9405 відвідувачів онлайн
3 333 29

Україна має відмовитися від радянської енергоінфраструктури - економіст

Україна досягла значних результатів в економічному розвитку. Але щоб розвиватися далі, країні необхідна кардинальна зміна підходу до ціноутворення в розподілі електроенергії.

Про це пише економіст Владислав Іноземцев у колонці "Ukraine needs electric grid reform to escape Soviet legacy" для американського видання The Washington Times.

Іноземцев зазначає, що в останні роки країна продемонструвала значні успіхи в розвитку економіки. З 2014 року Україна перестала залежати від імпорту російського природного газу, успішно стабілізувала свою національну валюту, гривню, валютні резерви нещодавно досягли своїх 8-річних максимумів на рівні 28,5 млрд. дол. США, а прибутковість облігацій, деномінованих як у доларах, так і в євро, досягла рекордно низького рівня в січні.

Але попри макроекономічне зростання, Україна досі не вирішила проблему із застарілою інфраструктурою, зокрема в енергетичному секторі.

"Впродовж усього пострадянського періоду українські електромережі працюють із мінімальними обсягами модернізації або ремонту. Вік приблизно 64 високовольтних електромереж становить 40 і більше років, а втрати в мережах досягають 10% всього виробленого в країні обсягу електроенергії", - зазначає експерт.

Іноземцев стверджує, що для розвитку і процвітання країні необхідно кардинально змінити принципи ціноутворення тарифів на розподіл електроенергії. Експерт зазначає, що нові механізми ціноутворення забезпечать поступове поліпшення стану українських електромереж. Таким новим механізмом є перехід на стимулюючий тариф (RAB-тариф), який був успішно введений у період з кінця 1990-х по 2004 рік не тільки у всіх європейських країнах, а також і в Грузії.

"Система стимулюючого ціноутворення дала б змогу електророзподільчим компаніям отримувати такий необхідний їм прибуток і направляти його як на ремонт і модернізацію, так і на будівництво відсутніх у даний час в Україні "розумних" електромереж", - говорить Іноземцев.

Зазвичай дохід, який виплачується власникам, прив'язується до середньої вартості капіталу в країні - так званого показника WACC. Однак, зазначає експерт, навіть пропонована Регулятором в Україні ставка на нові активи значно нижча WACC, не кажучи вже про старі активи, власникам яких пропонується ставка 1% в рік. Іноземцев підкреслює, що цей підхід підриває весь проєкт з модернізації інфраструктури. А між тим, у модернізацію електромереж до 2030 року необхідно інвестувати не менше 12,5 млрд доларів США.

"Якщо Україна хоче вийти на європейський рівень й інтегрувати свої електромережі з електромережами західних сусідів і при цьому забезпечити довгострокову незалежність від Росії, їй потрібно якомога швидше провести реформу, основою якої є справедливий і прозорий RAB-тариф", - стверджує експерт.

Нагадаємо, раніше американський енергоексперт Едвард Чоу зазначив, що без сучасної енергоінфраструктури Україна не зможе увійти в європейський енергоринок.

Топ коментарі
+8
Всё пропихивают и пропихивают этот RAB-тариф. Такая настойчивость вызывает у меня подозрения. Cui prodest?
показати весь коментар
16.07.2020 19:58 Відповісти
+6
Владисла́в Леони́дович Инозе́мцев (род. https://ru.wikipedia.org/wiki/10_%D0%BE%D0%BA%D1%82%D1%8F%D0%B1%D1%80%D1%8F 10 октября https://ru.wikipedia.org/wiki/1968 1968 , https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4 Горький , https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%A1%D0%A4%D0%A1%D0%A0 РСФСР , https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0 СССР ) - российский https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82 экономист , https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3 социолог и https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B4%D0%B5%D1%8F%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C политический деятел ь
Можливо, в його словах є істина, але чомусь в мене недовіра до російських спеціалістів в суспільних науках. Бо ще не чув про жодного "ліберала" з московії, який би лишався вірним праву після питання "чий Крим"...
показати весь коментар
16.07.2020 20:03 Відповісти
+6
Україна повинна відмовитися від іноземців-економістів, але спочатку треба відключити електрику Іноземцеву, як радянську.
показати весь коментар
16.07.2020 20:05 Відповісти

Завантаження...