Україна в Гданську домовилася про фінансування енергетичних проєктів на 2 мільярди євро

Енергетичні угоди на URC 2026: Україна залучить майже 2 мільярди євро

Україна на конференції Ukraine Recovery Conference (URC) 2026 у Гданську (Польща) підписала 28 міжнародних угод у енергетичній сфері. 

Про це повідомив перший віцепрем'єр-міністр – міністр енергетики України Денис Шмигаль.

Так, Україна досягла домовленостей на фінансування енергетичних проєктів загальною вартістю майже 2 млрд євро.

За його словами, укладені угоди та меморандуми закладають основу для подальшої модернізації інфраструктури, розвитку відновлюваної та ядерної енергетики.

Результати конференції

Зокрема, за підсумками зустрічей зафіксовано такі домовленості:

  • експортно-імпортний банк США має намір надати $300 млн на фінансування американського обладнання, робіт і послуг для групи "Нафтогаз";
  • Велика Британія підтвердила державні гарантії на кредит у 210 млн фунтів стерлінгів для забезпечення стабільних поставок ядерного палива компанією Urenco на українські АЕС протягом наступних двох років;
  • підписано угоду з німецьким девелопером Notus Energy щодо кредиту в 65 млн євро на фінансування вітрової електростанції потужністю 120 МВт;
  • "ДТЕК" і GE Vernova домовились про будівництво нової парогазової електростанції (CCGT) потужністю 650 МВт із загальним обсягом інвестицій у 900 млн євро;
  • укладено угоду на 191,2 млн євро між IFC, ЄБРР, BSTDB, BII Ukraine та Swedfund для фінансування будівництва ВЕС (вітрова електростанція) потужністю 189 МВт від дочірніх компаній "Галнафтогазу".

Також ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку) підписав листи про наміри з Німеччиною та Норвегією щодо внесків до Програми прискорення розвитку відновлюваної енергетики та ринку України (RAMP-UP) на 45 млн євро та 10 млн євро відповідно.

Цей механізм має підтримати 1 ГВт нових потужностей ВДЕ (відновлювані джерела енергії) та залучити до 1,5 млрд євро інвестицій.

Для відновлення мереж НЕК "Укренерго" залучить кредит у 90 млн євро під державні гарантії на реконструкцію підстанцій та посилення корпоративного управління, а також грант у 11 млн євро від уряду Німеччини через KfW на закупівлю критично необхідного ремонтного обладнання.

Крім того, уряди Норвегії та Нідерландів нададуть грант у 44,6 млн євро для "Укрнафти".

Допомога від ЄС

Раніше Шмигаль заявляв, що українські державні та приватні компанії енергетичного сектору в межах Конференції з відновлення України (URC 2026) залучать понад 1 млрд євро фінансування.

Нагадаємо, уряд Швеції схвалив додатковий пакет допомоги для України на суму понад $154 млн (близько 1,5 млрд шведських крон), спрямований на термінове відновлення енергетичного сектору перед початком холодів. Найбільшу частину цього фінансування – близько $140,7 млн – передали безпосередньо до українського Фонду підтримки енергетики.

Ще понад $10 млн спрямували на проєкти Шведського агентства цивільної оборони та стійкості, а $2 млн отримало МАГАТЕ для моніторингу та підвищення безпеки українських атомних електростанцій.

Також повідомомлялося, що на конференції Ukraine Recovery Conference 2026 Україна підписала Меморандум про взаєморозуміння з Європейською Комісією та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ).

Окрім того, НАЕК "Енергоатом" та чеська компанія Škoda JS на Конференції підписали меморандум про співробітництво у сфері атомної енергетики.

Підтримка енергетики

Нагадаємо, за тиждень 15-21 червня Україна збільшила експорт електроенергії в 2,5 раза – до 43,9 тис. МВт-год, що є максимальним тижневим показником з жовтня 2025 року.

Цьому сприяли сонячна погода та комфортні температури, а також вихід із ремонту одного з атомних енергоблоків.

Водночас Україна залишається нетто-імпортером – імпорт перевищував експорт у 1,8 раза.

До того повідомлялося, в Україну з початку року надійшло 4007 одиниць енергетичного обладнання, зокрема, це генератори, трансформатори, блочно-модульні котельні (БМК), когенераційні установки (КГУ), котли та інше.

Раніше перший заступник міністра енергетики Артем Некрасов заявив, що Україна збирається до початку опалювального сезону 2026-2027 років відновити 6,2 ГВт пошкодженої Росією генерації, 4 ГВт – вже знаходиться в ремонтах.

У травні Кабінет Міністрів України ухвалив порядок формування та використання національного резерву автономної генерації на випадок блекаутів та нових атак на енергетику.

Також повідомлялося, що уряд ухвалив зміни до умов проведення другого етапу конкурсу на будівництво нової генерації в Україні. Зокрема, загальну потужність, яка виставляється на конкурс, збільшено з 1322 МВт до 1505 МВт.

Завантаження...