Чим загрожує міжнародним компаніям внесення у список спонсорів війни
Скорочення продажів, проблеми з міжнародними партнерами та бойкот продукції. БізнесЦензор з’ясував, чим загрожує міжнародним компаніям внесення до списку міжнародних спонсорів війни та як із нього вийти.
Із початком повномасштабної війни росії проти України багато міжнародних компаній і брендів оголосили про скорочення інвестицій і діяльності або й закриття свого бізнесу в країні-агресорці.
Такі рішення були обумовлені репутаційними втратами – робота на ринку держави-терористки піддавалася суспільному осуду та провокувала бойкоти товарів та послуг по світу.
Однак далеко не всі відомі бренди вирішили пожертвувати російським ринком – багато хто продовжує працювати в росії, прикриваючись скороченням рекламної діяльності, інвестицій, обмеженням торгових операцій або й зовсім ніяк не окреслюючи свою позицію.
Перелік компаній, які через рік після повномасштабного вторгнення в Україну не вийшли з росії, на регулярній основі відстежує група експертів Єльського університету.
Свій список компаній-міжнародних спонсорів війни веде й Національне агентство з питань запобігання корупції, і цей перелік постійно поповнюється. На листопад 2023 року НАЗК внесло у відповідний реєстр 46 компаній. Зокрема, до нього увійшли Nestle, Procter&Gamble, Unilever, Bacardi, Mars, PepsiCo, Leroy Merlin, Metro Cash&Carry та багато інших.
Сумнівні здобутки
Усі внесені НАЗК до списку міжнародних спонсорів війни компанії потрапляють до бази даних World-Check, що здійснює облік осіб і організацій із підвищеним ризиком та використовується в усьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками.
Ця база застосовується міжнародними інвесторами, банками, інвестиційними фондами та іншими компаніями, коли вони розглядають варіанти можливої співпраці, наприклад під час видачі кредитів, заключення довгострокових контрактів тощо.
Коли НАЗК вносить компанію до переліку спонсорів війни, вона автоматично відображається в базі даних червоним кольором. Таким чином той, хто хоче співпрацювати з нею бачить, що це ризиковано репутаційно та фінансово.
Як зазначають у НАЗК, формальних критеріїв для визначення компанії як "міжнародного спонсора війни" немає.
Однак на практиці розглядається іноземне (неросійське) походження компанії, міжнародний характер бізнесу (як правило – відомий бренд), присутність у різних юрисдикціях, надання непрямої підтримки військовим зусиллям росії (сюди входять податки, постачання важливих), але таких, на які не поширюються санкції, товарів, сприяння російській пропаганді й мобілізаційній кампанії.
Наряду з цим підставою може слугувати відсутність заяв про вихід із російського ринку та/або навпаки заяви на виправдання рішення залишатися в росії, так само, як і ознаки збільшення присутності на території держави-терористки та зростання прибутку там від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Робота світових компаній у росії тягне за собою логічний ланцюжок із податків, які платяться в російський бюджет і з котрих потім фінансується армія рф. Крім того, міжнародні бізнеси, згідно із законодавством країни-агресорки, мають сприяти призову їх працівників до лав збройних сил та інших мобілізаційних заходів.
Несумнівні компанії
До переліку спонсорів війни потрапила американська транснаціональна компанія з виробництва кондитерських виробів, продуктів харчування та напоїв – Mondelez International.
Бізнес Mondelez в Україні представлений ПАТ "Монделіс Україна". До складу компанії в Україні входять Тростянецька кондитерська фабрика, яка зазнала значних руйнувань через російське вторгнення, а також дочірнє підприємство ТОВ "Чіпси Люкс".
Її українська філія реалізує продукцію під торговими марками "Корона", Milka, "Ведмедик Барні", Tuc, Belvita!, "Доброго ранку!", "Люкс", Halls, Dirol, Picnic, і це далеко не всі продукти компанії, котрі можна знайти на полицях магазинів в Україні.
За підсумками 2022 року прибуток російського філіалу компанії склав $339 млн (+303% за рік), виручка – понад $1 млрд (+38% за рік). Бюджет країни-терористки Mondelez поповнила на понад $61 млн податків.
Після того як наприкінці березня Національне агентство з питань запобігання корупції внесло Mondelez International до списку міжнародних спонсорів війни, продукти корпорації почали ігнорувати скандинавські підприємці – вони відмовилися співпрацювати з Mondelez через підтримку російського бізнесу. Зокрема, продукцію Mondelez вже відмовилися продавати авіакомпанії SAS і Norwegian Air, залізнична група SJ, мережа готелів Strawberry, роздрібна мережа Elkjop, транспортна група Fjord Line та Норвезька футбольна асоціація.
Скандинавські компанії заявили, що їхнє рішення припинити продаж продукції Mondelez ґрунтується на рішенні НАЗК про внесення виробника до переліку спонсорів тероризму. Coop Norge, друга найбільша продуктова мережа у Норвегії, заявила, що звернеться за порадою до норвезького уряду, перш ніж ухвалювати будь-які рішення.
Водночас, великі фінські торгові мережі не бачать потреби у відмові від продукції корпорації Mondelez – рітейлери Kesko, Lidl і S-ryhmä послалися на те, що продукти, що наявні в продажу, вироблені не в росії, – але в Швеції бойкот виробів Mondelez тільки розширюється. До протесту приєдналася й компанія Ikea.
Своєю чергою Mondelez заявила, що подібні рішення мають засновуватися на офіційних санкціях, запроваджених західними та іншими країнами. Компанія стверджує, що зберігає "обмежену" діяльність у росії, а також припинила інвестиції та рекламу в країні-агресорці.
Китайська технологічна компанія Xiaomi також не погоджується з рішенням НАЗК про внесення її до переліку міжнародних спонсорів війни. Так, із 2018 року й до сьогодні Xiaomi посідає перше місце з продажів в інтернет-магазинах росії, має велику мережу офіційних авторизованих роздрібних магазинів Mi Store по всій рф, а також займає 42% російського ринку смартфонів.
За офіційним даними, у 2021 році російський підрозділ Xiaomi отримав виручку на $202 млн, і з цієї суми сплачуються податки до російського бюджету, що далі направляються на фінансування війни росії в Україні. Xiaomi в третьому кварталі минулого року встигла збільшити поставки в рф на 39% порівняно з попереднім, а протягом року – подвоїла свою частку ринку.
До того ж, Xiaomi навіть не оголошувала про свої плани щодо виходу з росії, хоча з весни 2022 року й не вела маркетингову діяльність у рф. Зараз же компанія відновлює набір персоналу до своїх російських офісів та оголосила про офіційний старт продажів флагманських смартфонів, що свідчить про наміри компанії відновити повноцінну присутність у росії.
Стосовно відомої всім українцям торговельної мережі Auchan, яка теж потрапила до переліку спонсорів війни, можна сказати ще й те, що, за даними розслідування The Insider спільно з Le Monde та Bellingcat, з’ясувалося, що російський "Ашан" від початку повномасштабної війни постачав товари для військових рф на окупованих територіях України. Також "Ашан" допомагав військкоматам набирати мобілізованих із числа своїх співробітників.
Інша ситуація склалася навколо австрійської банківської групи Raiffeisen Bank International. НАЗК внесло її до переліку міжнародних спонсорів війни за продовження роботи банку в росії та офіційне визнання так званих "ДНР" та "ЛНР" через своє представництво в країні-агресорці.
До російського бюджету в 2022 році банк заплатив у 4,8 раза більше, ніж за весь довоєнний рік, а російський підрозділ Raiffeisen Bank направив до бюджету рф 559 млн євро. До того ж, за даними Нацагентства, банк надає російським окупантам кредитні канікули та пільгові позики.
На додачу до всього Raiffeisen Bank International заявила про зростання своїх прибутків в рф у понад тричі в першому кварталі, частково завдяки вищому відсотковому доходу. Так, після сплати податків прибуток у росії становив 301 млн євро проти 96 млн євро роком раніше.
За даними банку, вищий відсотковий дохід був отриманий незважаючи на падіння обсягів кредитів на 24%, і зростанню доходів також сприяло зміцнення рубля.
Однак слід зазначити, що все, що група заробляє в росії, там і лишається – у її дочірньої компанії. Кількість співробітників у російському підрозділі за квартал зросла на 2,3%, до 9 890 осіб, тоді як кількість клієнтів скоротилася на 13%, до 3,2 млн осіб.
У банківській групі заявили про плани відокремлення російського підрозділу на тлі тиску про вихід бізнесу з росії. Поки, однак, лишається незрозумілим, чи буде ця компанія дійсно незалежною від Raiffeisen Bank International, що є вирішальним фактором для того, буде вона під наглядом Австрії або Європейського центрального банку.
Потрапили до списку НАЗК і автомобільні компанії. Однією із них є китайська корпорація Geely, виторг російського дистриб’ютора якої за 2022 рік виріс на 82% – до $800 млн, чистий прибуток збільшився в понад 50 разів – до $201 млн, а податків до бюджету росії було сплачено на $51,4 млн.
Виконавчий директор холдингової компанії Geely Деніел Лі заявляв, що не хоче наказувати своїм компаніям залишати ринок росії, а також особисто підтримав рішення автобренду Geely збільшити продажі автомобілів у рф після того, як глобальні конкуренти звідти пішли.
Наслідком рішення НАЗК для Geely стало те, що у шведського автовиробника Volvo Cars почалися проблеми через внесення його материнської компанії до переліку спонсорів війни. Geely володіє 16% акцій Volvo Group і 82% акцій Volvo Cars.
Після рішення України міністерство оборони Швеції та адміністрація Гетеборга, де міститься головний офіс Volvo, задумалися про оголошення бойкоту найбільшому автовиробнику країни. Китайською Geely незадоволені й акціонери Volvo Group.
"Прикро й безглуздо, що Geely не поділяє наших цінностей у цьому питанні. Ми не змінили своєї позиції. Війна несправедлива. Водночас у Volvo Cars є власник, який має іншу думку, що керується точкою зору китайської держави. Прикро, що в Geely немає плану згортання в росії", – заявив представник пенсійного фонду AMF (третього за величиною акціонеру Volvo Group з 5,4%) Андерс Оскарссон.
За його словами, саме через Geely бренд Volvo може зіткнутися з труднощами при реалізації автомобілів.
Ще одним відомим брендом, що зіткнувся з проблемами через спонсорування війни став французький виробник заморожених та консервованих овочів – компанія Bonduelle.
Так, на початку 2023 року українські мережі супермаркетів Varus, Novus, "АТБ", "Сільпо" та Auchan вирішили відмовитися від продукції виробника через інформацію про забезпечення консервованими овочами російських військових.
Про постачання продукції Bonduelle армії рф вперше повідомили в російських соцмережах, інших підтверджень тому не було, а наприкінці грудня компанія випустила комюніке, в якому заявила, що "російські соціальні медіа поширили неправдиву інформацію" про діяльність у росії та назвала повідомлення про гуманітарну допомогу російським військовим "фейком".
Водночас у пресслужбі виробника тоді додали, що Bonduelle продовжує працювати в росії "з єдиною метою – забезпечити доступ населення до базових продуктів харчування в росії та сусідніх країнах".
Потрапили до списку НАЗК і тютюнові гіганти – Philip Morris International та Japan Tobacco International.
Philip Morris International – американська глобальна сигаретна і тютюнова компанія, яка продає свою продукцію в понад 180 країнах світу, найвідоміші марки: Marlboro, Parliament, Bond, Chesterfield, L&M, Next, HEETS (тютюнові стіки для електронної системи нагрівання тютюну IQOS).
Japan Tobacco International (JTI) є безсумнівним лідером тютюнового ринку в росії (частка ринку близько 34,9%). Вона є однією з найбільших FMCG-компаній у країні за обсягом продажів. До портфеля компанії на російському ринку входять міжнародні бренди Winston, LD, Mevius, Camel, Sobranie і російські марки "Донской табак", Kiss, Play, "Петр I", "Тройка" та інші.
Як повідомили в Нацагентстві, за останні 20 років інвестиції JTI в економіку рф перевищили $4,6 млрд. Податкові платежі компанії 2020 року забезпечили 1,4% доходу федерального бюджету росії, а сама компанія ж відкрито заявляла про те, що російський ринок генерував близько $2 млрд у 2022 році для JT групи, або приблизно 11% її консолідованого доходу за 2022 рік.
Швейцарська компанія-власниця більше ніж 2 тис. брендів – Nestle – також потрапила до переліку НАЗК.
І навіть попри те, що прибуток від російського ринку становить лише трохи більше 2% від діяльності всього Nestle, компанія і досі не наважилася вийти з ринку країни-агресорки. У Nestle пояснюють це необхідністю забезпечення населення росії товарами першої необхідності, а також турботою про своїх російських співробітників, яких у компанії понад 7 тис.
Відновлення доброго імені
Внесення до реєстру НАЗК – не остаточний вирок.
Провідний світовий постачальник суднового палива – ірландська Peninsula Petroleum Limited, що раніше була записана до переліку спонсорів війни, – зміг відновити свою репутацію.
Зокрема, компанія припинила постачати бункерне паливо не тільки до суден, що належать росіянам або ходять під російським прапором, а й тим, що перевозять російську нафту.
"Перше виключення з переліку міжнародних спонсорів війни – найкращий доказ тому, що цей інструмент дійсно працює. Ми хочемо, щоб цей перелік зменшувався, а не навпаки. Але це можливо виключно в тому випадку, коли такі компанії оберуть світлу сторону заради спільних цінностей демократії, доброчесності та миру, виконають необхідні умови та розірвуть зв’язки з рф", – прокоментував голова НАЗК Олександр Новіков.
Угорський OTP Bank – також був внесений до реєстру НАЗК, але згодом фінустанова покинула цей список.
Раніше НАЗК призупинило статус OTP Bank у переліку міжнародних спонсорів війни. Тоді в Нацагентстві пояснювали, що таке рішення пов'язане з вимогою Угорщини, яка заблокувала виділення Україні 500 млн євро військової допомоги ЄС нібито саме через включення найбільшого угорського банку до переліку НАЗК.
OTP Bank, між тим, входить до числа 50 найбільших банків росії, а по низці напрямків – і до лідерів ринку. Він обслуговує понад 2,2 млн клієнтів і представлений більше ніж у 1 850 населених пунктах рф. Пільгове кредитування для російських військових теж присутнє в асортименті банківських послуг.
Звинувачення в тому, що OTP Bank визнає окуповані росією території Луганської та Донецької областей всупереч міжнародному праву й відкриття кредитних ліній для представників армії рф, Угорщина та сам банк відкидають. Фінустанова називає ці повідомлення "некоректними" та стверджує, що керівництво OTP "публічно висловлює свою підтримку Україні".
Крім цих двох випадків виключення з реєстру НАЗК, є ще два аналогічні.
Так, Нацагентство "відновило репутацію" однієї з найбільших у світі компаній з виробництва та експорту діамантів Shree Ramkrishna Exports (SRK) та великого виробника паперу – британську групу компаній Mondi.
Перша компанія вийшла з офіційною заявою про дотримання міжнародних зобов’язань та відсутність співпраці з російськими підсанкційними суб’єктами. Крім того, у компанії запевнили про свою підтримку нинішнім і майбутнім ініціативам країн G7 щодо обмежень поводження з російськими алмазами та утримання від їх закупівель.
Друга ж домоглася виключення з переліку спонсорів війни після завершення продажу бізнесу цієї групи в росії, таким чином повністю покинувши ринок держави-агресорки.
І хоча саме в інтересах компаній діяти "за совістю", голова НАЗК Олександр Новіков додав трохи деталей:
"На НАЗК намагались тиснути окремі уряди після того, як компанії з певних країн були внесені до міжнародного реєстру спонсорів війни. [...] Для того, щоб не зашкодити зовнішньополітичним відносинам нашої країни, я не можу це коментувати. У рамках роботи з транснаціональними корпораціями ми направили листи 31 корпорації та запрошуємо їх приїхати до України, щоб вони на власні очі побачили, на що використовуються податки, сплачені ними в рф".
Бо нажаль інформаційно ми не впливаємо на західну аудиторію. Бо влада думає, що весь світ дивитися марахфон