Експорт добрив через Ормузьку протоку майже відновився до довоєнного рівня, – Bloomberg

Експорт добрив через Ормузьку протоку значно активізувався починаючи з минулого тижня. Це дозволило збільшити постачання на світовий ринок після того, як війна з Іраном заблокувала великі обсяги вантажів у Перській затоці.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на дані відстеження суден та розвідувальну компанію Kpler.
За інформацією аналітиків, щонайменше 16 суден, завантажених поживними речовинами для сільськогосподарських культур, вийшли з протоки з моменту підписання США та Іраном тимчасової мирної угоди.
Наразі обсяги експорту вже наблизилися до рівня, який був до початку війни в Ірані.
Деталі відновлення постачань
Експорт добрив через Ормузьку протоку значно зріс із минулого тижня, збільшивши поставки на світовий ринок після того, як війна з Іраном заблокувала великі обсяги в Перській затоці.
Попередні дані за поточний тиждень свідчать, що відвантаження продовжують стрімко відновлюватися.
Сільськогосподарська галузь уважно стежить за темпами виходу транспорту. Зростання може бути поступовим, адже сотні суден із різноманітними товарами наразі конкурують за право залишити регіон.
Щонайменше 18 із понад 40 суден, які опинилися на мілині від початку війни, вже вийшли з затоки. Більшість із них попрямували до Азії.
У регіоні Перської затоки розташовані одні з найбільших у світі заводів із виробництва агрохімії. Цим водним шляхом обробляється близько третини світової торгівлі карбамідом – одним із найважливіших поживних елементів для сільськогосподарських культур.
Напрямки експорту та вплив на ціни
Серед азійських напрямків, які сигналізують судна, є Китай, Індія та Шрі-Ланка. Зокрема, Індія є головним імпортером карбаміду та діамонійфосфату.
Одне із суден також прямує до Бразилії, де покупці створюють запаси перед посівом сої, який розпочнеться приблизно у вересні.
Тепер, коли поставки відновилися, певний тиск на постачання має бути полегшений, зазначила старша аналітикиня консалтингової компанії CRU Group Пранші Гоял.
Хоча доставка вантажів безпосередньо до покупців може зайняти кілька тижнів, світові ціни на карбамід уже різко впали, оскільки побоювання щодо тривалих перебоїв у постачанні зникли.
Таке повернення ринку послабило одну з найбільших загроз – інфляцію цін на продовольство.
Окрім цього, зазначається, що інші навантажені судна також могли непомітно вибратися з Перської затоки. Кілька застряглих плавзасобів місяцями не передавали сигнали про своє місцезнаходження, оскільки могли вимкнути транспондери перед відпливом.
Ціни на нафту
24 червня ціни на нафту знизилися більш ніж на 1%, продовживши спад, який триває цього тижня. Котирування залишаються поблизу найнижчих рівнів за останні чотири місяці на тлі сигналів про те, що дедалі більше нафтових танкерів готуються пройти через Ормузьку протоку.
Втрати нафтового ринку
Нагадаємо, сукупні втрати світового нафтового ринку внаслідок війни між США та Іраном оцінювалися приблизно у 1,15 млрд барелів нафти. Стратегічні резерви держав, зокрема країн-членів Міжнародного енергетичного агентства, скоротилися до найнижчого рівня з 1990 року.
Як повідомлялося, обсяг сирої нафти у Стратегічному нафтовому резерві США зменшився до 340,3 млн барелів. За даними Міністерства енергетики, це найнижчий показник із 1983 року.
Залежність ЄС від імпорту
У травні Європейська Комісія затвердила План дій щодо добрив, який передбачає фінансову підтримку фермерів та зниження залежності Євросоюзу від імпортних поставок.
Нещодавні перебої з постачанням добрив через війну в Ірані та різкі коливання цін поставили фермерів по всій Європі в складне становище, продемонструвавши вразливість агросектору до зовнішніх потрясінь.
До того повідомлялося, що європейські фермери можуть суттєво зменшити використання азотних добрив під урожай 2027 року через різке подорожчання газу та добрив, спричинене ескалацією конфлікту в Ірані та блокуванням постачань через Ормузьку протоку.
