8928 відвідувачів онлайн

Трагедія в Одесі 2 травня 2014 року: ЄСПЛ назвав Україну винною, але визнав вплив Росії

Трагедія в Одесі 2 травня 2014 року

Європейський суд з прав людини визнав, що події у Одесі 2 травня 2014 року викликані значною мірою російською пропагандою. Також підкреслив порушення з боку української держави, яка має сплатити компенсації.

Як інформує Цензор.НЕТ із посиланням на Європейську правду, ЄСПЛ ухвалив масштабне рішення за низкою позовів щодо бездіяльності держави під час зіткнення проросійських та проукраїнських активістів у Одесі 2 травня 2014 року.

Рішення ЄСПЛ – суду, що розташований у Страсбурзі та є однією з інституцій Ради Європи – стосується подій 2 травня 2014 року, що почалися з нападу проросійських сепаратистів із так званого "антимайдану" на учасників проукраїнської демонстрації. Зіткнення та вбивства учасників проукраїнської ходи пізніше призвели до штурму демонстрантами табору "атимайданівців" на Куликовому полі та пожежі у будинку профспілок, у якій загинули кількадесят прибічників "антимайдану".

Родичі 25 загиблих того дня, а також троє людей, що вижили після пожежі, звернулися з кількома позовами до Страсбурга. Серед позивачів – родичі 5 проукраїнських активістів, які загинули від вогнепальних поранень. Решта – учасники "антимайданівської" групи та родичі загиблих, що опинилися у палаючому Будинку профспілок. Втім, Суд наголосив, що не ідентифікує їх за ідеологічними уподобаннями.

Попри розбіжність у поглядах учасників тих подій, усі позивачі висунули претензії на адресу України, передусім через її бездіяльність, наголошуючи, що держава могла би запобігти трагічним наслідкам.

Утім, суд кількаразово наголосив у тілі рішення та у його висновках, що першочерговим винуватцем подій є Росія та її діяльність з дестабілізації України.

"Суд вважає, що дезінформація та пропаганда з боку Росії відіграли свою роль у трагічних подій... Невиправданій хвилі насильства передувало постійне поширення агресивної та емоційно забарвленої дезінформації та пропаганди про нову українську владу та прихильників Майдану від російської влади та медіа", – йдеться у рішенні.

Інший момент, на якому суд вирішив окремо наголосити – це те, що чимало одеських посадовців, відповідальні за порушення з боку України, невдовзі "втекли до Росії, отримали російське громадянство і навіть побудували там кар'єру на тлі російського широкомасштабного військового вторгнення в Україну".

Поза тим, це не знімає відповідальності з України як держави, вважає ЄСПЛ. Суд також наголосив, що навіть згодом Україна не намагалася добросовісно переслідувати посадовців, дії яких призвели до численних жертв.

Так, Суд наголосив, що одеська поліція "не зробила практично нічого", щоби запобігти нападу на мітингарів, який відбувався із використанням вогнепальної зброї. Зокрема, одеська поліція проігнорувала численні оперативні дані про підготовку безладів, стверджує ЄСПЛ із посиланням на наявні підтвердження цього.

"Основний обов'язок влади полягав у тому, щоб робити все можливе, для запобігання ризику насильства", – заявив суд, наголосивши: те, що українська влада була слабкою на фоні російської агресії у Криму та на Донбасі, не позбавило державу можливості діяти. Заступник керівника регіональної поліції Володимир Фучеджи згодом втік до Росії.

Також Суд вважає доведеним, що "доправлення пожежних машин на місце пожежі було навмисно затримане на 40 хвилин, а поліція не втрутилася, щоб допомогти евакуювати людей" з будинку профспілок. Керівник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, який особисто давав вказівку не надсилати машини на гасіння пожежі, за два роки втік до Росії, але під час його перебування в Одесі проти нього навіть не порушували кримінальну справді.

Також ЄСПЛ визнав, що місцева влада під виглядом "прибирання" свідомо знищувала докази на місці трагедії.

З огляду на це, Суд визнав Україну винною у порушенні статті Європейської конвенції з прав людини про право на життя. Українська держава має виплатити по 15 тисяч євро компенсації родичам кожного із загиблих, по 12 тисяч – трьом позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків. Найвищу компенсацію, 17 тисяч євро, отримає донька Михайла В'ячеславова, що згорів у Будинку профспілок, оскільки вона скаржилася також на безпідставну тривалу відмову влади видати їй тіло батька для поховання.

Росія не була стороною позову у скаргах позивачів.

Нагадаємо, 2 травня 2014 року в Одесі під час масових заворушень загинуло 48 осіб і понад 200 було поранено. Більшість загинули під час пожежі в Будинку профспілок. Правоохоронні органи відкрили близько десятка кримінальних проваджень, що стосуються різних фактів. Одне із найрезонансніших із них - справа про події на Грецькій площі, де відбулися перші сутички між проросійськими і проукраїнськими активістами.

Топ коментарі
+22
Українці не тільки мають право а і повинні захистити свою країну від московитів... Цеж не просто якась трагедія чи теракт, це ж була маленька перемога над ворогами які розшировали свій московський простір в Українській Одесі!
показати весь коментар
13.03.2025 13:06 Відповісти
+20
Україна для усіх, окрім кацапів. Тому що кацапізм це невиліковна хвороба. Усі кацапи та ждуни мають бути депортовані на Сосію та ізольовані від решти світу.
показати весь коментар
13.03.2025 13:08 Відповісти
+19
Черговий "успіх" української дипломатії - особливо про компенсації кацапам !
показати весь коментар
13.03.2025 13:03 Відповісти
Коментувати
Сортувати:
Та вони там самі себе підпалили, святкували всесвітній день шашлика
показати весь коментар
13.03.2025 13:01 Відповісти
Пропуную платити їм по 10 гривень на місяць. Хер їм, а не компенсації
показати весь коментар
13.03.2025 13:03 Відповісти
та пофіг на це кацаппське, прокацапське лайно, біонепотріб Одеси, Донбасу і Криму !!! Україна для українців !!!
показати весь коментар
13.03.2025 13:03 Відповісти
Україна для усіх, окрім кацапів. Тому що кацапізм це невиліковна хвороба. Усі кацапи та ждуни мають бути депортовані на Сосію та ізольовані від решти світу.
показати весь коментар
13.03.2025 13:08 Відповісти
Кацапізм - це стан душі, а не те, що в свідоцтві про народження..
показати весь коментар
13.03.2025 13:18 Відповісти
еха...й гребанный суд эжоп да пошли вы на..х...сученное получается ********* которые хотели сделать захват территории еще у нас и пострадали отакои не *** пока не начнём такое лайно убивать порядка и уважения не будет..
показати весь коментар
13.03.2025 13:40 Відповісти
если так и дальше пойдет то по мнению жи**овского судлища эжопы все кто ранен или убит на полях Украины со стороны ********** по аналогии имеют право требовать компенсаций???? ни куя себе поворот
показати весь коментар
13.03.2025 13:42 Відповісти
по 15 тисяч євро компенсації по 12 тисяч, 17 тисяч євро,

однако !!!!
які дорогі шашлики нині в Одесі !

.
показати весь коментар
13.03.2025 17:09 Відповісти
Черговий "успіх" української дипломатії - особливо про компенсації кацапам !
показати весь коментар
13.03.2025 13:03 Відповісти
формально все вірно

за порядок в державі відповідає влада.
і за одеську міліцію, яка була на боці сепарів, теж

.
показати весь коментар
13.03.2025 17:12 Відповісти
Насправді так ... а які тоді були мєнти і влада - це вже до всіх нас запитання
показати весь коментар
13.03.2025 18:46 Відповісти
Русня вміє в спецоперації.
показати весь коментар
13.03.2025 13:03 Відповісти
Їхали, їхали і приїхали...
показати весь коментар
13.03.2025 13:04 Відповісти
Українці не тільки мають право а і повинні захистити свою країну від московитів... Цеж не просто якась трагедія чи теракт, це ж була маленька перемога над ворогами які розшировали свій московський простір в Українській Одесі!
показати весь коментар
13.03.2025 13:06 Відповісти
тобто ситуацію створили фактично менти януковоща, як один з органів держави, яка мала запобігти типу трагедії, а на практиці лише підбурювало ті події, а відповідати та платити має країна, яка все ж змінилась з тих часів... нехай шукають реальних витнуватців та з них зтягують...
показати весь коментар
13.03.2025 13:07 Відповісти
Ви уважно читали??? --- ",,, Поза тим, це не знімає відповідальності з України як держави, вважає ЄСПЛ. Суд також наголосив, що навіть згодом Україна не намагалася добросовісно переслідувати посадовців, дії яких призвели до численних жертв.,,," - хто винен, що оці тодішні довбойоби, були при владі, та творили беззаконяя??, оті посадовці?? - ні!, винна Держава!, Винен "нарід" що приводив цю мерзоту понад тридцять років до влади,,!, ось вам і вирок!,(
показати весь коментар
13.03.2025 13:38 Відповісти
Керівник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, який особисто давав вказівку не надсилати машини на гасіння пожежі, за два роки втік до Росії, але під час його перебування в Одесі проти нього навіть не порушували кримінальну справді. Джерело: https://censor.net/ua/n3540924
- саме час згадати - хто тоді був президеном і хто був генпрокурором ?
показати весь коментар
13.03.2025 13:07 Відповісти
а вофка зе за 5 років зебільного, зесцарювання чого не порушив ???
показати весь коментар
13.03.2025 13:10 Відповісти
Згадав? То й пи#дуй за русскім воєнним корабльом!
показати весь коментар
13.03.2025 13:57 Відповісти
Нажаль рішення тільки озлоблює кретинів-галасавальщиков, які не спроможні прочитати текст рішення ні прийняти його
показати весь коментар
13.03.2025 13:09 Відповісти
Які компенсації ???? вони що там усі й*бнулися ??? це кацапське прокацапське окупаційне, постсовкове, посткомуністичне лайно, біонепотріб яке червоножопі комуно-нацисти заселили в Україну за 70 років окупації, мало ще в 1991-92 році або вчити українську мову, історію, культуру, традиції, діяльність і біографії Героїв України, або в кращому випадку отримати паспорт негромадянина, чи спакувати чемоданти і 3,14здувати туди звідки приїхали їх предкит оекупанти України - нах*йц на паРашу-мацковію !!!
показати весь коментар
13.03.2025 13:09 Відповісти
Жоден з учасників антимайдану не був засуджений за держзраду, хоча отримував російські гроші ! Це рішення суду, де Україна винна заплатити гроші російським агентам доказує, що українські прокурори та всі інші українські чиновники не патріоти, бо не захотіли притягнути російських агентів з українськими паспортами до відповідальності... Де нарешті закон, що всі хто отримує гроші від Росії для здійснення дій проти України є зрадниками? Навіть тих хто зараз палять авто військових за російські гроші отримують 4 роки в'язниці за порчу майна, а не за держзраду...
показати весь коментар
13.03.2025 13:26 Відповісти
Україна винна у тому, що не дозволила російським бойовикам вбивати українців та приєднати Одесу до росіі.
показати весь коментар
13.03.2025 13:10 Відповісти
Цинічні, високооплачувані шльондри...
показати весь коментар
13.03.2025 13:12 Відповісти
https://youtu.be/Bzi9rD1wzzc Компенсації оцим виродкам?
показати весь коментар
13.03.2025 13:14 Відповісти
Так, влада винна! На тлі подій в Криму і на донбасі, проросійський антімайдан, мав бути знищений, разом з проросійською владою Одеси...привіт труханову!
показати весь коментар
13.03.2025 13:19 Відповісти
А Небесній Сотні хто сплачуватиме компенсацію?
показати весь коментар
13.03.2025 13:19 Відповісти
Правильные тогда были шашлыки, отличной прожарки !!!
показати весь коментар
13.03.2025 13:20 Відповісти
апсолютно вірно !!! Добрий кацап - мертвий кацап !!!
показати весь коментар
13.03.2025 13:23 Відповісти
Жоден з учасників антимайдану не був засуджений за держзраду, хоча отримував російські гроші ! Це рішення суду, де Україна винна заплатити гроші російським агентам доказує, що українські прокурори та всі інші українські чиновники не патріоти, бо не захотіла притягнути російських агентів з українськими паспортами до відповідальності...
показати весь коментар
13.03.2025 13:20 Відповісти
Розігнати тих всіх дармоїдів з ООН,Червонога Хреста,ЄСПЛ та десятки інших.. https://youtu.be/3GdB4ePs_rs
показати весь коментар
13.03.2025 13:24 Відповісти
Жоден з учасників антимайдану не був засуджений за держзраду, хоча отримував російські гроші ! Це рішення суду, де Україна винна заплатити гроші російським агентам доказує, що українські прокурори та всі інші українські чиновники не патріоти, бо не захотіла притягнути російських агентів з українськими паспортами до відповідальності... Винні не європейці, а наші чиновники
показати весь коментар
13.03.2025 13:28 Відповісти
Все чітко суд встановив. Адекватне рішення - винні москалі. Україна як держава винна в тому, що правоохоронні органи це допустили. А ми всі знаємо, що ці правоохоронні органи були переважно промоскальські
показати весь коментар
13.03.2025 13:24 Відповісти
Вони тоді не просто це допустили, вони цьому злочину сприяли. Не просто так мерзота Фучеджі втік від правосуддя. А решта тих мусорів мабуть досі барижить на людському горі, вже в "оновленій" поліції.
показати весь коментар
13.03.2025 13:31 Відповісти
Одеські т.з. "антимайданівці" з Куликового поля - це ті ж самі орки, які зараз пруть на Україну. Недарма ж багато з них і воювали і зараз воюють проти ЗСУ.
показати весь коментар
13.03.2025 13:27 Відповісти
Єспл -це чергова нікчемна контора, яка щезне щойно кацапи перестануть внески вносити.
показати весь коментар
13.03.2025 13:27 Відповісти
ого.. . . . . а трагедии на майдане в киеве признают виновных агентов ЦРУ ???? а кто в затылок стрелял Сергею Нигояну ??? с дробовика. . .. точно агенты цру. . .
показати весь коментар
13.03.2025 13:27 Відповісти
Убийственная сила дробовика - максимум 70-80 метров. Если бы стреляли со стороны майдановцев, то СБ МАЙДАНА СКРУТИЛА БЫ В БУБЛИК, того СТРЕЛЯВШЕГО. Дурачьок , шо вы несешь?
показати весь коментар
13.03.2025 14:36 Відповісти
Про якого фучеджі, взагалі, мова? Причетний до цієї справи дмитро фучеджі ще 6 травня 2014-го втік з України (здається, у т.з. пмр) від відповідальності за присутність на місці злочину та відверту бездіяльність місцевого органу МВС.
показати весь коментар
13.03.2025 13:42 Відповісти
проросійського труханова ані порошенко ані зеленський не чіпає.
ми чогось не знаємо чим він так цінний?
показати весь коментар
13.03.2025 13:46 Відповісти
Скільки коштує всунути Порошенко в твій висєр, чмо?
показати весь коментар
13.03.2025 13:58 Відповісти
Компенсацию выдать в виде хрена, каждому кацапу в задницу и без смазки, для верности!
показати весь коментар
13.03.2025 13:53 Відповісти
За цією логікою в подіях на Волині винувата в тому числі польська держава і повинна сплатити компенсацію всім жертвам тієї трагедії?
показати весь коментар
13.03.2025 13:56 Відповісти
А вони й винні. І винні в тому, що українців у свої концтабори заганяла. До мацкви поляки чомусь претензій немають, хоча рососія проголосила себе, після розпаду союзу, правонаслідувачем. І вивезла в нас всі золотовалютні резерви й навіть срублі з банківських сховищ!

Чи Ви забули, що передумовами до Волинської різанини були дискримінація українців, катування в концлагері Береза-Картузька. От УПА і відповіло.
показати весь коментар
13.03.2025 17:45 Відповісти
Вий..лись за Росію, а якого х.ра побігли в Європейський суд?
показати весь коментар
13.03.2025 13:58 Відповісти
Ти, хто не рятував кацапів, слід нагородити!
показати весь коментар
13.03.2025 13:58 Відповісти
Смотрел в онлайн те события, Среди всех окон кинулись в глаза окна помещения, где начался внутри пожар. На тех стеклах четко были видны отражения антимайдановцев , которые были снаружи. И вот на фоне тех отражений, появилось поблекивание огня внутри помещения. Те блики , разраслись в обширное пламя . При этом наружные окна были целыми. В конкретном случае, кацапы виноваты не только в создании конфликтной ситуации, но и в самоподожжении... А далее, похоже те кацапы понимали , сколько они натворили в Одессе горя, то и были пробиты на дно, встретиться с майдановцами. Если бы те кацапы не были бы .здунами и не побежали лестницей наверх, куда устремился дым и пламя, а вышли через центральные двери или окна первого этажа наружу, никто бы не подох смертью шакала. ЗЫ... Не пойму, какого . ера до сих пор там появляются цветы? Там же полно видеокамер, почему цветочники -сепаратисты еще не в тюряге, за поддержку сепаратизма с цветами?
показати весь коментар
13.03.2025 14:24 Відповісти
Це рашка зробила підпал зсередини , диверсія умисна , щоб спровокувати розкол. Є докази
показати весь коментар
13.03.2025 15:08 Відповісти
Сутність самого рішення суду не лише про події 14 року, а про те, що очікує Україну по закінченні війни. Адже, хто уважно читав про мотиви рішення, той добре зрозуміє багатотисячну кількість позовів до ЄСПЛ і, відповідно, що ЗРОБИЛА держава, щоб цього запобігти. А держава зробила: відсутність забезпечення армії, зупинку ВПК, закриті кордони, тоталітаризм та інше. І всі ці виплати "ляжуть" на плечі й без того дохлого бюджету, а при відмові - зупинка міжнародної допомоги. Головне, не забувайте дякувати...
показати весь коментар
13.03.2025 15:10 Відповісти
Не перекручуйте неперекручуваємо,! мова йде саме про Той період часу!,
показати весь коментар
13.03.2025 16:04 Відповісти
Поки так...
показати весь коментар
13.03.2025 16:54 Відповісти
Почитайте сначала решение. Там кстати и два человека пострадавших что были за Украину там и пострадали и не получили никакой компенсации от государства. А решение касаеться вообщем бездействия властей Украины в те дни, что и так понятно так как менты ничо не делали чтоб столкновений не было..
показати весь коментар
13.03.2025 16:08 Відповісти
Шта? ЄСПЛ живе у світі рожевих поні і в тому світі ухвалює рішення? Чи хтось із суддів вже скорумпований? Агресивна провокація рівня держави сусідньої недоімперії і розглядається як «заварушка футбольних фанатів», яка призвела до трагедії? Ще раз - це не сутичка прихильників опозиційних поглядів, а Держава Україна не «розвела ********* по куточках». Це спрямована агресія рашистської імперії на дестабілізацію і хаос. Як можна винести таке рішення без урахування військової агресіі рф, або однієї з її компонент - політичної дестабілізації? ВСЮ відповідальність за події несе рашистська федерасня.
показати весь коментар
13.03.2025 20:18 Відповісти