо вже говорити про проблему - давайте говорити з фактами, а не спекулювати страхами.
В стоматології існує два основних типа обезболювання: з початку побризгати лідокахном на десну, а потім роблять ін'єкції під корень зуба або взагалі в челюсть...тоді немає набряку і обезболювання сильніше. ..
Це все давно відомо...і протоколи є на всі випадки. Чому їх не застосовують?