9409 посетителей онлайн

Катастрофа вертолета Ми-24: погиб Герой Украины Александр Шемет, совершивший последний авиапрорыв на "Азовсталь". ФОТО

Командиром экипажа вертолета Ми-24, который потерпел катастрофу во время выполнения боевого задания 17 декабря, был уроженец Черниговщины, Герой Украины Александр Шемет. Именно он совершил последний авиапрорыв на "Азовсталь" в апреле 2022 года.

Об этом "Суспильному" рассказал брат погибшего Юрий Шемет, сообщает Цензор.НЕТ.

Детали трагедии

"Вечером 17 декабря поступил приказ вылететь на перехват "шахедов". Борт поднялся, держал связь с пунктом управления. Впоследствии на пункте управления вертолет на радаре не фиксировался. Это говорит о том, что он уже упал. Подтверждение гибели есть. На месте падения найдены четыре трупа. Все члены экипажа погибли. Это уже факт", - рассказал брат погибшего военного.

По его словам, предварительное расследование установило, что вертолет столкнулся с "шахедом".

"Здесь еще такие обстоятельства, что этот "шахед" не был виден на пункте управления. Видимо, он летел очень низко. Те люди, которые проводили расследование, говорят, что такого они раньше не видели. Вертолет так сильно поврежден, что его, можно сказать, полностью разорвало на куски. Тела очень обгорели. Какой именно "шахед" попал в вертолет, также пока мне неизвестно", - рассказал Юрий.

Расследование продолжается

Брат погибшего командира сказал, что сейчас продолжается идентификация тел погибших и расследование, в рамках которого расшифровывают данные с "черного ящика" вертолета.

"Как мне сообщил племянник, неисправность вертолета или какая-то ошибка пилота — причиной этих событий быть не может. На самописце четко показано, что все параметры работали нормально", — добавил Юрий.

Что известно об Александре Шемете

Шемет

Александр Шемет родился в Корюковке Черниговской области, но большую часть жизни прожил во Львовской области, где служил после окончания военного вуза. Он участвовал в АТО на востоке Украины с 2015 года, а в начале полномасштабного вторжения России защищал Киев.

Имеет награды:

  • "Казацкий крест" I и II степеней,
  • был награжден орденами Даниила Галицкого и Богдана Хмельницкого III степени.

Звание Героя Украины с вручением ордена "Золотая звезда" Александр Шемет получил после последнего авиапрорыва на "Азовсталь" в Мариуполе. Боевое задание выполнял 5 апреля 2022 года.

"Он выполнил полет в оккупированный Мариуполь, доставлял туда боеприпасы, медикаменты, а обратно забирал раненых. Когда они летели обратно, то попали под сильный обстрел, но он сумел сохранить машину, экипаж и успешно вернуться обратно", - поделился брат погибшего военного.

13 декабря Александру Шемету исполнилось 55 лет. У мужчины остались жена, дочь, сын, брат и мама. Сын Александра также военный.

Что предшествовало

  • Напомним, что 17 декабря во время выполнения боевого задания по отражению вражеской атаки погиб экипаж украинского вертолета Ми-24 12-й отдельной бригады армейской авиации им. генерал-хорунжего Виктора Павленко.
Топ комментарии
+35
Цей випадок не має відношення до старіння. Гелікоптер був знищений ще у повітрі. Керівництво пише що зіштовхнувся із шахедом, але скорше за все або був збитий самим шахедом (не випадково), або установленою на шахед ракетою.
Тому стає зрозумілим, що основним засобом збиття шахедів мають стати дрони перехоплювачі.
показать весь комментарий
23.12.2025 02:19 Ответить
+25
R.I.P. Воїну !
Герою Слава !

надзвичайно сміливий чоловік !

співчуття рідним....

.
показать весь комментарий
23.12.2025 02:19 Ответить
+16
До чого тут про техніку молоти, якщо врізався шахед орків!?!?
показать весь комментарий
23.12.2025 02:12 Ответить
Комментировать
Сортировать:
Техніка вся стара - їй часто 40-60 років. Ресурс давно вичерпано.

Українці маючи найбільшу країну Европи і найбільш ресурсну країну Европи вибирали кретинів і так і не замінили те що уже давно мало бути списане
показать весь комментарий
23.12.2025 02:02 Ответить
До чого тут про техніку молоти, якщо врізався шахед орків!?!?
показать весь комментарий
23.12.2025 02:12 Ответить
Устаткування мало здалеку "побачити" шахеда, та знищити його за допомогою власного озброєння. А стара радянська техніка допустила тупо зіткнення із шахедом, про що й мова.
показать весь комментарий
23.12.2025 07:17 Ответить
На жаль, на озброєнні ворога вже зʼявилися Герані-2, які керуються операторами віддалено, в тому числі і такі, що мають цілями саме наші гвинтокрили. Ці Герані мають бортові відеокамери, в тому числі нічні, обладнані модемами меш-мереж із шлюзами в інтернет, що дозволяє ворогу бачити наші гвинтокрили та атакувати їх або в режимі камікадзе (з деякими обмеженнями маневру), або ракетою "повітря-повітря". Імовірність випадкового зіткнення гвинтокрилів ППО з Геранями, вочевидь, збільшується, зважаючи на значне збільшення чисельності атакуючих Україну ворожих дронів, особливо в нічний час та у сму.
Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=tGk5BZQOeTU
показать весь комментарий
23.12.2025 10:57 Ответить
Я розумію, але навряд чи в реальному повітряному бою, герань з камерою та некерованою ракетою сильніша за фалькон або мираж. Інша річ, як командування організує реальні повітряні бої. Ми вже побачили.
показать весь комментарий
23.12.2025 11:24 Ответить
...основним устаткуванням на Мі-24 з розшуку шахедів є ОЧІ членів екіпажу....!! Може вже зрозумієте... що вертоліт не призначений для знищення повітряних цілей!? Нема там ніякого устаткування для розшуку шахедів. Там ОДИН!!!! принцип!! ПОБАЧИЛИ...(очима) ..НАБЛИЗИЛИСЬ... намагаємося знищити. І нічого іншого!!!
показать весь комментарий
23.12.2025 11:13 Ответить
Коли ми кажемо "устаткування", то треба розуміти ширше, ніж просто старий радянський гвинтокрил. Це може як додаткове навісне устаткування на гвинтокрилі, більш функціональне за очі екіпажу (імпортне, звісно ж), або ж таки це має бути взагалі не гвинтокрил, а щось інше. Я в цьому сенсі.
показать весь комментарий
23.12.2025 11:26 Ответить
.. Ви своїм навісним устаткуванням..звісно імпортним )) ще далі заглиблюєтеся у ПОВНЕ нерозуміння..для чого вертольот предназначений! У компанії Еврокоптер тільки у ЦЬОМУ РОЦІ почали розробки обладнання для виявлення повітряних цілей типу безпілотників..щоб їх використовувати на вертольотах. Це СЬОГОДНІ стало необхідністью .. і яку тільки СЬОГОДНІ почали усвідомлювати у НАТО. І це зовсім інша функція використання вертольота...ніж для чого його проектували. І мова про знищений вертоліт..а не про щось інше. Основним засобом знищення шахедів... це гармата і кулемети зі стрільцями. Основний радар на вертольоті..це ОЧІ!!! екіпажа. І в найближчі роки вони їми і залишаться. Не плутайте це з літаком..у якого стоїть ПНК . спеціально розроблений для відшукання ..супроводження і знищення повітряної цілі. ЦЕ КОМПЛЕКС..... А не коробочка на зовнішній підвісці.
показать весь комментарий
23.12.2025 11:51 Ответить
Ну от Ви сами й сказали про розробки Євроуоптера. Суть мого питання полягала в тому: треба було вже давно цим займатися, а не інвестувати в телемаратон та 3000 км подорожі жд. Якщо я Вас вірно зрозумів, тема цілком реальна, але є проблеми зі швидкістю її здійснення. То треба прискоритися, згодні?
показать весь комментарий
23.12.2025 12:05 Ответить
... Ну як на мене..то треба було у 2019 думати..а не виключати мозок... І у світі ..навіть у 2022 році ніхто не думав про такі масштаби використання БПЛА... Кожна війна заставляє винаходити нестандартні рішення. Ціль цілком реальна... у наступні мінімум 10-15 років. І стовідсотково вертоліт НЕ БУДЕ основною темою у протистоянні БПЛА. І питання!? А як Ви збираєтеся прискорити? Надавити на Захід..щоб вони прискорили розробки? Основне горе у нас..що ми хочемо..але не можемо. І МИ..це Ви..я ... певне коло оточуючих. А ті хто можуть...вони НЕ ХОЧУТЬ.... І це точно не Ви.. не я..і певне коло оточуючих. Поки при владі СЬОГОДНІЩНІ... на свої розробки і втілення їх у житття можете не розраховувати. А коли ..дай Бог закінчиться війна... то забудуть і про ЗСУ..і про модернізацію...забезпечення...обіцянки та договори. Знову почнеться керована фінансово відбудова...де не буде місця новій техніці...укріпленню обороноздатності...тощо. І Ви ще раз почуєте вислів.....ми можемо почати модернізацію ЗСУ.. укріплення обороноздатності...але нам не вистачить грошей на відбудову.... ( і далі список де можна вкрасти). А Ви про якесь устаткування для виявлення та знищення шахедів вертольотами. У нас просте забезпечення особовим складом бойових підрозділів не виконується..а Ви про мрії...(((
показать весь комментарий
23.12.2025 12:29 Ответить
Ти звернув увагу на КІЛЬКІСТЬ "членів екіпажу" (як писав "Цензор" ще вчора? Називають ЧОТИРЬОХ! Але екіпаж Мі-24 - ДВІ особи! Тобто, везли в десантній кабіні двох кулеметників. Вони мають сектори обстрілу справа та зліва, від курсу. Самий вірогідний варіант - вели Мі-24 з тією ж швидкістю, і тим же курсом, що й "шахед", даючи можливість кулеметникам його розстрілювать. Але надто наблизилися, і вибухом БЧ БПЛА, був уражений і вертоліт...
показать весь комментарий
23.12.2025 12:44 Ответить
.. як було насправді...знають тільки члени екіпажу. Але не розкажуть. Всі інші МОЖЕ БУТИ... чи ще гірше СТВЕРДЖЕННЯ як це було я не сприймаю взагалі! По цілі працюють не тільки кулеметники справа..зліва... Основне..це гармата і штурман-оператор. Тому пане Яре... Не треба ГАДАТИ і СТВЕРДЖУВАТИ!
показать весь комментарий
23.12.2025 13:34 Ответить
Я висловив одну з версій... З Як-52 застосовують саме таку тактику, тому її й вказав, враховуючи наявність отих двох "додаткових" членів екіпажу.....
показать весь комментарий
23.12.2025 13:44 Ответить
Так , техніка стара , але вона була в надійних руках . Не так давно приїзжали на агрофірму , тут є в нас , сварного шукали . Гвинтокрила варити.
показать весь комментарий
23.12.2025 05:07 Ответить
Кому що, а цьому головне виконати завдання по методички.
Слава Героям і вічная пам'ять захисникам України
показать весь комментарий
23.12.2025 05:19 Ответить
Світла Вічна пам'ять справжньому Герою України❤️🙏Низький уклін
показать весь комментарий
23.12.2025 07:39 Ответить
показать весь комментарий
23.12.2025 13:31 Ответить
Цей випадок не має відношення до старіння. Гелікоптер був знищений ще у повітрі. Керівництво пише що зіштовхнувся із шахедом, але скорше за все або був збитий самим шахедом (не випадково), або установленою на шахед ракетою.
Тому стає зрозумілим, що основним засобом збиття шахедів мають стати дрони перехоплювачі.
показать весь комментарий
23.12.2025 02:19 Ответить
в цьому випадку не можно виключати що дрон керувався оператором у реальному часі, і оператор бачив гелікоптер через оптичну станцію. Тому подібним збиттям "шахедів" повинні займатись або дрони-перехоплювачі, або літаки турбопропи, у яких швидкість і маневреність відчутно вища за швидкість і маневреність "шахеда".
показать весь комментарий
23.12.2025 02:34 Ответить
Але не швидше і маневриніше ніж ракета на Шахеді. На жаль часи охоти пілотованими Тукано с гарматами в кулеметами закінчились раніше ніж розпочалися.
показать весь комментарий
23.12.2025 03:27 Ответить
дуже не впевнений, що той експеримент з древньою як гівно мамонта Р-60 з кутом цілевказання навіть у модифкованої ГСМ у 30 градусів буде мати подальший широкий розвиток. І треба ще враховувати що оператору треба націлювати дрон досить значний проміжок часу поки ГСН не захопить ціль. Тобто оператор дрона має задачу вести повноцінний повтряний бій на цій трикутній балалайці. Тому ефективність така собі. Та і на низьких висотах, на яких зазвичай летять шахєди, дальність цієї ракети менше двох кілометрів. Але навіть і до такого анало-говнєтного рішення все ж треба поставитись серйозно, бо на кону життя пілотів, щоб не підставлятись під такі ураження. І це потребує переглянути тактику і засоби протидії нашої авіаційної компоненти ППО з урахуванням цієї нової потенційної загрози.
показать весь комментарий
23.12.2025 04:09 Ответить
Вже описували в падки з шахедами що керуються ШІ і ніяких операторів не потрібно
показать весь комментарий
23.12.2025 07:31 Ответить
поки що повітряний бій балалайок з ШІ з літаками ППО - це тільки у майбутньому, до якого расії ще треба дожити. А воно може і не наступити для кацапії у сьогдняшньому вигляді.
показать весь комментарий
23.12.2025 12:11 Ответить
Ви в штабі авіації служите?Такі висновки роблять не демагоги а фахівці.
Вічного поьоту Герой,спи спокійно
показать весь комментарий
23.12.2025 07:32 Ответить
R.I.P. Воїну !
Герою Слава !

надзвичайно сміливий чоловік !

співчуття рідним....

.
показать весь комментарий
23.12.2025 02:19 Ответить
Олександр Шемет Герой як Людина , Герої Воїн Совісті !!! може встиг навчити молодь, літати так професійно на вертушках ...🙏 ...
показать весь комментарий
23.12.2025 02:23 Ответить
русня останнім часом встановлює на деяких шлюхедах некеровані авіаційні ракети. Могли тупо збити гелікоптер.
показать весь комментарий
23.12.2025 02:50 Ответить
Кацапы писали, что его сбили ракетой воздух воздух, которая была установлена на шахед. Действительно зачем морозить всякую хрень, Когда враг уже давно сообщил всё как есть. Это ничуть не умаляет подвиги героя
показать весь комментарий
23.12.2025 05:02 Ответить
Співчуття рідним та близьким.
показать весь комментарий
23.12.2025 02:54 Ответить
Чи зробить керівництво висновки з цієї трагедії? Не можна так збивати шахеди
показать весь комментарий
23.12.2025 02:56 Ответить
Скільки вже на цих шахедах ми втратили літаків, гелікоптерів і людей вже не полічити. А висновків так і не зробили.
показать весь комментарий
23.12.2025 03:36 Ответить
Вічного польоту, Герою
показать весь комментарий
23.12.2025 05:39 Ответить
Редакторам треба згадати і трьох інших льотчиків, загиблого екіпажу.
показать весь комментарий
23.12.2025 07:54 Ответить
С.У.М.
показать весь комментарий
23.12.2025 08:20 Ответить
Герої не вмирають!
Слава ЗСУ! Слава Україні!
Смерть кацапні!
показать весь комментарий
23.12.2025 08:56 Ответить
Вічна пам'ять, 🙏та шана !
Це справжні Герої. Дуже сумно😔
бо реально, таких Людей мало !

Тут точно, шось не те... ворог підступний, мабудь шось вже вигадали, нелюди прокляті 😠
Нам остається розібратись, та не відставати з технологіями та вигадками, опанувати хитрість, та бити ворога їхнім же мечем!
показать весь комментарий
23.12.2025 08:58 Ответить
Вічна пам'ять Героям! Можливо, вертоліт збив шахед із ракетою повітря-повітря?
показать весь комментарий
23.12.2025 09:12 Ответить
Шановні редактори, будь ласка, не пишіть про українських Героїв "трупи".. Аж коробить від цього. Можна ж написати "чотири тіла"(((