Перебої з електропостачанням загрожують зупинкою металургії та втратами для економіки країни, – ЕП

Які наслідки перебоїв з електропостачанням для металургів

Тривалі відключення підприємств гірничо-металургійного комплексу від електропостачання можуть призвести до значних економічних і техногенних наслідків, оскільки ці виробництва не здатні працювати на альтернативних джерелах живлення.

Металургійні та гірничі підприємства мають безперервні технологічні цикли і потребують стабільного промислового електропостачання великої потужності, повідомили в компанії "Метінвест", передає "Економічна правда".

"Виробничі процеси ГМК технічно неможливо замінити децентралізованими рішеннями без ризику зупинення виробництва, аварій та незворотних пошкоджень обладнання", – пояснили у "Метінвесті".

В компанії зауважили, що на відміну від підприємств торгівлі чи сфери послуг, автономні генератори для таких об’єктів не є рішенням.

В об'єднанні "Укрметалургпром" попереджають, що тривале знеструмлення підприємств ГМК матиме масштабні наслідки для економіки. Адже галузь навіть в умовах війни формує значну частку валового внутрішнього продукту України – 7,2% у 2024 році разом із суміжними секторами, а також забезпечує понад 15% експорту та суттєві валютні надходження.

Крім того, у ГМК працюють понад 63 тис. осіб, а разом із суміжними галузями – близько 400 тис. працівників. У 2024 році металургія та гірничодобувний сектор згенерували близько 36 млрд грн податкових надходжень, а сукупний мультиплікаційний ефект для економіки оцінюється у 180 млрд грн, особливо в регіонах присутності підприємств.

Окрему загрозу становлять техногенні ризики відключень, зазначають в "Укрметалургопромі". Підприємства ГМК належать до об’єктів підвищеної небезпеки та потребують безперервного електропостачання для запобігання аваріям і катастрофам. Також металургійні підприємства відіграють важливу роль у забезпеченні роботи соціальної та комунальної інфраструктури на місцях.

У "Метінвесті" додали, що наразі ситуація з енергопостачанням залишається вкрай складною: через масовані атаки РФ на енергетичну інфраструктуру активи компанії в Запорізькій та Дніпропетровській областях упродовж останніх місяців неодноразово вимушено призупиняли роботу. Але, завдяки частковій наявності власної генерації та оперативним діям персоналу, вдалося уникнути техногенних катастроф і відновити виробництво після ліквідації наслідків аварійних відключень.

Як повідомлялося, за останні 5 років найбільші метпідприємства сплатили податків і зборів на суму 190 млрд грн, або $6,2 млрд.

За підсумками 2024 року сплата податків і зборів чотирьох металургійних компаній становила 1,6% надходжень до бюджетів усіх рівнів. Але у разі зростання тарифів державних монополій, передусім вантажного тарифу "Укрзалізниці", бюджет ризикує втратити джерело прибутку, адже виробники попереджають, що почнуть закривати підприємства.

Топ коментарі
+4
100-метрові яхти, нерухомість у Лондоні і по всьому світу, безпідставний піар про відбудову після війни.
А тепер що, бідося? Жаба давила вкладатися у власну генерацію?
Заморозимо пару мільйонів людей, аби завод не став?
показати весь коментар
27.01.2026 17:25 Відповісти
+3
НУУУУУ головне що евреї свої бабки отримали і в Ізраїлі крім тих що ще тут догризають. А економіка, країна, етнос і нація - це їм пофігу. ЦЕ Ж НЕ ЇХ ЕТНОС ЗНИЩУЄТЬСЯ. ЗА свій вони зносять все в чисту
показати весь коментар
27.01.2026 17:03 Відповісти
+3
Ахметов, Пінчук та інші отримують надприбутки з металургії, то давно вже могли б міні-ТЕС поставити на комбінатах...

Уявляєте, скільки квартир можна заживити електрикою, якщо металургійні заводи перейдуть на власну генерацію?
показати весь коментар
27.01.2026 17:08 Відповісти

Завантаження...