"Північний потік-2" не запрацює з 1 січня 2020 року, - Коболєв

"Зараз, після того, що недавно відбулося в Данії, не можна заперечувати, що це ще одна велика відстрочка (введення трубопроводу в експлуатацію. - Ред.). Це очевидно, що останній маршрут, на який сподівався консорціум (з будівництва газопроводу. - Ред .), не буде вирішено найближчим часом. Це означає, що ця труба не буде здатна поставляти газ в Європу з 1 січня 2020 року", - сказав А.Коболев в п'ятницю в Брюсселі в ході конференції, присвяченій питанням безпеки поставок газу в Європу, передає Цензор.НЕТ із посиланням на Інтерфакс-Україна.
Говорячи про перспективи транзиту газу через Україну, голова правління НАК послався на оцінки, які надали міжнародні аналітичні центри.
"Усі вони намагалися відповісти на одне просте запитання: чи буде "Газпром" (Росія, –ред.) здатний впоратися без "Північного потоку-2" і без українського транзиту. На це запитання немає простої відповіді за одної простої причини. Якщо немає "Північного потоку-2" і "Турецького потоку-2", "Газпрому" не вистачатиме невеликої порції можливостей (через відсутність транзиту ГТС України - ред.), що не дасть змоги йому повністю виконати зобов'язання. Якщо є "Турецький потік-2", але немає "Північного потоку-2", "Газпром" може впоратися без України, але залишаючись на мінімальному рівні (обсягів постачань газу - ред.). Якщо є обидва, то тоді "Газпром" може впоратися без України", - деталізував А.Коболєв.
За його словами, виходячи з таких передумов, вимальовується висновок, що якщо немає "Північного потоку-2", у "Газпрому" є два варіанти. Перший - постачати мінімальні обсяги газу до Європи і намагатися використовувати складну ситуацію в регіоні, щоб проштовхувати "Північний потік-2" ще активніше, ніж вони це роблять зараз.
Другим варіантом А.Коболєв назвав контракт на транзит газу з Україною. "Я думаю, що це найбільш імовірний варіант. Я думаю, що це буде вигідно всім", - висловив думку він.
При цьому голова правління "Нафтогазу" зазначив, що другий варіант розвитку подій також має два шляхи його реалізації: довгостроковий контракт і короткострокові замовлення.
Говорячи про перебіг тристоронніх переговорів у форматі "Україна-Росія-Єврокомісія" про майбутній контракт на транзит російського газу через Україну, А.Коболєв наголосив, що "буде дуже здивований, якщо вони (російська сторона - ред.) захочуть повернутися до обговорення до президентських виборів (в Україні - ред.)". "Вони вважають за краще подивитися, хто буде наступним (президентом України - ред.) і потім вирішувати, як діяти", - сказав він і нагадав про наявну домовленість провести зустріч у травні.
А.Коболєв також знову наголосив, що озвучена не так давно пропозиція "Газпрому" про продовження нині наявного контракту на транзит російського газу для України є неприйнятною.
"На останніх переговорах команда "Нафтогазу" була здивована пропозицією "Газпрому" продовжити вже наявний контракт. Українська сторона не сприймає цієї пропозиції", - констатував він, пояснивши, що така пропозиція є неприйнятною з двох причин: по-перше, з початку дії нового контракту (з 2020 року) в результаті анбандлінгу працюватиме незалежний оператор, по-друге, новий контракт має відповідати всім вимогам європейського законодавства.
Торкаючись питання анбандлінгу, А.Коболєв запевнив, що робиться все для того, щоб із 1 січня 2020 року в Україні запрацював незалежний оператор.
Крім того, за словами голови правління "Нафтогазу", наразі йде робота над тим, щоб акумулювати в українських підземних сховищах обсяги газу більші, ніж "ми зазвичай закачували в попередні роки".
"Для цього ми шукаємо фінансування міжнародних інституцій", - додав він.
27 березня 2019 року енергетичне агентство Данії запросило у оператора проекту газопроводу "Північний потік-2" додаткову екологічну оцінку основного маршруту проходження газопроводу, на південь від острова Борнхольм, повідомили "Інтерфаксу" в проектній компанії Nord Stream 2 AG. При цьому обидві заявки на проходження газопроводу - і з півночі, і з півдня острова - як і раніше, перебувають на розгляді влади Данії.
Бойко с Медведчуком побывали в Москве. Нет, они договаривались не об освобождении пленных и не о выводе российских ихтамнетов с наших территорий. Они договаривались о цене на газ. Оставлю в стороне моральную и юридическую стороны этого вояжа, а обозначу картину мирового газового рынка, на фоне которого велись эти "переговоры".
Итак, мировой рынок природного газа движется к тому, чтобы повторить судьбу рынка нефти в 2014-15 гг. На фоне избытка предложения СПГ, массированного ввода новых мощностей по сжижению в Австралии, Катаре и США, а также теплой погоды в импортирующих странах, стоимость газа обвалилась рекордно с начала 2015 г.
В Азии спотовые цены рухнули почти втрое за полгода - до 156 дол за тысячу кубометров. Ниже котировки на азиатских газовых хабах опускались лишь весной 2016 г. на фоне обвального падения нефти до 12-летних минимумов.
На крупнейшем европейском хабе - TTF в Нидерландах - газ подешевел на 50% по сравнению с уровнями сентября.
25 марта контракты с поставкой в мае заключались по цене 171 дол за тысячу кубометров. Это почти на 30% ниже, чем ожидал «Газпром»: бюджет компании был сверстан исходя из цены в 240 дол за тысячу кубов, а Минэкономразвития заложило в базовый сценарий прогноза 233 дол.
Впервые с 2015 года на мировом рынке сложилась ситуация, когда газ в Европе стоит дороже, чем СПГ в Азии: это означает, что ближневосточным и американским производителям выгоднее отправлять танкеры на европейский рынок, отмечают аналитики S&P Global Platts.
В результате возникает избыток, продавать который куда-либо, кроме Европы, невозможно. Прежде всего, это американский газ: по данным Wood MacKenzie, 45% всех новых мощностей по сжижению СПГ в 2019 году будут запущены в США.
Это сулит дальнейшее падение газовых цен в Европе: чтобы остановить приток СПГ, стоимость спотовых контрактов должна опуститься еще на 25%, считают в BofA. «Газпрому» придется опустить цену газа до 140 дол для того, чтобы "вырезать" с европейского рынка американских конкурентов, полагают в Energy Aspects.
Таким образом, газовому холдингу, бюджет которого и без того трещит из-за мегастроек Nord Stream 2, «Силы Сибири» и «Турецкого потока», это принесет страшные финансовые проблемы, закрыть которые Кремль и пытается за счёт таких одиозов, как Бойко и Медведчук. Ибо снижение цены на газ в среднем по году на 1 дол за тысячу кубов сокращает выручку «Газпрома» примерно на 13 млрд руб - даже при текущих ценах компания потеряет около 700 млрд рублей по сравнению с 2018 годом. А в сценарии от Energy Aspects, когда цены падают до 140 дол за тысячу кубов, речь может идти о сумме в 1,04 трлн руб.
Так что, дорогие кремляди, можете сходить на Привоз, купить там селёдку и морочить ей голову о том, что Украина должна напрямую покупала газ у "Газпрома" по цене 240-260 дол за кубометр. У нас же идиотов нет. Рыги не в счёт - они не идиоты, они - враги. А мы в новую газовую петлю не полезем - знаем, плавали...